Nepriklausomai pasirengimą pandemijai ir atsaką į ją vertinančių ekspertų grupei vadovaus buvusi Naujosios Zelandijos ministrė pirmininkė Helen Clark ir buvusi Liberijos prezidentė Ellen Johnson Sirleaf.
„Jūsų pagalba pasaulis supras tiesą, kas įvyko, ir [sužinos] atsakymus, kaip kurti geresnę ateitį vieningai žmonijai“, – sakė Pasaulio sveikatos organizacijos vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas šios Jungtinių Tautų agentūros būstinėje Ženevoje.
Po virtinės JAV kaltinimų gegužės mėnesį vykusioje Pasaulio sveikatos asamblėjoje organizacijos narės susitarė atlikti nepriklausomą tyrimą JT agentūros atsakui į koronaviruso protrūkį įvertinti.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas kaltino PSO nesugebant suvaldyti koronaviruso pandemijos ir esant „Kinijos marionete“.
Europos Sąjungos pateiktoje rezoliucijoje raginama atlikti tarptautinio atsako į krizę „nešališką, nepriklausomą ir išsamų vertinimą“.
Joje taip pat sakoma, kad į tyrimą turi būti įtrauktas „PSO veiksmų ir jų savalaikiškumo reaguojant į COVID-19 pandemiją“ vertinimas.
Jungtinės Valstijos antradienį oficialiai pradėjo savo pasitraukimo iš PSO procedūrą, įgyvendindamos D. Trumpo grasinimus atimti iš šios Jungtinių Tautų agentūros didžiausią finansavimo šaltinį dėl jos reakcijos į koronavirusą.
Visuomenės sveikatos gynėjai ir D. Trumpo politiniai oponentai išreiškė pasipiktinimą dėl šio JAV žingsnio.