„Auginame visažinių kartą, – sako psichologas ir vienas iš laidos „TV Pagalba“ vedėjų. – Vadinamosios Z kartos atstovai įsivaizduoja žinantys visus atsakymus. Jei nežino, tai tuoj paieškos internete. Ši karta nepaiso autoritetų“.
Kaip tėvams paauglio akyse išlaikyti autoritetą? Šeštadienio rytą 10.00 val. Andrius juokaus, kad į ši klausimą atsakymo ieško psichoterapeutai, psichologai, tėvai ir mamos. Paauglius auginantys tėvai dažnai patenka į užburtą ratą – bijodami pažeisti vaikų teises, jie tampa pernelyg minkšti, pernelyg geri, o tuomet autoritetas vaiko akyse sumenksta, tėvų kalbos jiems nebedaro įspūdžio.
Tėvams psichologas siūlo nusiimti karūną ir kartais paklausti vaiko patarimo. Ypač – tose srityse, kurias vaikas išmano geriau. Vaikai visada mielai tokius patarimus tėvams dalina, o čia ir iki nuoširdaus pokalbio ar įdomios diskusijos netoli. „Raskite laiko pažaisti su savo vaiku kompiuterinį žaidimą, – pataria psichologas. – Po 20 minučių savo vaikui galėsite sakyti, kad žaidimas jums nusibodo, o jums gal būtų įdomiau pasikalbėti apie mergaites, kurios jam patinka.“
Žinomam psichologui technologijos neatrodo visiškas blogis. Jos – neišvengiama ateitis, taigi, reikia pratintis prie minties, kad be technologijų vaikus auginti sunkiai įmanoma. „Svarbu atskirti, kada domėjimasis technologijomis tampa priklausomybe, be kurios neįmanoma gyventi ir kuri pasigrobia visą laiką“, – sako A. Kaluginas. O čia, anot jo, vaikams, kaip ir suaugusiems galioja ta pati taisyklė – jei prie kompiuterio atsineši maistą, susirūpinti savo būsena – privalu.
Psichologas įsitikinęs, kad žodį „motyvacija“, auginant šiuolaikinius vaikus, reiktų pamiršti. Kur kas vertingesnis yra žodis „įtraukti“: įtraukti vaiką į pokalbį, į įdomią veiklą, į bendrą indų plovimą, į žolės pjovimą, į šeimos interesus, į laisvalaikį. „Motyvacija – moraliai pasenusi sąvoka“, – sako psichologas.
Daugybę įvairiausių istorijų girdėjusiam specialistui nėra sudėtinga išvardinti dažniausiai pasitaikančias tėvų klaidas: „Tėvai dažniausiai gailisi, kad pinigais išlepino savo atžalas. Jos nebesupranta tikrosios pinigų vertės, jiems atrodo, kad pinigai auga ant medžio ir jų galima gauti, kada tik nori.
Tokiems paaugliams suprasti, kad šeimą ištiko bankrotas ir tėtis nebeuždirbs užtektinai pinigų, neįmanoma. Kai kurie tėvai gailisi, kad pernelyg mažai su savo vaikais kalbėjosi apie seksualumą. Tas suvokimas ateina tuomet, kai sūnus įsitraukia į nesibaigiančius seksualinius nuotykius arba septyniolikmetė dukra parsineša venerinę ligą. Dar tėvai gailisi, kad nekalbėjo su savo vaikais apie vyriškumą ir moteriškumą, ypač tada, kai pamato namuose išauginę tikrą lepšį“.
O ką daryti, kai paauglys surūko pirmąją cigaretę? „Tėvai dažnai manęs to klausia, – šypsosi psichologas. – Ir tai sudėtingas klausimas, nes kiekvienas atvejis kitoks. Išbarsi – vaikas nusisuks, pradės protestuoti, atsiribos. Nutylėsi – pamanys, kad taip ir reikia elgtis. Iš tiesų su vaikais reikia kalbėtis. Nuo klausimo, kokios rūšies tai buvo cigaretė, gali prasidėti diskusija, kuri padės išsiaiškinti priežastis“. Labiausiai psichologas tėvams pataria vengti demagogijos. „Vaikas iki 16 metų nesąmoningai kopijuoja suaugusius, taip, kaip dera elgtis, savo pavyzdžiu turime rodyti patys, o ne užsiimti demagogijomis, – įsitikinęs jis.
Kokias dvi svarbiausias paslaptis paauglius vaikus auginantiems tėvams šeštadienį 10.00 val. atskleis psichologas A. Kaluginas? Kokia savo išmintimi ir patirtimi jis pasidalins? Visi atsakymai į svarbiausius gyvenimo klausimus – TV3 laidoje „Pasaulis pagal moteris“.
„Pasaulis pagal moteris“ – šeštadieniais 10.00 val. per TV3!