Laidos „Sveikata.lt“ komanda parengė interviu su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos koordinavimo skyriaus, vyr. specialistėmis Laura Bieliauskiene, Sandra Brigyte ir Rūta Gedminiene, kuriame aiškinsimės, kaip atsisakyti žalingų įpročių.
Pradėkime pokalbį apie rūkymą. Ką rodo tyrimai, ką pastebi Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas?
Pats populiariausias tabako gaminys Lietuvoje – vis dar yra tradicinės cigaretės. Nors pastaraisiais metais mažėja tradicinių tabako gaminių vartojimas, jau kelis metus yra pastebima tendencija, jog tiek vyresnėje, tiek jaunesnėje amžiaus grupėje, elektroninės cigaretės sparčiai vejasi tradicinius tabako gaminius. Iš tiesų, tiek dėl psichologinės, tiek dėl fizinės priklausomybės nuo tabako, metimo rūkyti procesas iš tiesų yra labai ilgas ir užtrunkantis. Sėkmės istorijų nėra tiek daug, kiek jų norėtųsi.
Departamentas jau šešerius metus administruoja svetainę www.nerukysiu.lt, kurioje galima pamatyti interaktyvų žmogaus kūną ir tabako poveikį organizmui. Iš tiesų Lietuvoje žmogus, norintis mesti rūkyti, tikrai gali sulaukti pagalbos. Žmonės konsultuojami ir telefonu, ir elektroniniu paštu, rengiamos grupinės konsultacijos ir užsiėmimai.
Kam skirta svetainė askritisikas.lt ir koks jos tikslas?
Jauniems asmenims yra labai sudėtinga priimti atsakingus sprendimus ir tai sąlygoja nuolatos besikeičiantis kontekstas. Internete talpinama be galo daug nuorodų, kurios klaidina jaunus asmenis dėl psichoaktyvių medžiagų vartojimo . Taip pat daugėja naujų psichoaktyvių medžiagų ir sąlygų jas įsigyti. Psichoaktyvių medžiagų grupei priklauso narkotinės ir psichotropinės medžiagos, alkoholis ir tabakas, kofeinas ir pan.
Taigi, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, atsižvelgdamas į geriausią kitų šalių patirtį ir reaguodamas į vyraujančias tendencijas, 2018 m. pabaigoje sukūrė interaktyvią interneto svetainę jaunimui nuo 14 m., kurios pagrindinis tikslas – paskatinti jauną žmogų kritiškai vertinti gaunamą informaciją, priimti teisingus sprendimus, prasmingai leisti laisvalaikį, sveikai gyventi. Svetainę sudaro dešimt rubrikų, kuriose galima rasti informaciją susijusią su psichoaktyviosiomis medžiagomis, taip pat galima rasti kontaktus, kur jaunas žmogus gali kreiptis, jeigu jam reikia pagalbos. Ir, žinoma, nuorodos, kaip galima prasmingai praleisti laisvalaikį.
Visą interviu skaitykite čia.