Lietuvoje tarp Europos šalių vis dar didžiausias savižudybių skaičius, daugybė žmonių kenčia nuo priklausomybės alkoholiui ir narkotikams.
Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai prognozuoja, kad 2030 m. dažniausiai pasitaikanti liga pasaulyje bus depresija: šis sutrikimas pralenks net širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.
Kad žmogaus psichinė sveikata būtų stipri, rekomenduojama iš anksto neišgyventi dėl galimų sunkumų, mokytis prisiimti atsakomybę, nebijoti įveikti sunkių užduočių, džiaugtis tuo ką turi (draugus, artimuosius, maisto ir pan.), susirasti mėgstamą veiklą, nuolat tobulinti save.
Psichinė sveikata priklauso ir nuo fizinės – sportuojantis, sveikai besimaitinantis, gerai išsimiegantis žmogus yra energingas ir optimistiškai nusiteikęs.
Prasta fizinė sveikata nesvarbu ar kūdikystėje, ar vaikystėje, ar pilnametystėje ar dar vėlesniame amžiuje, gali kenkti psichinei sveikatai ir gerovei, tuo tarpu rimti psichiniai susirgimai ir ligos tokios kaip depresija ar nerimas dažnai pasireiškia apleistomis formomis sudėtingų fizinių būklių, tokių kaip vėžys, širdies ligos, diabetas, artritas ir kvėpavimo ligos
Psichinės sveikatos mitai ir faktai
Mitas: Psichinės būklės nėra tikros medicininės ligos, tokios kaip širdies ligos ar diabetas – tai asmenybės sutrikimai.
Faktas: Smegenų sutrikimai tokios pat medicininės būklės kaip širdies ar inkstų sutrikimai. Tyrimai parodė, kad yra genetinės ir biopsichosocialinės psichikos sutrikimų priežastys ir jos gali būti sėkmingai gydomos.
Mitas: Žmonės su sunkia psichine liga tokia kaip šizofrenija yra paprastai pavojingi ir linkę į smurtą.
Faktas: Statistika rodo, kad smurtas žmonėms su smegenų pakenkimais nėra būdingesnis nei bendrai populiacijai. Psichiškai nesveikas žmogus, pavyzdžiui sergantis šizofrenija žymiai dažniau būna išsigandęs, sumišęs ir netekęs vilties, nei linkęs į smurtą.
Mitas: Šizofrenija yra daugialypis asmenybės sutrikimas.
Faktas: Šizofrenija yra sunki psichinė liga, dažnai painiojama su asmens susidvejinimo sutrikimu. Faktiškai, tai būklė kuri užtemdo skirtumą tarp to kas realu ir to kas įsivaizduojama. Žmonės, sergantys šizofrenija jaučia simptomus kintančius nuo socialinio atsiskyrimo iki manijų ir haliucinacijų, bet visada jiems gali pagelbėti modernioji medicina.
Mitas: Žmonės su bipoliniu afektiniu sutrikimu yra pavojingai nestabilūs ir dažniausiai iškritę iš visuomenės.
Faktas: Bipolinis afektinis sutrikimas – yra vienas iš psichinių sutrikimų, sukeliantis sunkų sielvartą ir griaunantis žmonių tarpusavio santykius. Tačiau dauguma žmonių su bipoliniu sutrikimu gyvena pilnavertį ir prasmingą gyvenimą. Be to, kai kurie talentingi kūrėjai – genijai yra sirgę bipoliniu susirgimu, tarp jų ir žymus rašytojas Ernestas Hemingvėjus, Graham Greene ir Virginia Woolf; valstybės veikėjas Vinstonas Čerčilis, artistė Vivienne Leigh ir komikas Spike Milligan.
Mitas: Man negresia jokia psichinė liga
Faktas: Psichinės ligos yra nepaprastai paplitusios ir nediskriminuojančios – jos gali paveikti kiekvieną. 2004 metais Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis iš apklaustų 60 000 suaugusių iš 14 šalių, 9-17 proc. nurodė, turėję kokių tai psichinių sutrikimų per paskutinius metus. Psichine liga gali susirgti bet kuris iš mūsų.
Ši diena – puiki proga prisiminti kad tokie paprasti dalykai kaip gera mityba, fizinis aktyvumas, saikingas alkoholinių gėrimų vartojimas, bendravimas su draugais ir tais, kuriuos mylite, kuriais pasitikite, poilsis, rūpinimasis kitais ir savimi – tai yra būdai, padedantys stiprinti psichinę sveikatą.
Reikia nebijoti kreiptis į specialistus ir prašyti pagalbos tiems, kurie jaučiasi turintys psichinių sutrikimų.