Daugiau apie tai – TV3 laidoje „TOP 3“.
„Dažniausiai tokie žmonės yra patys po prievartos, didelių vaikystės sukrėtimų, kurie išsivysto į potrauminius įvykus, ir po to traumuoja kitus, čia kaip kokia grandininė reakcija. Nebūtinai, bet dažniausiai taip įvyksta ir mes turime va tokį atvejį“, – teigė Linas Slušnys.
Trilerio filmų scenarijų primenantį pagrobimą įtariamasis suplanavo iki menkiausių detalių. Paruošė nusikaltimo vietą – įsirengė patalpas garaže, kad ten įkalintų mergaitę.
„Ten, kur mes įėjome, tai, ką mes matėme – patalpos buvo pritaikytos ne tik transporto priemonės laikymui. O ką matėme ir radome? Tai kiekvienas mūsų žiūrovas ar klausytojas gali pabandyti įsivaizduoti“, – pasakojo Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
Iš tokių žmonių galima laukti visko
Vaikų psichiatras Linas Slušnys nepamena, kad mūsų šalyje būtų kada nors buvęs panašaus pobūdžio nusikaltimas. Kai nusikaltėlis pagrobia vaiką tam, kad galimai realizuotų savo šlykščias užmačias.
„Visada visko iš tokių žmonių galima to laukti, nes mes nežinome jų pasitenkinimo lygmens. Reikia nepamiršti, kad yra žmonės, kurie ne šiaip jaučia pasitenkinimą. Jie gali jausti tokį stiprų pasitenkinimo lygį iki orgazmo, kada tu jauti kito žmogaus kančią, kito žmogaus pyktį, jo bamę ir tą valdai.
Čia yra noras valdyti kažką, uzurpuoti kito laisvę ir šitie dalykai kai kuriuos žmones gali veikti labai stipriai... Tai sėkmės atveju tokiems žmonėms yra stimulas ir jis gali būti ilgalaikis“, – sakė L. Slušnys.
Prieš vaikus linkę nusikalsti asmenys – niekuo neišsiskiriantys iš mūsų visų. Ir tik vaikų sąmonė bei tėvų atlikti išsamūs saugumo instruktažai gali padėti išvengti skaudžių nelaimių.
„Tai stogai žmonėms įvairiai nuvažiuoja. <..> Šiuo atveju reiktų pažiūrėti, kas tam žmogui galvoje dedasi, bet akivaizdu, kad tai yra agresyvus, planuotas elgesys.
Aš galvoju, kad tai žmogelis, kuris ir gyvenime yra toks“, – aiškino psichiatras.
Galima tik spėlioti, kokį siaubą ir išgąsti turėjo ištverti devynmetė kaunietė, kai ją prievarta pagrobė ir garaže kelias paras laikė visiškai nepažįstamas asmuo.
„Tyrimai rodo, kad, jei vienkartinis atvejis ir jei mes sėkmingai su juo dirbsime – bus tolesnė šiluma, parama, jei vaikas gyvens be didelių sukrėtimų ir stresų, tai šitas atvejis labai gilaus pėdsako gali ir nepalikti“, – kalbėjo L. Slušnys.
Pasigedo dukros
Vaikų pagrobimas ar dingimas – nenusakomą neviltį sukeliantis jausmas tėvams. Kaunietis advokatas Gintaras Černiauskas prieš 11-a metų patyrė, ką reiškia, kai staiga dingsta tavo vaikas.
„Mano vaiko dingimas truko ne daugiau kaip pusvalandį, bet tas pusvalandis virsta visa amžinybę ir tas jausmas, kurį galima apibūdinti, tai yra absoliutus šokas, kuris ištinka visai netikėtai.
Tada prasideda lenktynės su laiku, nes tu suvoki, jog laikas yra pagrindinis faktorius, kad būtų galima surasti vaiką“, – pasakojo G. Černiauskas.
Teisininko dukrelė prapuolė akimirksniu, iš kiemo Kaune. Mergaitė rasta stovinti šalia garažų, su saldainiu rankose...
„Dukrytei buvo du metai ir ji dingo iš kiemo. Mano vyresnės dukros gretai pasigedo, kad nebėra mažosios... Aš ją po pusvalandžio už kokio kilometro radau. Iš karto nesuvedžiau, kad ji buvo pagrobta.
Mano dukra stovėjo priešais garažo boksą, visi jie buvo uždaryti, tik vienas buvo atidarytas ir ji laikė rankose saldainį“, – skaudžius įvykius prisiminė advokatas.
Gintaro dukrą, manoma, buvo bandoma pagrobti. Ir tik laimingo atsitiktinumo dėka dvimetė buvo surasta.
„Man dukrytė papasakojo, kad aš šaukiau: tevėli, tėveli, mane dėdė neša. Tai buvo suaugusio žmogaus piktavališkas elgesys, o kokie tikslai buvo – aš negaliu įsivaizduoti“, – teigė Š. Černiauskas.
Reikia auklėti vaikus
Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla atkreipia dėmesį, kad kaunietės mergaitės dingimas gali būti tik ledkalnio viršūnė. Nes neatmetama, kad įtariamasis jau seniau galėjo vykdyti nusikaltimus.
„Nuo daug dedamųjų priklausys, kaip tas tyrimas pasisuks – ar atsiras naujos kryptys, ar ne, ar atsiras naujų asmenų galbūt nukentėjusių nuo šio asmens. Tikrai šiandien apie tai labai ankstyva kalbėti“, – sakė R. Požėla.
Visi, kurie auginame vaikus, anūkus, turime jaunesnius brolius ir sesutes, greičiausiai ne vieną ir ne du kartus permąstėme, ką galime padaryti, kad į nusikatėlių rankas nepatektų mums artimi asmenys. Receptas paprastas – viskas mūsų rankose ir tik mūsų pačių pastangos gali padėti apsaugoti mūsų vaikus.
„Nesėsti į jokį automobilį jokiomis sąlygomis – nei dėl saldainių, nei dėl šokoladų. Jokios pagundos turi neveikti ir turime išmokyti vaikus, kad jūs turite neiti, nežiūrėti ir nesidomėti, nes, jei nepažįsti žmogaus, tu eini savo keliu.
Tokie smurtautojai ar tokie žmonės dažnai pajutę tokį griežtą ne, kad ir vaiko, pasiraukia“, – aiškino L. Slušnys
Daugiau sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.