Prancūzija – turi ne tik madų sostinę, ne tik pasaulinio lygio kurortą Sen Tropezą, kur švartuojasi prabangiausios įžymybių jachtos, bet ir kosmetikos sostinę – Provanso regioną. Provansas – tai augalų, kvapų, aromaterapijos ir aukščiausio lygio kosmetikos, kurią tarsi sukūrė pati gamta, kraštas.
Provansas – piečiausias, link Viduržemio jūros pakrantės nusitęsęs Prancūzijos regionas. Šis seną dialektą, papročius ir tradicijas išsaugojęs kraštas garsėja švelniu, saulėtu klimatu, mėlynais levandų laukais, alyvmedžių sodais, cikadų koncertais, provansališkai ramiais vakarais, dvelkiančiais prieskoniais ir vaistažolėmis.Truputėlis geografijos – dabartiniu metu Provanso istorinė sritis apima Prancūzijos regioną Provansas – Alpės – Žydrasis Krantas. Didžiausi miestai Provanse: Marselis, Nica, Tulonas, kino meka Kanai ir Avinjonas. Tai alyvmedžių giraičių ir levandų laukų, eukaliptų, levandų ir apelsinmedžių kvapų žemė.
Levandų laukas (nuotr. SCANPIX)
Provanse auginamos levandos ir rozmarinai, galima sakyti, Europoje lėmė parfumerijos atsiradimą. Jie sudaro Vengrijos karalienės vandens, Karmelitų vandens pagrindą ir įeina į garsiuosius J. M. Farinos kvepalus „Kelno vandenys". Provansas yra aromaterapeutų meka. Aromaterapijos specialistams nereikia daug galvoti, paklausus, kokia pasaulio vieta jums yra įstabiausia. 4 iš 5 atsakys – Provansas.
Čia auga rožių ir jazminų laukai, kuriuos augina smulkūs vietiniai ūkininkai, ir visą eterinio aliejaus kiekį, kuris išgaunamas iš augalų nuperka kosmetikos gigantai Christian Dior ir Channel. Su šiais ūkininkais yra sudarytos sutartys 100 metų, iki gyvenimo pabaigos, ir niekas kitas negali nusipirkti šių ūkių produkcijos. Įstabios kokybės rožių absoliutai ir jazminų eteriniai aliejai keliauja į Dior ir Channel cechus, kurie tampa tokių kvepalų kaip „J'adore" ar „Channel No.5″ kvepalų dalimi. Labai labai gražų straipsnį apie jazminus galite paskaityti čia. Beje, pas mus auginami vadinamieji jazminų krūmai neturi nieko panašaus į jazminus. Tikrieji jazminai – tai krūmai, su dideliais, dieviško stipraus kvapo, penkialapiais jazminų žiedais.
Levandos (nuotr. freedigitalphotos.net)
Sunkiai rasite kita kraštą, kur kosmetika taip arti savo gamintojo – gamtos. Mes tikrai nematome, kaip gaminama mūsų naudojama kosmetika, o Provanso kosmetika – tiesiai iš Provanso žemės, beveik galima užčiuopti. Čia tiesiog ingredientai auga ant žemės...
Visų pirma, Provansas – tai levandos. Sakoma, kad įvažiavus į Provanso regioną, ore tvyro levandų kvapas ir kurio šį kraštą galima pažinti. Kalnuose kiek tik akys mato mėlynuoja levandų laukai, kur ūkiuose vėliau distiliuojamos levandos ir levandinai. Prancūzija – Nr. 1 levandų ir levandinų eksportuotojas pasaulyje. Ir visos jos užauginamos Provanse. Įsiveskite google vaizdų paieškoje raktažodį „Provansas", aš jums garantuoju, paieškos sistema iš karto išmes daugybę nuotraukų, kuriuose puikuosis levandų laukai...
Be rožių, jazminų ir levandų, jokiu būdu negalima užmiršti žymiausių Provanso žolelių – rozmarino, šalavijo, čiobrelio, raudonėlio, lauro. Be jų neišsiverčia ne tik kosmetikos gaminiai, bet ir visa Prancūzijos virtuvė. Jeigu nusipirksite „Provanso žolelių" mišinį, jo sudėtyje rasite būtent šių žolelių mišinį. O levandų ar levandų ir rozmarinų muilas – tai vienas iš tradicinių suvenyrų parsivežti iš Provanso. Netgi pakuotėse visur dominuoja Provanso levandų spalva – pasteliniai violetiniai atspalviai etiketėse, buteliukuose, popierinėse pakuotėse, raišteliuose ar juostelėse...
Iš svajonių apie Prancūziją sugrįžus į Lietuvą ir paieškojus sąsajų čia vietoje, galiu paminėti, kad išnaršius daug tinklapių atradau, kad pas mus garsiausi Provanso kosmetikos atstovai yra L'ocitainne. Nemažai Provanso kosmetikos galima rasti interneto parduotuvėse, bet kaip visada, reikia labai labai gerai išsišniukštinėti dėl kokybės: kad neapgautų jūsų po Provanso vardu pasislėpę nekokybiški gaminiai. Provansas labai saugo savo regiono vardą ir kosmetikos kokybės lygį, todėl tikra Provanso kosmetika yra išskirtinė ir neginčijamos kokybės: nuo rankų darbo levandų muilo iki kūno losjonų ar veido kremų.
Kaip suprasti, ar kosmetika kokybiška? Tai padaryti nėra labai sunku: sudėties sąraše turi būti kuo daugiau lotyniškų pavadinimų ir nebūti ingredientų, kurių sarąšas yra pateiktas šiame blog'e (žr. 17 kenksmingiausių kosmetikos ingredientų). Ar galima, sakyti kad pasirinkusios kosmetiką su ženklu iš Provanso ar pan., galite būti tikros dėl kokybės? 70 proc. atvejų – taip. Tai priklauso nuo gamybos technologijos. Gali būti, kad žaliava yra tikrai labai gerai, bet ji yra „sugadinama" technologiniame procese, pridėjus konservantų, parabenų ir kitų negerų dalykų. Taigi, būkit budrios ir skaitykite sudėtį. Jeigu ten išvardinti augalai su lotyniškais pavadinimais ir jie nėra sąrašo gale – galite drąsiai pirkti.
Kalbant apie L'occitaine – tai įmonė tikrai labai stengiasi ir negadina Provanso regiono vardo. Mane iš tiesų nustebino jų produkcijos sudėtis – tai artimiausia Provansui, ką mes turime Lietuvos parduotuvėse. Jų gaminių sudėtyje daug natūralios kilmės ir net ekologiškų augalų, aliejų ir kitų geros kokybės ingredientų. Žinoma, nepirkite visko iš eilės vien dėl to, kad produkcija iš Provanso, atsirinkite, kas jums tinka labiausiai. Rekomenduočiau, visų pirma, kremus kūnui, veidui, rankoms. Verti dėmesio..
Beje, kai ieškojau informacijos apie Provansą, įdomų sutapimą.. Tikriausiai girdėjote apie „Lacoste" prekės ženklą – drabužių, avalynės ir kvepalų gamintoją? Taip, jo pavadinimas yra kilęs nuo tėvo ir sūnaus įkūrėjų prancūzų Rene ir Bernard Lacoste. Tačiau Lacoste pavadinimu yra ir viduramžiais įsikūręs kaimelis, esantis Provanso regione...
Šiame krašte amžiną meilę vienas kitam prisiekė ir „Amžiaus santuokos" pora – 1956 metais susituokę amerikiečių aktorė Grace Kelly ir Monako Princas Rainier.
Atsimenu, kažkada pykdavau, kad prancūzai „pasikėlę„ ir nekalba jokia kita kalba, išskyrus prancūzų, net per Euroviziją jiems reikia atskirai versti prancūziškai, nes jiems, skirtingai nuo visos Europos, netinka anglų kalba... Tačiau supratus, kokią jie turi šalį, kokią gamtą, kokį maistą, kokią istoriją, architektūrą, kokį vyną ir sostinę, įeinančią į pasaulio miestų Top10, madas ir kosmetiką... Gal aš irgi būčiau „pasikėlus“ ir visame pasaulyje kalbėčiau tik prancūziškai.