• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Skamba tarsi ištrauka iš mokslinės fantastikos knygos: jau kuriama nauja farmacinių preparatų karta, kurie žmones padarys protingesnius. Tačiau tai anaiptol ne fantazijos – būtent tokias medžiagas ateityje galės vartoti studentai ar verslininkai, kad išlaikytų egzaminą ar galėtų produktyviau dirbti, pasakoja britų dienraštis „The Telegraph“.

REKLAMA
REKLAMA

D. Britanijos „Foresight“ valstybinio tyrimų centro atstovų teigimu vadinamieji „kognityvieji spartintuvai“ per artimiausius du dešimtmečius gali tapti tokie paplitę, kaip kava. Jie padės žmonėms greičiau galvoti, lengviau atsipalaiduoti ir geriau išsimiegoti, rašo dienraštis.

REKLAMA

D. Britanijos sveikatos apsaugos ministerija buvo taip susirūpinusi tokių preparatų pasirodymu rinkoje, kad pavedė Medicinos mokslų akademijai įvertinti galimas tokių vaistų vartojimo pasekmes. Dalis jų D. Britanijoje naudojami narkolepsijai ir ūmiam nuovargiui gydyti.

JAV juos jau dabar internetu nelegaliai perkasi tie, kurie tikisi, kad šie preparatai padės geriau susidoroti su krūviu mokykloje ar biure.

REKLAMA
REKLAMA

Neseniai Kembridžo universiteto mokslininkai ištyrė modafinilo efektus. Tai vaistas, kurį D. Britanijoje vartoja nesąmoningai užmiegantys žmonės. Specialistai patvirtino, kad jis smarkiai padidina darbingumą.

Dvi valandas po vaisto priėmimo sveiki savanoriai geriau įsimindavo skaičių sekas, buvo mažiau impulsyvūs ir demonstravo geresnę trumpalaikę atmintį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medicinos mokslų akademija visoje šalyje surengė eilę seminarų, siekdama ištirti visuomenės požiūrį į tokius preparatus. Mokslininkus jaudina ne tik tai, kad kol kas nėra žinomi ilgalaikiai šių vaistų vartojimo padariniai, bet ir tai, kad dauguma žmonių nepakankamai apie šiuo preparatus informuoti. Pavyzdžiui,viena moteris teiravosi, ar nenuskriaus savo vaikų, jei nesuteiks jiems galimybės vartoti tokius vaistus.

REKLAMA

Britų Medicinos mokslų akademijos tyrimas, kurio rezultatai bus paskelbti šiais metais, tęsia „Foresight“ tyrimų centro prieš dvejus metus pradėtą darbą. „Foresight“ tyrime be malonumą didinančių ir lytinį aktyvumą stiprinančių preparatų buvo nagrinėjama ir galimybė sukurti vaistus, kurie sukeltų išrankiąją amneziją – atminties praradimą. Juos vartojant būtų galima, pavyzdžiui, pamiršti apie sprogusią bombą: vadinamieji beta blokatoriai susilpnina stresinių situacijų prisiminimus.

REKLAMA

„Vis mobilesniame ir konkurencingesniame pasaulyje panašių preparatų vartojimas gali iš marginalaus reiškinio virsti norma. Tokiu atveju kognityvieji spartintuvai bus vartojami taip, kaip šiandien vartojama kava“, - teigiama tyrimo ataskaitoje. Pasak specialistų, negalima atmesti, jog prieš egzaminus vaikai bus tikrinami, ar nevartojo tokių preparatų, kad, pasitelkę „kogus“, neapgaudinėtų mokytojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Galima manyti, kad etinis ginčas, vartoti tokias medžiagas ar ne, kad būtų pagerinti moksleivių ir studentų rodikliai, bus išspręstas per artimiausius 20 metų“, - rašoma ataskaitoje. Specialistų teigimu bus diskutuojama ir dėl kognityviųjų spartintuvų naudojimo darbo metu etiškumą.

REKLAMA

Be kitų problemų ataskaitoje keliama ir ši: farmacijos pramonė gali sutelkti dėmesį ne į žmonių psichinę sveikatą palaikančius vaistus, o į kognityviuosius spartintuvus.

„Mes analizuojama, kokią įtaką panašūs preparatai gali turėti mūsų visuomenei, - pareiškė D.Britanijos Medicinos mokslų akademijos atstovas spaudai Nickas Hillieris. – Pavyzdžiui, ar studentai vartos „protingumo tabletes“ prieš egzaminus, kad geriau įsimintų faktus ir kitą informaciją?”, - rašo “The Telegraph”.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų