Geriantys policininkai neturi smardinti policijos sistemos. Taip galima sakyti sužinojus, kad Klaipėdos apygardos administracinis teismas atmetė buvusio Palangos policijos vadovo Jurgio Kažio (57 m.) skundą, kuriuo jis, išmestas iš darbo, siekė būti sugrąžintas į tarnybą.
Teismo neįtikino
36 metus vidaus reikalų sistemoje išdirbęs, pusantrų metų Palangos policijai vadovavęs J. Kažys nekaip nuskambėjo praeitų metų spalį, po mįslingos avarijos tarp Palangos ir Klaipėdos. Pernai gruodį jis buvo atleistas iš pareigų. Bet J. Kažys įsitikinęs, kad atleistas nepagrįstai, todėl savo darbdavių sprendimą apskundė teismui.
Aukštesnių policijos vadovų pavadintas susikompromitavusiu pareigūnu, pažeminusiu pareigūno vardą ir pakenkusiu policijos autoritetui, J. Kažys tikėjosi, kad po savo skundo atgaus tam tikras pareigūno privilegijas ir nemenką pareigūno pensiją (per 2000 litų), kurios neteko negarbingai atleistas iš tarnybos. Dabar į pensiją J. Kažys išeis būdamas per 60 metų, kaip ir dauguma kitų profesijų dirbančiųjų.
Bet Klaipėdos apygardos administracinio teismo teisėja Aušrelė Mažrimienė tik paantrino: neblaivus (2,03 promilės alkoholio) ir uniformuotas viešoje vietoje pasirodęs policininkas J. Kažys trukdė kolegoms atlikti savo pareigas ir nepakluso teisėtiems jų reikalavimams – vadinasi, pažemino pareigūno vardą.
Aplinkybių auka?
J. Kažys teisme teisinosi, bet buvo neišgirstas. Jis tikino, kad išgėręs ir uniformuotas viešoje vietoje atsidūręs tik netikėtai susiklosčius nepalankioms aplinkybėms. Tuo metu buvo jau ne darbo laikas, vakaras. Jo nuosavas automobilis „Dodge“, pasak J. Kažio, vairuojamas jo sugyventinės, patyrė avariją – susidūrė su kitu automobiliu. Moteris draugės automobiliu išskubėjusi ieškoti medikų pagalbos (bet paskui persigalvojusi ir nesikreipusi), o prie palikto automobilio likęs neblaivus J. Kažys – jį atvežusi ta pati sugyventinės draugė. Girdi, tada J. Kažį ir pamatę įvykio vieton atvažiavę Klaipėdos policininkai.
Beje, tuometis Palangos policijos viršininkas elgėsi visai ne taip, kaip dera pareigūnui: atsisakė tikrintis girtumą, mįslingai pasakojo apie įvykio aplinkybes, klaidino.
Nors iš pradžių įtarta, kad J. Kažys avariją padarė vairuodamas pats, to įrodyti nepavyko. Oficialiai pasilikta prie versijos, kad vairavo J. Kažio sugyventinė. Už tai, kad po avarijos pasišalino iš įvykio vietos, ji nubausta 3000 litų bauda ir iš jos 3 metams paimtas vairuotojo pažymėjimas. Tokį nutarimą nubaustoji apskundė.
Toliau ieškoti savo teisybės dar gali ir pats J. Kažys: per porą savaičių jis turėtų apskųsti minėto Klaipėdos teismo sprendimą Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
Promilės tebekliudo
Keista, bet išgarsintas buvusio Palangos viršininko atvejis, atrodo, neatbaidė kai kurių policininkų nuo alkoholio, nepaskatino branginti darbo vietą ar galimybę išeiti į pensiją atidirbus 20 metų. Pareigūnai ir toliau išgėrę sėda vairuoti arba girti šlaistosi viešose vietose.
Štai nuo balandžio 7-osios Klaipėdos policijos komisariato Kelių policijos poskyrio patrulis Mindaugas Bulvydas (37 m.) įtariamas girtas (net 4,20 promilės!) vairavęs automobilį „Audi 100“ ir Drevernos kaime (Klaipėdos r.) padaręs avariją – nuvažiavęs nuo kelio ir atsitrenkęs į gyvenamąjį namą.
Nors sužalotų žmonių nėra (apgadintas tik namas, suskilinėjusios jo sienos, nukirsti keli medžiai), nors pareigūnas buvo neuniformuotas ir vairavo laisvalaikiu, jam gresia netekti darbo. Net jeigu paaiškėtų, kad vairavo ne jis, o jo draugas, M. Bulvydui tektų paraudonuoti už tai, kad tas draugas pasišalino iš avarijos vietos. O policijoje M. Bulvydas ištarnavęs jau 18 metų...
Panašūs nemalonumai neseniai užklupo ir Vilkaviškio policijos patrulį Virginijų Ašakūną (39 m.), policijoje taip pat dirbantį jau 18 metų. Įtariama, kad pareigūnas, baigęs budėjimą, girtas važinėjo ir išlipęs triukšmavo viename kaime prie Vilkaviškio, kai ketino įsigyti daugiau svaigalų. Taip į Vilkaviškio policiją pranešė vietos gyventojai, iškvietę to policininko viršininką. Kol kas galutinio atsakymo dėl V. Ašakūno likimo nėra. Iki šiol apie šio pareigūno rūpesčius dėl svaigalų oficialių žinių Vilkaviškio policijoje neturėta.
Tik faktai:
Policijos departamento pareigūnai, siekdami išaiškinti policininkų girtavimo, kyšininkavimo ir kitokius neleistinus atvejus, vien kovo mėnesį atliko per 370 policijos padalinių ir atskirų pareigūnų netikėtų patikrinimų. Po jų pradėti 5 ikiteisminiai tyrimai ir 7 tarnybiniai patikrinimai.
Trys ikiteisminiai tyrimai pradėti dėl Kauno policijos patrulių rinktinės pareigūnų galimo kyšininkavimo; visiems šios rinktinės pareigūnams numatyta neeilinė atestacija.
Dviem Vilniaus apskrities policininkams pradėti tyrimai dėl neteisėto namų gamybos stipriųjų alkoholinių gėrimų gaminimo, laikymo, gabenimo ar realizavimo.
2010 metais tarnybiniai patikrinimai buvo atlikti dėl 2346 policijos pareigūnų galimai padarytų tarnybinių nusižengimų ar kitų teisės pažeidimų; tarnybinėn atsakomybėn patraukti 479 pareigūnai, iš jų 455 policininkams skirtos tarnybinės nuobaudos.
Pernai už įvairius nusižengimus ir pažeidimus iš vidaus tarnybos atleisti 39 policininkai: 15 jų atleidimas skirtas kaip tarnybinė nuobauda, 24 darbo neteko už pareigūno vardo pažeminimą (sulaužius priesaiką, nesilaikius etikos normų, vairavus išgėrus ir kt.).
Irena ZUBRICKIENĖ