• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Laidojimo paslaugų teikėjai klausia valdžios ir prokurorų, ar M. Romerio universiteto Teismo medicinos instituto bendradarbiavimas su viešąja įstaiga VIS LT yra teisėtas.

REKLAMA
REKLAMA

Pabaltijo laidojimo paslaugų teikėjų sąjunga (PLPTS) tokį klausimą kelia antradienį išplatintame kreipimesi į generalinį prokurorą Algimantą Valantiną, jo pavaduotoją Gintarą Jasaitį, kitus Generalinės prokuratūros prokurorus, valstybės kontrolierę Rasą Budbergytę, sveikatos apsaugos ministrą Algį Čapliką, Seimo Sveikatos reikalų komitetą, kitus parlamentarus.

REKLAMA

Kartu su kreipimusi sąjunga išplatino Teismo medicinos instituto ir VIS LT pernai liepą pasirašytą bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią institutas įsipareigoja visus mirusiųjų kūnus po savo tyrimų atiduoti saugoti minėtai įmonei. Tuo metu pastaroji sutartyje pasižadėjo kūnus atgabenti institutui ir po tyrimų juos pasiimti.

REKLAMA
REKLAMA

„Teismo medicinos institutas sukūrė išskirtines sąlygas privačiai įmonei veikti ir prisiimti teritorinės lavoninės funkcijas, nors tokios teritorinės lavoninės atsiradimas nėra reikalingas, nes visos laidojimo kompanijos turi šaldytuvus mirusiesiems laikyti ir šiuo metu instituto šaldytuvai neeksploatuojami“, - teigiama laidotojų paslaugų tiekėjų pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jie prašo atsakyti, kokiais teisiniais aktais remiantis VIS LT vykdo teritorinės lavoninės funkcijas, kokiu pagrindu remiantis visi Vilniaus mieste mirusiųjų kūnai gabenami į šią įstaigą Olandų gatvėje įsikūrusius iš bendrovės „Laidotuvių rūmai“ nuomojamus šaldytuvus.

REKLAMA

Pasak PLPTS, Vilniaus miesto savivaldybė, pasirašydama sutartį su VIS LT, prisiėmė įsipareigojimą mokėti už mirusiųjų laikymą, tokiu būdu esą švaistomos savivaldybės lėšos. Kreipimesi klausiama, ar Teismo medicinos institutas, atsisakydamas kūnų priėmimo ir laikymo saugojimo visą parą, nepažeidžia Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo ir ar teisėtai mirusiųjų artimieji moka įmonei už palaikų saugojimą bei transportavimą.

REKLAMA

„Iki šiol galiojančiuose teisės aktuose nėra reglamentuota teritorinės lavoninės funkcijos ir veikla. Už mirusiųjų kūnų laikymą įmonei moka mirusiųjų artimieji bei Vilniaus miesto savivaldybė, nors, remiantis Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 49 straipsniu, ši paslauga, mirus asmeniui, yra nemokama net iki 4 parų po tyrimo“, - tikina laidojimo paslaugų tiekėjai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PLPTS atstovai taip pat prašo išaiškinti, ar įstatymų nepažeidžia sutarties priedas, kuriame įstaiga, pristatydama kūnus institutui, įsipareigoja pateikti ikiteisminio tyrimo įstaigos užduotį atlikti lavono teismo medicinos tyrimą, mirusiojo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, turimą medicininę ir kitą informaciją apie buvusią asmens sveikatos būklę.

REKLAMA

Pasak PLPTS, įstatymai saugo paciento teisę į konfidencialumą apie sveikatos būklę bei mirties priežastį ir jos aplinkybes.

„Sutartis sudaro visapusiškus trukdžius giminėms ir artimiesiems bei laidojimo kompanijoms atlikti kokybišką ritualinių paslaugų teikimą mirusiajam“, - tvirtina laidotojai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų