• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Net Valstybės kontrolei pabaksnojus pirštu į šiurkščius įstatymų pažeidimus, Generalinė prokuratūra ramiai snaudė. Tik paskelbus apie galbūt nusikalstamą Finansų ministerijos elgesį su valstybės pinigais, prokuratūra pakartoti neveiklumo nesiryžo.

REKLAMA
REKLAMA

Generalinė prokuratūra aiškinasi, ar nebuvo pažeistas viešasis interesas, kai Finansų ministerija valstybės rezervo lėšas laikė komerciniame, o ne valstybiniame banke.

REKLAMA

To, generalinio prokuroro Dariaus Valio praėjusią savaitę raštu paprašė Seimo narys Valentinas Mazuronis, kuris reagavo į „Vakaro žinių“ publikaciją. Jis ragino ištirti, ar Finansų ministerijoje nebuvo apgaulingai tvarkomi buhalterinės apskaitos dokumentai ir pažeidinėjamos buhalterinės apskaitos taisyklės.

„Kol kas jokios reakcijos, jokio atsako į prašymą nesulaukiau, – kalbėjo V.Mazuronis. – Tik iš žiniasklaidos pranešimų sužinojau, kad prokuratūra lyg ir pradėjo tyrimą.“

REKLAMA
REKLAMA

Generalinio prokuroro patarėja ryšiams su visuomene Vilma Budėnienė „Vakaro žinias“ informavo, kad šiuo metu Seimo nario prašymą studijuoja du prokurorai: Civilinių bylų skyriaus prokurorė Rasa Tunkevičienė (dėl viešojo intereso gynimo) ir Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus prokuroras Ugnius Vyčinas (ar yra pagrindo pradėti ikiteisminį tyrimą).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Prokurorai renka dokumentus, – sakė ji. – Susipažinę su medžiaga ir išanalizavę su surinktais dokumentais susijusius norminius aktus, prokurorai priims procesinius sprendimus, apie kuriuos iki lapkričio 3 dienos informuos Seimo narį.“

Iždo įstatymas numato, kad valstybės lėšos turi būti laikomos Lietuvos banko, o ne komercinio banko sąskaitoje. Finansų ministerija pasielgė kitaip. Tokį pažeidimą surado auditą atlikę Valstybės kontrolės pareigūnai.

REKLAMA

Tuo tarpu finansų ministrė Ingrida Šimonytė per Vyriausybės valandą Seime pareiškė, kad lėšų komerciniame banke laikymas – Finansų ministerijos koziris, kaip daugiau išlošti. „Valstybės rezervo lėšas laikydama komerciniame banke Finansų ministerija kaip tik laimi, – rimtu veidu dėstė ji. – Tas bankas moka gerokai didesnes palūkanas, negu mokėtų Lietuvos bankas už laikymą iždo sąskaitoje.“

REKLAMA

Kartu ji prisiminė, kad „tokia situacija yra daugybę metų, ir Valstybės kontrolė į tai atkreipė dėmesį pirmą kartą, rengdama apyskaitos auditą“.

Kitaip sakant, užuot buvę pavyzdžiu, kad šalies įstatymai vienodai galioja visiems, Finansų ministerijos klerkai – sąmoningai ar iš žioplumo – įstatymus ignoravo tol, kol Valstybės kontrolė į akivaizdžius pažeidimus nepabaksnojo pirštu. Jei būtų nutylėjusi, Finansų ministerija į priimtus įstatymus, ko gero, būtų spjaudžiusi toliau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įstatymai vienodai galioja visiems

Rimas Andrikis, advokatas:

Lietuvos Respublikos Konstitucijoje aiškiai parašyta, jog prieš įstatymą visi lygūs: tiek institucijos, tiek pareigūnai, tiek visi kiti piliečiai. Ir visi privalo įstatymą gerbti. Todėl argumentai, kuriais bandomas pateisinti teisės pažeidimas ar nusikaltimas, didelės reikšmės neturi. Finansų ministrės paaiškinimai yra labai netoli nuo paaiškinimų, kuriuos pritaiko žmonės, traukiami baudžiamojon atsakomybėn.

Ar tai precedentas ir eiliniams piliečiams nepaisyti šalyje veikiančių įstatymų? Nesutinku su tuo. Mat savo nuodėmės pateisinimas kitų subjektų nuodėme nėra priimtinas ir pateisinamas. Kiekvienas atsako už save. Be abejo, toks ministerijos elgesys, kai jos pareigūnai nepaiso įstatymų ar kitų teisinių aktų – labai blogas pavyzdys tautai. Bet net nesinori apie pavyzdžius kalbėti. Mat gerų pavyzdžių būna labai mažai, o blogų – labai daug.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų