Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos taryba kreipėsi į Seimo narius, siūlydama atsižvelgiant į atėjusį sunkmetį, laisva valia jiems atsisakyti dalies didesnio darbo užmokesčio.
Pasak konfederacijos pirmininko Artūro Černiausko, jeigu Seimo nariai atsisakytų didesnių išmokų, beveik nereikų naikinti lengvatinių tarifų vaistams, rašo „Respublika“.
„Dabar biudžetinės išlaidos Seimo nariams pasididinus atlyginimus ir kompensuojamą dalį, kukliais paskaičiavimais neskaičiuojant priedų, kuriuos jie gauna, yra padidėję 12 milijonų litų per metus. Panaikinus lengvatinį tarifą vaistams ir paskaičiavus padidėjusias išlaidas kompensuojamiems vaistams, valstybės ekonomija sudaro apie 20 milijonų litų. Skirtumas nėra toks jau didelis“, - argumentuoja A. Černiauskas.
Anot pirmininko, laikas tautai parodyti pavyzdį dabar esąs labai tinkamas. Mat Vyriausybė žada tarnautojams mažinti koeficientą, kad jie sumažėjus pajamų mokesčiui negautų didesnio darbo užmokesčio į rankas.
„Kaip tokiu aspektu žiūrėti, jeigu Seimo nariams skaičiuojamas tas pats bazinis dydis kaip ir tarnautojams, ir jie sugeba pasisidinti sau atlyginimą daugiau negu dvigubai, o valstybės tarnautojui tas atlyginimas turėtų būti mažinamas, nors skaičiavimo principas yra visiškai vienodas“, - tokia „lygybė“ A. Černiauskui nesuprantama.
Pasak konfederacijos lyderio, įdomiausia, jog už darbo užmokesčio padidinimą balsavo maždaug 70-80 proc. Seimo narių, patekusių į naująjį parlamentą.
„Jie jau žinojo, kam didina tą darbo užmokestį“,- sakė A. Černiauskas.
Jo teigimu, padidėjus visiems mokesčiams, mažus atlyginimus gaunantys darbuotojai praras kas mėnesį po 110 litų, o šiek tiek laimės tie, kurie gauna per 2 tūkst.litų. „Tai visiškai nekorektiška“, - komentavo kreipimosi atsiradimo peripetijas A. Černiauskas.
Komentarai
Algimantas Salamakinas
Seimo narys, socialdemokratas
Be abejonės, to darbo užmokesčio mes galime atsisakyti. Išėjo taip kaip išėjo. Buvęs Seimas, tada dalyvavo visų frakcijų, kurios ir dabar išlikusios, išskyrus Valinsko frakciją, nubalsavo už tokį darbo užmokestį.
Jis yra mažesnis, nei buvusio Seimo kadencijoje. Reikia pripažinti, jeigu pridedam tuos vokelius, kuriuos gaudavom neatsiskaitytinai, tai tas darbo užmokestis išties mažėja. Dabar jis lieka 8 tūkstančiai. Bet aš manyčiau, kad Seimas galėtų žengti vieną žingsnį. Yra tos su Seimo nario funkcijoms atlikti susijusios išlaidos. Jas galima mažinti 15 ar 20 procentų.
Manau, kad viskas įmanoma. Tad nebus diskusijų, kad pažeista Konstitucija. Šios kadencijos Seimas šitą vietą gali vienaip ar kitaip keisti.
Julius Veselka
Tvarkos ir teisingumo frakcijos narys
O kodėl profsąjungos negalėtų pasiūlyti, kad Seimo nariai dirbtų veltui kaip tarybiniais laikais? Mane tai juokas ima, kad užtektų vaistams, jeigu jie po tūkstantį ar kiek susimažintų. Patys verkė, ant kelio stovėjo dėl nepriklausomybės, sukuria institutą, kuris simbolizuoja nepriklausybę ir dabar tą institutą smaugs. Žmonės turi suvokti tai. Siūlau profsąjungoms pritarti, du kartus kviesti kaip Aukščiausiąją Tarybą į sesijas, kad pritartų šimtu procentų Vyriausybei ir sutaupytų 30 milijonų.
Mano galva Seime turi dirbti profesionalūs žmonės, o profesionalai turi būti ir profesionaliai atlyginami. O jeigu prirenka tauta teatro mėgėjų, tai tegu pati tauta ir džiaugiasi.
Giedrius Jankauskas
Apie profsąjungų piketą – LNK žinių videoreportaže.