Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) valdyba nepritaria paskelbtai Valstybinio socialinio draudimo ir pensijų sistemos esminės struktūrinės reformos koncepcijai. Anot LPSK, Socialinio draudimo fonde atsiradusios problemos atsirado dėl neatsakingų politikų priešrinkiminių sprendimų.
„Manome, jog sprendimai susiję su pensijos amžiaus vėlinimu šiuo metu – nepagrįsti, nes dar labiau skatintų migraciją, didintų nedarbą ir darbdavių kaštus sunkmečio laikotarpiu“, - teigiama LPSK išplatintame pranešime spaudai.
Konfederacija sako besitikinti, jog vyks ne tik „Sodros“ biudžeto subalansavimo procesas, bet bus skiriamas atitinkamas dėmesys į tai, kad privalu gerinti pensinio amžiaus žmonių gyvenimo kokybę, o pensijos įgis tokią piniginę išraišką, kuri ims artėti prie dydžio, leidžiančio žmonėms ne tik išgyventi, bet gyventi oriai dabar.
„Vertinant realią šių dienų situaciją, pensijos amžiaus vėlinimas sunkmečiu – pragaištingas būsimiems pensininkams ir bedarbiams. Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija laikosi griežtos pozicijos ir kategoriškai prieštarauja siūlymui vėlinti pensijos amžių šiuo metu, nes didėjantis nedarbo lygis šalyje blogins ekonominę padėtį ir skatins socialinius neramumus“, - teigia LPSK. Ji taip pat nepritaria privačių pensijų fondų funkcijų išplėtimui, nes reformos koncepcija esą skirta tik „Sodros“ problemas spręsti, pamirštant valstybės prioritetą - gimstamumo skatinimą. „Vertėtų šį prioritetą finansuoti taip pat, kaip ir kitas valstybės programas – biudžeto lėšomis“.
Konferedacija piktinasi, kad į Valstybinio socialinio draudimo ir pensijų sistemos esminės struktūrinės reformos koncepcijos rengimo grupę neįtrauktas nė vienas darbuotojų, darbdavių, mokslo atstovas, pakviesti tik tiesiogiai suinteresuoti privačių pensijų draudimo fondų atstovai. Tai prieštarauja Nacionalinio susitarimo nuostatoms.
„Norime tikėti, jog sudarant galutinį koncepcijos variantą, nebebus ignoruojami socialinio dialogo principai ir socialinės apsaugos ir darbo ministro žodžius lydės realūs, žmonių lūkesčius atitinkantys darbai, o LR Seimas suvoks valstybės funkciją tikslingai naudoti valstybės finansus ir pertvarkos žingsniai bus įvertinti toliaregiškiau nei kiti Seimo rinkimai.
Reikalaujame socialinio draudimo fondo problemas pradėti spręsti ne pensijos amžiaus vėlinimu, o mokesčių iš šešėlinės ekonomikos surinkimu, darbo apmokėjimo kiekvienoje darbo vietoje skaidrumu, atleidimo iš darbo pagrindų kontrolės sustiprinimu“, - išplatintame pranešime spaudai teigia LPSK.