Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS) ragina Vyriausybę sparčiau didinti statutinių pareigūnų atlyginimus, numatant, kad jau kitąmet tarnybą pradedantis pareigūnas Lietuvoje gautų ne mažiau kaip 1000 eurų per mėnesį. Tuo metu vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis teigė palaikantis profsąjungų reikalavimus, tačiau abejoja, ar minėtą algų lygi galima bus pasiekti kitąmet.
„Ir pareigūnų algų kėlimui vien jau 2016 m. biudžete yra numatoma skirti 11 mln. eurų. Tai labai didelis augimas, lyginant su kituose sektoriuose dirbančiais darbuotojais“, – antradienį interviu LRT radijui sakė premjeras Algirdas Butkevičius. NPPSS savo ruožtu tikina, jog tokia suma nėra pakankama. Be to, pareigūnų atstovai teigia, jog nėra tiksliai aišku, kam konkrečiai bus skirta Vyriausybės vadovo įvardyta suma.
„Nenorėčiau komentuoti šitų skaičių, nes neaišku, kam čia skirta – ar visiems, ar vienai institucijai. Mes turime patirtį 2013 metų derybų, kada premjeras po derybų išeina ir sako, kad bus skirta 100 milijonų litų darbo užmokesčiui, o vėliau sako, kad ne, čia ne darbo užmokesčiui, o viskam ir prasideda toks jovalas. Klausimas kyla, ar jis pats žino, ką šneka. Be to, jis vakare gali pasakyti, kad 15 milijonų eurų, o kitą rytą pasakyti, kad 3 milijonai“, – portalui tv3.lt A. Butkevičiaus pareiškimus komentavo NPPSS vadovas Vladimiras Banel.
Ragina vytis kaimynus
V. Banel akcentavo, kad vienas pagrindinių statutinių pareigūnų prašymų – padidinti pradedančiųjų dirbti pareigūnų atlyginimus, mat dabar šių pareigūnų atlygis, lyginant su užsienio šalių situacija, yra labai nedidelis. Anot jo, NPPSS reikalauja, kad teisėsaugai būtų skiriamas reikiamas finansavimas, pareigūnų atlyginimas Lietuvoje jau kitais metais didėtų 30 procentų, o pradedantis tarnybą pareigūnas gautų ne mažiau kaip 1000 eurų per mėnesį.
„Remiantis statistiniais duomenimis, vidutinis pradedančio policijos pareigūno darbo užmokestis Lietuvoje siekia vos 370 eurų, kaimynai latviai ir lenkai uždirba iki 550 eurų, o estai iki 1000 eurų atskaičius mokesčius. Švedijos, Suomijos, Danijos pareigūnams už tarnybą atlyginama daugiau nei septynis kartus didesniu atlygiu – 2680 eurų atskaičius mokesčius“, – atkreipė dėmesį NPPSS vadovas.
„Tos pirminės grandies pareigūnų turime apie 6 tūkstančius, tai programa „1000 eurų – 6000 pradedančiųjų“ yra tikrai įgyvendinama“, – komentavo V. Banel.
Pareigūnų atstovas pasakojo, kad statutinių įstaigų sistemoje problemos kyla ir dėl institucijų vadovų atlyginimų, kurias būtina nedelsiant spręsti, siekiant skatinti motyvaciją dirbti.
„Turime problemą ir krizę ir vadovų grandyje. Mes piktinamės, kad vienas yra modernus, kitas nemodernus, prastesnis, mažiau gudresnis ar panašiai, bet faktas tas, kad, jeigu mes nemotyvuojame vadovų, tai negalime tikėtis, kad ten profesionalai atsiras. Turime tokią situaciją, kad kai kur vadovai gauna tiek, kiek gauna jų pavaldiniai arba skirtumas atlyginimų tarp jų yra labai nedidelis, taigi vėl nėra motyvacijos“, – pasakojo V. Banel.
Pažadą prisimena, tačiau...
Praėjusių metų pabaigoje vidaus reikalų ministru tapęs, buvęs policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis pažadėjo sieksiantis, kad minimalus statutinių pareigūnų atlyginimas Lietuvoje siektų 1000 eurų per mėnesį.
Portalo tv3.lt kalbintas S. Skvernelis teigė prisimenantis šį deklaruotą savo siekį ir pritariantis profsąjungų reikalavimams, tačiau pabrėžė, jog kitąmet pareigūnų algų padidinti iki 1000 eurų nepavyks.
„Mes kalbame apie tai, kada tas 1000 eurų atlyginimas bus, net tikrai nebus kitais metais. Juk dabar 370 eurų gauna, tai pagalvokite“, – sakė S. Skvernelis.
„Skirtingose tarnybose skirtingi (atlyginimų – tv3.lt) augimai bus pagal jų gebėjimus padaryti ir vidines pertvarkas, ir optimizuoti procesus“, – į klausimą, kokio algų augimo 2016 m. galėtų tikėtis statutiniai pareigūnai, atsakė vidaus reikalų ministras.