Keisčiausia, kad buvo fiksuoti net keli Laimo ligos atvejai žmonėms, kurie net nebuvo išvažiavę iš Vilniaus! Balandį prasideda erkių aktyvumo sezonas, tad pasitikrinkite ar viską žinote apie šiuos mažus, bet labai pavojingus parazitus.
Erkės knibžda visur
Vienas populiariausių Lietuvos gamtininkų, fotografas, rašytojas ir televizijos laidos vedėjas, lektorius, aplinkosaugos ministro patarėjas, besirūpinantis biologinės įvairovės išsaugojimu ir gyvūnų gerove Marius Čepulis kasmet išsitraukia bent po kelias erkes.
Į prof. A. Unikausko klausimą: „Ar Jūs esate pasiskiepijęs nuo erkinio encefalito?“, Marius atsako net skėsčiodamas rankomis: „Savaime suprantama! Aš taip rizikuoti negalėčiau.“
Gamtininko teigimu, šios kraujasiurbės – labai gajos. 1 erkė gali atsivesti iki 17 000 palikuonių. Todėl nenuostabu, kad jų knibžda visur. Labai dažnas mitas – į kurią pusę sukti erkę, kad sėkmingai būtų galima ją ištraukti.
„Erkė nėra seifas. Nereikia kodo atsukinėti į vieną pusę, penkis į kitą ir tada iškris. Ne, tikrai ne. Tuo labiau, kad sukinėjant ją, galimybė, kad mes ją suspausim daug didesnė ir gali būti daug blogiau. T. y., visą jos turinį, bakterijas ir virusiukus, jei jų turi, lengviau sušvirkšti“, – sakė M. Čepulis.
Kaip efektyviai apsisaugoti?
Gamtininkas pataria nepanikuoti jei traukiant erkę odoje liks jos galva. Su laiku ji pasišalins natūraliai. Kol šiltėjančios žiemos ir žmonių kišimasis į gamtą tik didina erkių populiaciją, prof. A. Unikauskas nusprendė aptarti pagrindinius mitus, kurie vis dar gajūs ir toli gražu nepadeda apsisaugoti nuo erkių ir jų platinamų ligų.
Vienas jų – erkės neturi nosies ir nieko neužuodžia, todėl neverta jų baidyti pasitelkiant repelentus. Erkės iš tiesų neturi nosies, bet ant priekinių kojyčių, galinių narelių, turi jutimo organus.
„Yra repelentai, kurie iš tikrųjų padeda. Taip pat rūbai, kurie jau yra impregnuoti repelentais ir erkės mažiau kabinasi“, – patirtimi dalijosi M. Čepulis.
Jei jums įdomu, per kiek laiko įsisiurbusios erkės perduoda užkratą, kuo skiriasi Laimo ir erkinio encefalito ligų simptomai, kaip juos galima atpažinti ir per kiek praėjus laiko skiepas jus apsaugos nuo sunkiausios ligos formos – sužinokite žiūrėdami šeštadienį laidą „Kviečiame daktarą“.
Laidos pabaigoje prof. A. Unikauskas atsakys į tv3.lt/kvieciamedaktara užduotą Dalios iš Telšių klausimą: „Norėčiau daugiau sužinoti apie kepenų suriebėjimą bei kaip jis yra gydomas.“ Galbūt tai aktualu bus ir jums?
Laida „Kviečiame daktarą“ šeštadienio rytą 11 val. per TV3!