VUL Santaros klinikų Ausų, nosies, gerklės ligų centro vadovo prof. dr. Eugenijaus Lesinsko pastebėjimu, ausų valymo krapštukais problema yra kiek pervertinta.
„Iš esmės ką norėtų pasakyti gydytojai yra tai, kad nereikėtų piktnaudžiauti naudojant ausų krapštukais – intensyviai valant, spaudžiant ar kitaip traumuojant.
Taip pat svarbu pabrėžti, kad to nereikėtų daryti profilaktiškai. Pavyzdžiui, jei kiekvieną rytą turėtume išsivalyti dantis, ausų valyti tikrai nereikia. Bet kai kuriose situacijose, patekus drėgmei, vandeniui, išsisausinti ausis krapštuku tikrai galima. Taip pat tą galima padaryti, jei jaučiame, kad yra susikaupęs nedidelis kiekis sieros. Bet dabar atsiradęs vos ne gąsdinimas, kad jokiu būdu taip negalima valytis ausų, nėra teisingas. Nusausinti, švelniai pasivalyti ausis krapštuku tikrai galima“, – aiškino gydytojas.
Visgi kartu E. Lesinskas atkreipė dėmesį į vyresnio amžiaus žmonių higienos ypatumus.
„Vyresniems asmenims, kurių ausų siera tampa kiek sausesnė, dažnai valantis ji sustumia gilyn ir užkemša ausį, tada jau prireikia eiti pas gydytoją. Natūraliai siera turėtų pasišalinti pati, iškristi nepastebimai, bet sausėjant odai ji kartais sunkiau valosi ir dažniau formuojasi sieros kamščiai ir jį pacientas valantis su krapštuku gali sugrūsti gilyn. Bet švelniai pasausinti ausį juo tikrai galima“, – pasakojo gydytojas.
Paklaustas, ar vaikams ausų krapštukus irgi galima naudoti be jokių apribojimų, profesorius padrąsino, kad atsargiai tą tikrai galima daryti.
„Svarbiausia viską daryti su tikslu. Jei pateko vandens, nusausinti, pridėti rankšluostį, tačiau tikrai nereiki šiaip stengtis iššvarinti ausį, tai turėtų vykti savaime“, – pabrėžė E. Lesinskas.
Gali paskatinti uždegimą?
Visgi profesorius atkreipė dėmesį, kad perdėta higiena gali paskatinti išorinės ausies, jos landos uždegimus.
„Jei išorinės ausies oda pažeidžiama, nubraukoma, po to žmogus eina į baseiną ar maudosi kitame vandens telkinyje, patekus nešvaraus vandens gali prasidėti uždegimas.
Aišku, dažniausiai tokiais atvejais asmuo turėtų būti linkęs tuo –gal oda yra ne tokia atspari, esama tokių bėdų kaip psoriazė, edemų ir panašiai, tada ausies oda yra jautresnė ir ją pažeidus patekus bakterijai gali prasidėti įkyrios ausies odos problemos, kurias kartais sunku gydyti. Todėl tokiems žmonėms piktnaudžiaujant tokiu ausies valymu gali grėsti išorinės ausies problemos“, – aiškino E. Lesinskas.