• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Profesoriaus Domo Kauno asmeninės bibliotekos vertybės

Vilniaus universiteto (VU) bibliotekoje P.Smuglevičiaus salėje parengta paroda „Mažosios Lietuvos spausdintinis paveldas: iš asmeninio profesoriaus Domo Kauno rinkinio“.

REKLAMA
REKLAMA

Paroda veiks iki gegužės 6 dienos. Visi norintys parodą gali apžiūrėti nemokamai.

Paroda parengta D.Kauno 60-ies metų jubiliejaus proga. Profesorius parodoje pristato Mažosios Lietuvos spausdintinį paveldą iš asmeninės bibliotekos. Paroda taip pat skirta paveldo aktualinimui. Ji pasitarnaus ir šiuolaikinės knygos kultūros ugdymo reikmėms. D.Kaunas tikisi, kad ši proginė ekspozicija paskatins atsiverti kitus knygius, kurių dauguma iš prigimties yra vienišiai.

REKLAMA

Asmeninę biblioteką profesorius laiko svarbiu viso gyvenimo kūriniu. „Anksti suvokiau, kad asmeninė biblioteka yra svarbus kultūros reiškinys ir informacijos struktūra, kad ji savaime nesiranda, todėl turi būti metodiškai ir sistemingai kuriama. Mano biblioteka yra mano tvirtovė ir mano kapitalas, leidžiantis skverbtis į priekį ir neprarasti ryšio su užnugariu“, – teigė D.Kaunas.

REKLAMA
REKLAMA

Profesorius pasakojo, kad jo asmeninės bibliotekos gimimo data yra 1970 m. ruduo. Tąkart jau pirmą studijų mėnesį nusipirko visus Vaclovo Biržiškos ,,Lietuvių bibliografijos“ tomus, o spalį dviračiu aplėkęs kaimynų sodybas persivežė pirmąją kuprinę senųjų Mažosios Lietuvos spaudos leidinių. Biblioteka augo, keitėsi, ryškėjo bruožai. Šiandien ji aprėpia tris sritis: humanitarikos, Didžiosios ir Mažosios Lietuvos senųjų leidinių. Svarbiausioje, Mažosios Lietuvos spaudos leidinių kolekcijoje yra apie 2000 knygų, 100 periodinių leidinių, 400 atvirukų, atsišaukimų, reklamos lapelių ir kitų lakštinių spaudinių. Visi jie išleisti lietuvių ir vokiečių kalbomis, seniausia lietuviška knyga yra 1727 m.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sovietmečiu knygų savininkai prašydavo mokėti simbolinę kainą: moterys dažniausiai žadėdavo gautus pinigus paaukoti bažnyčiai, vyrai – ,,išmesti ant alaus“ arba kitam reikalui. Tačiau visų daugiausia buvo dovanų. Šiais laikais galioja rinkos taisyklės, kainos nuolat kyla, nes spaudos paveldo ištekliai socialinėje aplinkoje sparčiai senka“, - pridūrė D.Kaunas.

REKLAMA

Apie Domą Kauną

Prof. habil. dr. Domas Kaunas (g. 1949 m. balandžio 21 d. Šlepečiuose, Plungės r.) – vienas žymiausių šiuolaikinės knygotyros Lietuvoje atstovų, bibliofilas, edukologas, Mažosios Lietuvos knygų ir spaudos tyrėjas. Lietuvos ir užsienio spaudoje paskelbė apie 700 straipsnių, parašė 14 knygų ir brošiūrų.

REKLAMA

1970–1975 m. Vilniaus universiteto Istorijos fakultete studijavo ir su pagyrimu baigė bibliotekininkystę ir bibliografiją. Nuo 1975 m. dėsto Vilniaus universitete. 1990–1991 m. – VU Knygotyros ir bibliografijos katedros,

1991–2003 m. Komunikacijos fakulteto Knygotyros katedros vedėjas.

2002–2008 m. – Komunikacijos fakulteto dekanas, nuo 2003 m. – Knygotyros ir dokumentotyros instituto direktorius. Habilituotas daktaras, profesorius (1993). Nuo 1996 m. Lietuvos mokslų akademijos narys ekspertas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų