Situacija – nesudėtinga
Radiacinės saugos centro Ekspertizės ir apšvitos stebėsenos departamento direktorius Julius Žiliukas Balsas.lt pasakojo, kad reikėtų pradėti nuo to, jog Baltarusija apskritai neturi jokių branduolinių objektų, kurie galėtų kelti pavojų.
„Tokie išmetimai į aplinką nėra pavojingi. Suprantama, kai jie turės elektrinę, tada situacija bus gerokai komplikuotesnė. Šiuo atveju Gardine buvo atliekami darbai ir darbuotojams einant pro tam tikrą vietą suveikė radiacijos matavimo prietaisai. Tada specialistai pradėjo aiškintis, kur slypi problema. Nustatyta, kad buvo užterštas metalas, iš kurio padaryta viena metalinė dalis. Ta dalis atsivežta iš Indijos. Į toje šalyje esančią perdirbimo įmonę, matyt, pateko metalo laužas su priedais, kuriuos perdirbus gaminys tapo radioaktyvus“, – pasakojo J. Žiliukas.
Balsas.lt pašnekovas patvirtino, kad incidentas Gardine pavojaus vietos gyventojų sveikatai sukelti negalėjo: „Padidėjęs radiacijos lygis ten buvo užfiksuotas dviejų metrų spinduliu. Maža to, radioaktyvi detalė buvo apie 20 metrų aukštyje, todėl pavojaus tikrai nekilo net vietoje dirbusiems žmonėms. Tuo tarpu Lietuvoje yra tokia situacija. Ties siena su Baltarusija yra įrengti specialūs vartai, kurie, padidėjus radiaciniam fonui, siunčia signalus. Tada pasienio tarnybos atstovai matuoja radiaciją. Jei situacija rimta, esame informuojami apie tai. O incidentas Gardine yra vietinės reikšmės įvykis.“
J. Žiliukas pridūrė, kad baltarusiai problemą išspręs pakeitę radioaktyvią detalę, o problemų sukėlusi detalė turėtų atsidurti radioaktyvių detalių saugykloje.
Dramatiškas pranešimas
Rusų informaciniai portalai vakar paskelbė, kad vykdant radiografinius sujungimo konstrukcijų stebėjimus vieno cecho rekonstrukcijos metu, aptiktas padidintas fonas viename įrengime, kuris yra net 20 metrų aukštyje.
Radiacinio fono lygis leistiną normą jame viršija 50 kartų. Fono spinduliuotė buvo 6-10 milizivertai/val. Milizivertas – apskaičiuotas dozės vieneto ekvivalentas, kuris atspindi biologinį apšvitos poveikį.
Apšvitinimo dozė, lygi 100 milizivertų, gaunama per trumpą laiką, gali sukelti įvairius susirgimus. O 1 zivertas gali sukelti spindulinę ligą. 1,5 zivertas gali sukelti ypač sunkią spindulinės ligos formą. Fulušimoje radiacijos lygis buvo 400 minizivertų/val.
Nors radiacijos lygis iš tikro didelis, vos du metrai nuo sklaidos vietos padidėjęs lygis nebefiksuojamas, skelbia Nepaprastųjų situacijų ministerija. Vis dėlto, apie 30 kvadratinių metrų teritorija apie padidėjusios radiacijos židinį aptverta, prie jos neprileidžiami žmonės.
Įvykio vietoje dirbanti komisija siekia nustatyti, kodėl padidėjo fonas. Teigiama, kad pavojingi konstrukcijų elementai bus pakeisti kitais. Cecho įranga yra pagaminta Indijoje.