Įstatymai numato tėvams pareigą rūpintis vaikais, nesvarbu jie gyvena santuokoje ar ne. Specialistai pataria pirmiausia bandyti taikiai susitarti dėl vaikų išlaikymo, alimentų. O jeigu to padaryti nepavyksta, kreiptis į teismą.
Specialistai skaičiuoja, kad vaikų išlaikymui kiekvienas tėvas turėtų skirti vidutiniškai pusę minimalios algos. T. y. vidutiniškai alimentai turėtų siekti apie 350 eurų. Tačiau moterys pasakojo, kad vaikus išlaikyti turi vienos.
Slegia finansiniai rūpesčiai
Portalo tv3.lt skaitytoja Ingrida pasakojo, kad kartu su vyru augina dukrą.
„Mergaitei jau trys metukai, ji eina į darželį, abu su vyru dirbame. Tačiau dukros priežiūra tenka rūpintis man. Vyras netgi finansiškai neprisideda prie dukros išlaikymo. Viskuo rūpinuosi pati, perku jai drabužius, moku už darželį ir pramogas.
Jau ne kartą esame su vyru kalbėję apie pinigus. Tačiau jis tikina, kad mažam vaikui nieko nereikia. O keliomis smulkmenomis galiu pasirūpinti pati“, – pasakojo moteris.
Ji tikino, kad netgi neperkant brangiausių drabužių ar kitų daiktų, mergaitės išlaikymui per mėnesį tenka skirti kelis šimtus eurų.
„Žinoma, kartais tų išlaidų būna mažiau arba daugiau, tačiau negi tam, kad vyras skirtų pinigų dukrai, teks su juo išsiskirti ir prisiteisti alimentus“, – klausė moteris.
Tačiau kita portalo tv3.lt skaitytoja Ramunė pasakojo, kad prisiteisė iš vyro alimentus, būdama su juo santuokoje.
„Vyras visiškai neprisidėjo prie bendro šeimos ūkio ir vaikų išlaikymo, už viską mokėjau pati, kreipiausi į teisininkus, kurie man paaiškino, kad nebūtina išsiskirti, norint prisiteisti alimentus. Juk vaikus privalo išlaikyti abu tėvai, o ne vienas.
Todėl taip ir padariau, prisiteisiau alimentus. Tačiau po šio mano žingsnio santykiai su vyru tapo dar blogesni. Todėl galiausiai išsiskyrėme“, – pasakojo moteris.
Ji ragino moteris nebijoti kreiptis pagalbos.
„Nemažai moterų vienos išlaiko vaikus, nesikreipia dėl alimentų nei būdamos santuokoje, nei išsiskyrusios. Tačiau vaikų išlaikymą prisiteisti būtina dėl geresnės vaikų ateities“, – patarė Ramunė.
Vaiko išlaikymas abiejų tėvų pareiga
Advokatų profesinės bendrijos „Avocad“ vyresnysis teisininkas, advokatas Egidijus Kieras tikino, kad tėvas su kuriuo gyvena vaikas gali kreiptis dėl išlaikymo priteisimo tuomet, kai kitas iš tėvų vaikui išlaikymo neteikia.
„Išlaikymą galima prisiteisti nepriklausomai nuo to ar tėvai yra santuokoje ar ją nutraukę. Teisė į išlaikymą, kaip ir kitos vaiko teisės, atsiranda nuo vaiko gimimo momento. Šią teisę turi užtikrinti tėvai, iš kurių vaikas gimė, t. y. prigimtinė vaiko biologinių tėvų pareiga išlaikyti savo vaiką.
Praktikoje gana dažnai pasitaiko atvejų, kuomet sutuoktiniai neinicijuoja santuokos nutraukimo, tačiau išsisprendžia vaikų išlaikymo klausimus“, – tikino advokatas.
Advokatų kontoros „Marger“ advokatė Eleonora Maciejevska irgi patvirtino, kad tėvo ir motinos teisės ir pareigos savo vaikams yra lygios, nepaisant to, ar tėvai gyvena santuokoje, ar skyriumi.
„Abu privalo materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus. Išlaikymo tvarka ir forma nustatoma bendru tėvų susitarimu“, – sakė advokatė.
Kur ir kaip kreiptis dėl išlaikymo
Anot advokato E. Kiero, išlaikymo vaikams priteisimo klausimus nagrinėja teismas, tačiau prieš pareiškiant ieškinį dėl išlaikymo priteisimo yra būtina atlikti privalomą mediaciją, kurios metu mediatorius (nešališkas asmuo) padėtų tėvams rasti bendrą taikų sprendimą dėl išlaikymo dydžio.
„Tėvams susitarus sudaroma taikos sutartis, kurią patvirtina teismas. Jei nepavyksta susitarti, tik gavus mediatoriaus pranešimą dėl nepavykusios mediacijos, galima kreiptis į teismą su ieškiniu ir prašyti priteisti išlaikymą. Dėl privalomos mediacijos taikymo asmenys turi kreiptis į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą.
Jau teismo priteistas išlaikymas yra kiekvienais metais indeksuojamas. Išlaikymą su indeksacija turi apskaičiuoti ir teikti tas iš tėvų, kuris ir moka išlaikymą. Jei suma mokama be indeksacijos, tėvas su kuriuo gyvena vaikas gali kreiptis į antstolį dėl susidariusios skolos išieškojimo“, – komentavo teisininkas.
Alimentų dydis
E. Maciejevska komentavo, kad išlaikymo dydis turi būti proporcingas vaiko poreikiams ir tėvų turtinei padėčiai bei užtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas.
„Teismų praktikoje orientaciniu kriterijumi, priteisiant vaikui išlaikymą būtiniesiems poreikiams patenkinti, pripažintas minimalios mėnesio algos dydis vienam vaikui (šiuo metu tai 709 eurai į rankas, t. y. kiekvienam iš tėvų tenka po 354,50 euro vaiko išlaikymui), jeigu tėvų turtinė padėtis yra apylygė.
Visapusiškam vaiko vystymuisi turi būti tenkinami ne tik jo būtinieji poreikiai (maistas, apranga, higiena ir panašiai), bet skiriamas dėmesys vaiko laisvalaikio, bendravimo, saviraiškos pomėgiams, lavinami gabumai, todėl minimaliosios mėnesinės algos kriterijus išlaikymui yra tik orientacinis ir teismas gali priteisti ir didesnę sumą“, – komentavo advokatė.
Anot jos, pakilus minimaliai mėnesiniai algai, priteistas išlaikymo dydis automatiškai nepasikeičia, tačiau teisės aktai nustato pareigą tėvui (motinai), iš kurio yra priteistas vaiko išlaikymas, indeksuoti išlaikymo dydį, t. y. perskaičiuoti išlaikymo išmoką.
„Periodinės išmokos indeksuojamos kartą per metus einamųjų metų vasario mėnesį. Jeigu priteistą išlaikymą mokantis tėvas (motina) nevykdo pareigos indeksuoti priteisto išlaikymo dydžio, teismo sprendimas, kuriuo priteistas išlaikymas periodinėmis išmokomis, gali būti pateikiamas vykdyti antstoliui.
Taigi netgi tais atvejais, kai teismo sprendime nėra nurodyta, kad išlaikymo dydis turi būti indeksuojamas Vyriausybės nustatyta tvarka, indeksavimas privalo būti taikomas, kadangi tokią pareigą nustato teisės aktai“, – atkreipė dėmesį E. Maciejevska.