Kiekvieną dieną gyventojai naudojasi telefonais ir neretai ne tik rašo, bet ir skambina savo artimiesiems ar draugams.
Tačiau jau kovą susisiekti su telefone turimais kontaktais gali nepavykti, jei nepakeisite numerio.
Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) narė Kristina Mikoliūnienė naujienų portalui tv3.lt teigė, kad Lietuva siekia atsikratyti dar nuo sovietinių laikų naudoto aštuoneto numerių pradžioje.
„Stojant į Europos Sąjunga (ES) viskas šalyje buvo derinama, keičiama, kad derėtų ne su anksčiau taikytais (rusiškais) standartais, o su ES, t. y. tarptautiniais.
Numeracijos srityje vietoje anksčiau taikytų GOST techninių standartų, operatorių naudotų komunikacijai tarp stočių, nuspręsta taikyti ITU (tarptautinės telekomunikacijų sąjungos) patvirtintus pasaulinius techninius standartus. Todėl 8 keitimas į +370 buvo ne prievolė, o sąmoningas šalies pasirinkimas“, – tąkart kalbėjo K. Mikoliūnienė.
Numeracijos pokyčiai, pasak pašnekovės, prasidėjo dar pernai.
Ir nors šiuo metu dar galima paskambinti savo artimiesiems, jei numerio priekyje yra aštuonetas, tačiau jau nuo 2025 m. kovo mėnesio visi telefonai su numerio priekyje esančiu aštuonetu tiesiog neveiks.
„Skambinantysis turėtų išgirsti pranešimą apie tai, kad sujungimas negalimas“, – paaiškino RRT atstovė.
„Įpročiai keičiasi – ne taip greitai, kaip norėtųsi“
„Bitė Lietuva“ Klientų aptarnavimo procesų ir operacijų vadovė Miglė Sabaitė naujienų portalui tv3.lt anksčiau teigė, kad dar rugsėjį telekomunikacijų bendrovės mobiliojoje programėlėje buvo įdiegta naujovė – vos keliais paspaudimais visus kontaktus savo išmaniajame senuoju prefiksu „8“ galima lengvai pasikeisti į „+370“.
„Per pirmąją naujovės dieną mūsų klientai programėlę parsisiuntė apie 1 tūkstantį kartų. Tą laikome puikiu rezultatu.
Kita vertus, įpročiai keičiasi – ne taip greitai, kaip norėtųsi. Stebime tendenciją, kad vos viena ar kita mūsų komunikacijos kampanija aprimsta, vėl pastebime skambučių per 8 padidėjimą“, – atkreipė dėmesį pašnekovė.
Miglė SabaitėM. Sabaitė svarsto, kad, greičiausiai, taip yra todėl, nes žmonės numerio pradžioje aštuonetą rašo iš įpročio.
„Taip pat nemažai viešojo sektoriaus įstaigų, įvairių paslaugų teikimo priemonių savo interneto puslapiuose ir kitur telefono numerius vis dar nurodo senuoju būdu. Norime paraginti būtent juos savo kontaktinius telefonus atnaujinti su naujuoju prefiksu.
Mažiau aktyvūs prefikso atnaujinime yra ir verslo klientai, kurie iš „stalinių“ telefonų numerius paprastai renka ranka. Čia taip pat įprotis rinkti „8“ yra stiprus“, – pasakojo bendrovės atstovė.
Ragina gyventojus nedelsti
„Tele2“ viešųjų ryšių vadovė Asta Buitkutė naujienų portalui tv3.lt yra teigusi, kad naujasis nacionalinis prefiksas „0“ Lietuvoje pradėjo veikti pernai metų kovą, t.y. gyventojai savo kontaktams paskambinti galėjo numerio priekyje rinkdami „0“, o ne „8“.
„Kol kas vis dar tęsiasi pereinamasis laikotarpis, kai prisiskambinti galima naudojant tiek vieną, tiek kitą variantą, tačiau jau dabar raginame vartotojus ilgai nelaukti, ir atnaujinti kontaktus savo telefonų kontaktų skiltyje kuo greičiau.
Juo labiau kad, įsidiegus prefiksų keitimo programėlę, tai galima padaryti labai greitai ir nesudėtingai“, – teigė A. Buitkutė.
Asta BuitkutėGyventojus, kurie vis dar skambina, naudodami senąjį prefiksą, t.y. skaičių „8“, pasak pašnekovės, bendrovė papildomai informuoja.
„Lapkričio pabaigoje pradėjome leisti informacinę žinutę prieš sujungimą, apie tai, kad numeris su „8“ priekyje nuo kovo mėnesio nebeveiks.
Matome, kad pokytis vyksta. Palyginus su pernai metų liepa, šiuo metu skambinančiųjų su „8“ priekyje sumažėjo dešimčia procentinių punktų. Renkančiųjų priekyje „0“ skaičius smarkiai nedidėja – tai reiškia, kad vietoje „8“ daugiausia klientai linkę naudoti tarptautinį kodą „+370“, kuris lieka galioti ir po pokyčio“, – kalbėjo A. Buitkutė.
Tuo metu telekomunikacijų bendrovės „Telia“ atstovas Audrius Stasiulaitis teigė, kad didžioji dalis mobiliojo ryšio klientų (daugiau kaip 80 proc.) skambina numerio pradžioje surinkdami „+370“.
„Po informacinio pranešimo įjungimo stebime nedidelį, bet tolygų šio skaičiaus didėjimą. Per 0 beveik neskambinama, o 8 naudojamas vis rečiau.
Fiksuotojo ryšio klientai per „8“ vis dar skambina dažnai (apie 40 proc. skambučių), bet po informacinio pranešimo įjungimo irgi stebime šio skaičiaus mažėjimą ir didėjantį skambučių srautą per 0 ir „+370“, – sakė A. Stasiulaitis.
Svarbu – kontaktai ne tik telefone
„Telia“ numeracijos keitimo projekto vadovė Rima Pakalnytė paaiškino, kad jei numerius atnaujinote telefono kontaktų knygelėje, juos gali tekti ir sinchronizuoti, pavyzdžiui, jei naudojatės automobilio multimedijos sistema.
„Dėmesį į keičiamą numerių pradžią taip pat reikėtų atkreipti ir naudojantiems įrenginius, kurių veikimui reikalinga SIM kortelė – nuo signalizacijų iki automatinių vartų ir išmaniųjų katilų bei kondicionierių.
Neatnaujinus tokių įrenginių numerių nuo kovo 1 d. gali sutrikti jų veikimas“, – komentavo bendrovės atstovė.
R. Pakalnytė, artėjant šiam pokyčiui, ragina pasirūpinti ir savo artimaisiais.
„Pakeitimus reikia atlikti ne tik mobiliuose įrenginiuose, bet ir stacionariuose laidiniuose aparatuose, jei jie turi programuojamą adresų knygelę.
Būtent tokiais aparatais dažnai naudojasi senjorai, todėl jei jau kažkada esate padėję suprogramuoti tokį telefoną vyresniam giminaičiui ar kaimynui, nepamirškite padėti atnaujinti numerių ir dabar, kad vėliau nekiltų sunkumų prisiskambinti reikiamam žmogui“, – sakė ji.
Primins dar kartą, siūlo naudotis ir programėlėmis
Bendrovės „Bitė“ atstovai sako, kad naujas komunikacijos etapas apie gyventojų laukiančius pokyčius prasidės po švenčių.
„Žinome, kad jau sausį mūsų klientai turės mažiau šventinių ir metų pabaigos rūpesčių ir galės dėmesį skirti ir naujienoms apie prefikso pokyčius Lietuvoje.
Išmanusis telefonas BNS FotoJaunesnius savo klientus raginame lankant tėvelius padėti jiems atsinaujinti kontaktus „Bitės“ programėlės pagalba“, – komentavo M. Sabaitė.
A. Buitkutė taip pat gyventojams primena, kad jie gali pasinaudoti išmaniosiomis programėlėmis, kurios prefiksus pakeičia automatiškai.
„Viena iš tokių – „Contacts Prefix Fixer“ aplikacija, kuri yra tinkama ir „Android“, ir „iOS“ naudotojams. Įsidiegus programėlę, reikia nurodyti, kurį skaičių aptikus, kaip prefiksą, norite pakeisti“, – sakė ji.
Be to, A. Buitkutės teigimu, ši programėlė aptinka ir besidubliuojančius adresatus.
„Tad turėsite progą ir atsinaujinti kontaktų sąrašą. Taip pat yra lietuvio kurta aplikacija „370“, kuri visus prefiksus pakeičia per kelias sekundes“, – rekomendavo ji.