Anksčiau kiekviename mieste buvo po budinčią vaistinę, kurioje prireikus naktį buvo galima nusipirkti vaistų. Dabar Lietuvoje tokių tik keturios. Kodėl jų mažėja? Gal žmonės naktimis nebeserga? Pasijutus blogai teks pakentėti, nes Šiaulių regione naktį nusipirkti vaistų neįmanoma. Tiesa, yra išeitis – važiuoti keliasdešimt kilometrų į artimiausią budinčią vaistinę Panevėžyje.
Miestai be budinčios vaistinės
Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento duomenimis, Lietuvoje yra keturios budinčios vaistinės: Vilniuje, Kaune, Panevėžyje ir Jurbarke.
Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyr. gydytoja Eugenija Kukaitienė pasakoja prisimenanti, kad tarybiniais laikais mieste visada buvo bent viena budinti vaistinė. Ilgainiui jos tapo privačios ir dėl mažo pelno naktį atsisakė dirbti: „Nėra klientų, nėra pelno, nėra naudinga.“
„Valerijonas“ dar prieš atkuriant Nepriklausomybę ir kelerius metus po to buvo budinti vaistinė Šiauliuose. „Kadangi šios vaistinės prašymas sumažinti mokesčius nebuvo patenkintas, o dirbti buvo nuostolinga, nuspręsta naktį ją uždaryti, – prisimena vyr. gydytoja. – Maždaug metus po to budinti vaistinė buvo „Eurovaistinė“, bet netrukus ji irgi naktimis nebedirbo.“
„Esame privati įmonė, negalime patirti nuostolių, – situaciją komentuoja „Valerijono“ vedėja Alma Girdenienė. – Mums pareiškus, kad reikia papildomų pinigų, savivaldybė atsisakė budinčios vaistinės ir ja tapo kita privati įmonė.“
Anot Šiaulių miesto savivaldybės atstovės spaudai Jūratės Rauduvienės, savivaldybė nesikiša į privatų verslą, todėl vaistinės pačios nustato darbo laiką. „Naktį sunegalavę žmonės gali kreiptis į ligoninės priimamąjį“, – pabrėžia ji.
Į Panevėžį – iš viso rajono
Budinčios Panevėžio vaistinės vaistininkė Loreta Mickevičienė pasakoja, kad mieste vaistinė budi maždaug nuo 1995-ųjų. 16 metų vaistinėje dirbanti moteris teigia, kad naktį tenka sulaukti klientų iš viso rajono.
„Dar visai neseniai paryčiais buvo atvažiavusi porelė iš Šiaulių, – prisimena vaistininkė. – Jiems reikėjo skubios kontracepcijos. Nors jiems aiškinau, kad galėjo palaukti ryto ir nusipirkti Šiauliuose, pastarieji buvo taip sunerimę, kad nė nesileido į kalbas.“
Moteris prisimena, kad neseniai pirkėjų buvo atvažiavę iš Pakruojo pirkti antibiotikų, nes ligoniui buvo plaučių uždegimas. „Atvažiuoja iš visų aplink esančių miestelių, – teigia L. Mickevičienė. – Naktį klientų būna labai mažai – penki šeši, daugiausia atsiųsti iš priėmimo skyriaus su receptais nusipirkti nuskausminamųjų ar antibiotikų.“
L. Mickevičienė neslepia kartais pagalvojanti, jog šiąnakt jau tikrai dirbanti paskutinį kartą, nes vaistinės veikla nuostolinga, todėl nuolat svarstoma, ar nereikėtų jos uždaryti. Anot pašnekovės, dirbant naktį reikia daug sveikatos ir jėgų. Kadangi savivaldybė pati sunkiai laikosi, tai į vaistinės verslą nesikiša ir jokių dotacijų neskiria.
Greitosios pagalbos iškvietimų daugėja
Naktį sunegalavę žmonės gali laukti ryto, kol bus atidarytos vaistinės, važiuoti į Panevėžį arba kreiptis į priėmimo skyrių ar greitąją. Respublikinės Šiaulių ligoninės Priėmimo skyriaus vedėja Daiva Jautakienė sako negalinti teigti, kad žmonės dažnai į skyrių kreipiasi todėl, kad neturi vaistų, tačiau tokių atvejų pasitaiko. Ji pataria, kad jeigu jaučiamas koks nors negalavimas, vertėtų nusipirkti vaistų vakare – daugumos vaistinių darbo laikas baigiasi tik 22 val. Tačiau tiek ilgai dirbančią vaistinę galima rasti tik Šiauliuose – Radviliškyje vėliausiai užsidaro 19 val., Joniškyje ir Kelmėje vaistų nebenusipirksite po 20 val., o savaitgaliais – po 16 val.
Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyr. gydytoja E. Kukaitienė pasakoja, kad kartais tenka važiuoti pas žmogų dėl menkniekių, tačiau kartais negalavimai būna ir labai rimti. „Būna, kad paliekame ligoniui vaistų, jei jis jų neturi, kad turėtų iki ryto, kol bus atidarytos vaistinės, – sako
E. Kukaitienė. – Tik antibiotikų negalime skirti, nes turi apžiūrėti šeimos gydytojas.“
Greitosios medicinos pagalbos stoties vyr. gydytoja pasakoja, kad kai Šiauliuose buvo budinti vaistinė, greitoji būdavo iškviečiama vidutiniškai apie 23 tūkst. kartų, o pastaruosius dešimt metų iškvietimų padaugėjo – per metus sulaukiama per 30 tūkst. skambučių, nors gyventojų sumažėjo.
Nors E. Kukaitienė nedrįsta teigti, tačiau sutinka, kad iš dalies dėl budinčios vaistinės nebuvimo mieste padaugėjo iškvietimų. „Žmonės tapo jautresni, pailgėjo gyvenimo trukmė, padaugėjo emocinių, psichinių sutrikimų“, – sako gydytoja.
Naktį – prezervatyvų ir kontraceptikų
Anot Panevėžyje dirbančios vaistininkės, naktį perkamiausios prekės yra skubūs kontraceptikai ir prezervatyvai. Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyr. gydytoja taip pat teigia, kad žmonės budinčiose vaistinėse dažniausiai perka prezervatyvus, o narkomanai ateina pasikeisti adatų, tad dirbti nesaugu.
Vaistininkė L. Mickevičienė pritaria, kad žmonės perka švirkštų, tačiau mano, kad jie naudojami tiesiog vaistams sušvirkšti. „Prekiaujama per langelį, todėl saugu. Būna, kad kyla mažų konfliktų, tačiau kad grasintų – nebūna, viską stengiamės išspręsti taikiai“, – kalba pašnekovė.
Ar žmonėms reikalinga?
„Eurovaistinės“ komunikacijos specialistas Simas Lilas teigia, kad įmonė turi tik vieną budinčią vaistinę Vilniuje, kuri yra ir vienintelė mieste. „Daugiau nei prieš trejus metus turėjome ir budinčią vaistinę Klaipėdoje“, – prisimena S. Lilas.
Pašnekovas neslepia, kad darbas visą parą yra nuostolingas, o vaistinė Vilniuje naktį veikia tik iš gerumo, nors joje apsilanko vienas kitas žmogus.
Akivaizdu, kad vaistinei dirbti visą parą yra nuostolinga, žmonių apsilanko nedaug, todėl kyla klausimas, ar žmonėms apskritai reikalinga budinti vaistinė.
Pasak Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyr. gydytojos E. Kukaitienės, atvykus pas ligonius šie išsako priekaištus ir koneveikia medicinos darbuotojus todėl, kad mieste nebudi nė viena vaistinė.
Panevėžio vaistinės darbuotoja taip pat pasakoja, kad pradėjus kalbėti apie vaistinės uždarymą vietiniai prašo vaistinės neužsidaryti, ima panikuoti galvodami, kas bus, jei neliks nė vienos naktį dirbančios vaistinės. „Blogiau nebūtų, jei Šiauliuose budėtų bent viena“, – sako E. Kukaitienė.
„Jeigu yra noras – svarstysime“
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Viktoras Strups, komentuodamas susidariusią situaciją, kad Šiauliuose nėra budinčios vaistinės, pritarė nuomonei, jog visą parą dirbanti vaistinė yra reikalinga. V. Strups aiškina, kad savivaldybė negali remti privataus verslo, tačiau įmanomos lengvatos. Savivaldybei reikia konkrečiai pateikti, ko reikalaujama, tuomet bus svarstoma, ar tai įmanoma įgyvendinti, kiek tai kainuotų savivaldybei ir pan.
„Lengvatų galima sulaukti, jeigu būtų pareikštas noras, – sakė V. Strups. – Tokiu atveju svarstytume, nes tokiam dideliam miestui budinti vaistinė būtų naudinga. Savivaldybei reikia žinoti tikslias detales, ar norima sumažinti žemės, ar nekilnojamojo turto mokestį, nes pagal situaciją svarstytų Savivaldybės taryba arba užtektų administracinio sprendimo.“
Administracijos direktoriaus pavaduotojas teigia, kad iškėlus klausimą galima svarstyti ir atnaujinti lengvatas, jeigu jų ankščiau turėjo vaistinė. Pašnekovas prisimena, kad anksčiau budėjusi „Eurovaistinė“ nebuvo patenkinta, nes darbas naktį reikalavo papildomų saugumo priemonių, yra buvę konfliktų, o pelno iš darbo naktį – ne.
„Jeigu yra poreikis, viską galima bandyti spręsti, tereikia vaistinių ar žmonių iniciatyvos, – teigia V. Strups. – Kažkodėl visi nori prekiauti naktį alkoholiu, nes tai pelninga, tačiau prekiauti vaistais norinčiųjų neatsiranda.“
Jolita KIRKILAITĖ