• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Česlovas Juršėnas įregistravo tai numatantį nutarimo projektą. Toks socialdemokratų paskelbtas siūlymas vertinamas skirtingai.
Kaip "Balsui.lt" pažymėjo politikos apžvalgininkas Tomas Čyvas: "Jei šiandieninė socialdemokratų iniciatyva iš tiesų nėra blefas, mėginimas paspausti konservatorius ar kitus potencialius ir esamus koalicijos partnerius, tai ji nėra tokia jau bloga. "
Apžvalgininko nuomone: "Patinė situacija, kai visi gudrauja prieš visus, o "Dujotekanos" ar kitos interesų grupės gali nekliudomos užsiimti politinėmis intrigomis irgi niekur neveda. Pvz., Valstybės saugumo departamentas iš esmės nuniokotas, bet niekas nesugeba ar nenori šios situacijos pakeisti. Apie šalies aukščiausių institucijų tarpusavio sąveika nėra ką ir kalbėti. Dar pusantrų metų "valstybininkų" užkulisinio vcaldymo ir manipuliacijų bei institucinio valstybės neįgalumo gali atvesti į valdžią tokius radikalus, kad ir R. Paksas pasirodys besąs tik saldus prisiminimas."
Anot apžvalgininko, artimiausi įvykiai parodys kiek rimtai nusiteikę ir socialdemokratai, ir konservatoriai. "Rengti rinkimus per Jonines, kaip siūlo socdemai, yra gal ir ne geriausias sumanymas, bet rinkėjams pats laikas suteikti galimybę įvertinti susidariusią padėtį ir visų politikų veiklą pastarųjų skandalų metu. Priešlaikiniai rinkimai yra normali konstitucinė procedūra, o ne koks nors baisus kataklizmas ar perversmas. Tiesiog politikai galėtų patys pripažinti, kad nebesijaučia pajėgūs garbingai baigti šią kadenciją".- sakė T. Čyvas
Politologas Alvidas Lukošaitis mano, kad valdančiųjų socialdemokratų siūlymas paleisti Seimą ir skelbti pirmalaikius rinkimus gali būti žingsnis pradedant derybas dėl valdančiosios koalicijos performavimo.
Jo nuomone, tai gali būti ir "aštresnė priemonė, siekiant spustelėti oponentus ar partnerius, paskatinti galutinai išsiaiškinti, ar įmanoma šiandieninėje situacijoje sudaryti naują valdančiąją koaliciją".
Valdančiosios socialdemokratų partijos prezidiumas pirmadienį nusprendė atsisakyti opozicinių konservatorių paramos mažumos Vyriausybei ir siūlyti paleisti Seimą. Seimo posėdžių sekretoriate įregistruotas nutarimo projektas, kuriuo siūloma pirmalaikius rinkimus šaukti birželio 24 dieną.
Paklaustas, ar socialdemokratų siūlymas nėra tik viešųjų ryšių akcija, numatant, jog Seime tokia iniciatyva paramos nesulauks, politologas sakė manantis, jog ją reikėtų vertinti kaip bandymą išsiaiškinti, kokias perspektyvas dabartinė socialdemokrato Gedimino Kirkilo vadovaujama mažumos Vyriausybė turi veikti esant dabartinės politinės sudėties Seimui.
"Mažiau abejočiau (pirmalaikių rinkimų siekimu - BNS), jei išaiškėjus tam tikroms nesėkmėms bendradarbiaujant su konservatoriais būtų išdiskutuoti visi kiti variantai dėl koalicijos galimybių", - sakė politologas.
A.Lukošaitis pažymėjo, kad panašios situacijos ir reikėjo tikėtis, nes Lietuvoje nėra sąlygų veikti mažumos Vyriausybei - tiek dėl konstitucinės sąrangos, tiek atsižvelgiant į politinės kultūros kontekstą.
"Tokios situacijos reikėjo tikėtis, nes veikti mažumos Vyriausybei, kuri būtų ilgalaikė ir efektyvi, nėra konstitucinių prielaidų, tai neįmanoma ir dėl politinės kultūros ", - sakė politologas.
Jo nuomone, pirmalaikiai rinkimai Lietuvoje susiklosčiusios situacijos neišspręstų, nes po Seimo rinkimų, visuomenės nuomonės tyrimų duomenimis, susirinktų panašios sudėties parlamentas - tik populistais vadinamus "darbiečius" pakeistų panašią reputaciją turintys liberaldemokratai.
"Didelių pokyčių nebūtų, tik Darbo partijos problemą pakeistų kita partija, Tvarka ir teisingumas", - sakė A.Lukošaitis.
Socialdemokratams šiandien pareiškus, jog jie atsisakys konservatorių paramos ir siūlys paleisti Seimą, parlamente kilo nepasitenkinimo banga.
Pirmieji šį pareiškimą sukritikavo konservatoriai. Viena iš jų lyderių Rasa Juknevičienė konstatavo,  jog socialdemokratai savotiškai pripažįsta, jog padėtis šalyje nėra gera ir bijosi prisiimti atsakomybę už tai kas dar nutiks Lietuvoje per pusantrų metų, kuomet turėtų vykti eiliniai Seimo rinkimai. Pasak R. Juknevičienės, tai galįs būti kartu ir spaudimas populiarumą praradusiai Darbo partijai derybose dėl galimos naujos koalicijos. Ji taip pat neatmetė galimybės, jog taip socialdemokratai reaguoja į konservatorių reikalavimus realiai, o ne žodžiais kovoti su korupcija. "Gediminas Kirkilas vėl kalba, kaip propagandistas vartodamas propagandines klišes apie "menamą paramą" ir pan., nors pats puikiai žino, kad parama buvo nuoširdi".- sakė Rasa Juknevičienė.
Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas koalicijos partnerių siūlymus paleisti parlamentą vertina skeptiškai.
"Dabar situacija nėra tam palanki. Jei mes siekiame išrinkti Seimą, kuris turi žmonių pasitikėjimą, dabar tai, kas vyksta Seime, sumažins dar labiau žmonių pasitikėjimą. Ir jei bus pirmalaikiai rinkimai, mažės žmonių aktyvumas, tai reiškia, kad rinkimams į Seimą ateitų dar mažiau žmonių, nei jų buvo per savivaldos rinkimus. Ar Seimas, išrinktas tokio skaičiaus žmonių, turėtų pasitikėjimą, čia vėlgi klausimas atviras", - žurnalistams sakė V.Muntianas.
V.Muntianas nesiėmė kritikuoti socialdemokratų sprendimo atsisakyti konservatorių paramos mažumos Vyriausybei, teigdamas, jog valdančioji koalicija gali išsiversti ir be jų.
"Yra galimybės organizuoti Seime darbą ir esant kitokiai sudėčiai, valdančiąją koaliciją irgi yra šiandien galimybių keist", - sakė parlamento vadovas.
Minėtąjį koalicijos partnerių siūlymą skeptiškai vertina Liberalų ir centro sąjunga bei valstiečiai liaudininkai.
Kaip BNS sakė liberalcentristų frakcijos seniūnas Vytautas Bogušis, socialdemokratai prieš pateikdami siūlymą paleisti Seimą privalėjo pasitarti su koalicijos partneriais.
"Politiniai partneriai prieš darydami ėjimą privalo pasitarti su kitais partneriais, tačiau šį sykį socialdemokratai su mumis nesitarė, tad galima suabejoti ir jų nuoširdumu. Reikia tartis su partneriais, o ne užsiiminėti viešaisiais ryšiais", - BNS sakė liberalcentristas.
Valstiečių liaudininkų lyderė Kazimiera Prunskienė socialdemokratų siūlymą paleisti Seimą vadina bandymu destabilizuoti padėtį šalyje.
"Vertiname labai skeptiškai tokį socialdemokratų siūlymą. Jei dvi partijos (socialdemokratai ir konservatoriai-BNS) nesusitaria bendrai, tai nebūtina destabilizuoti padėties šalyje, ir reikia toliau dirbti be jokių priešlaikinių rinkimų", - BNS sakė K.Prunskienė.
Valdančiąją koaliciją praėjusių metų vasarą sudarė keturios partijos, Seime neturinčios daugumos - socialdemokratai, valstiečiai liaudininkai, liberalcentristai bei Pilietinės demokratijos partija.
Tuo tarpu, Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Česlovas Juršėnas BNS patvirtino, jog rengiamas nutarimo projektas dėl priešlaikinių rinkimų.
Prezidentas Valdas Adamkus paragino Seimą atsakingai įvertinti socialdemokratų pasiūlymą paleisti neefektyviai, jų vertinimu, dirbantį dabartinį parlamentą ir skelbti pirmalaikius rinkimus.
"Seimas ir turi atsakyti, ar Seimo paleidimas ir pirmalaikiai rinkimai yra būdas išeiti iš šiandien susiklosčiusios politinės padėties. Prezidentas tikisi, kad Seimo nariai labai atsakingai įvertins tokį siūlymą", - žurnalistams sakė prezidento atstovė spaudai Rita Grumadaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų