Saldžias sviestines istorijas dėžutėse rodo vilnietė Jolanta. Bičiulės kepti ir dekoruoti sausainiai netrukus Velykų proga bus išdovanoti kolegoms ir artimiesiems. Jolanta kiekvienam išrinko ir užsakė tokius sausainius, kuriuose atsispindi linkėjimas konkrečiam žmogui.
„Palinkėjimas sudėtas. Svajonės, sudėtos supakuotos į reiškinius gamtos, arba į didelį kiaušinį su keliomis prisegtomis gėlytėmis. Velykos, ko gero, tas laikas, kai dovanojama ne kažkas brangaus, prabangaus, ar vertingo, o būtent puokštelė šakelė, rankdarbis, servetėlė ar numegzta saulutė, ar iškeptas kepinėlis“, – sako Jolanta.
Ir nesvarbu vaikas ar suaugęs gaus saldžią istoriją dėžutėje – sako šiuos sausainius kepanti ir dekoruojanti Irena. Dovanoti smagu ir mažam, ir vyresniam.
„Per Kalėdas – Kalėdų senelis, o per Velykas – Velykų bobutė. O iš tikrųjų tai aišku, kad nuotaiką pagerinti. Juk tai bet kuriuo atveju šeimos šventė. Žmonės neša dovanėlės, tai kodėl negali būti ta dovanėlė valgoma“, – kalba sausainių kėpėja Irena Kusaitė.
Būtent valgomų dovanėlių, kaip pastebi prekybininkai, žmonės dairosi ir parduotuvėse. Vilnietė Ramunė sukasi saldumynų skyriuje.
„Dovanos anūkėms. Suaugusiems jau visas stalas papuoštas būna, o vaikams jau atskiros dovanėlės“, – sako Ramutė.
Prekybos centrų atstovai pastebėjo, kad iki Velykų likus mėnesiui dovanų pirkimas suaktyvėja kasmet. O šiemet – ypač, mat po karantino bus pirmos Velykos, kai žmonės galės lankyti vieni kitus nevaržomi. Tad prieš eidami į svečius renka ir dovanas. Paklausiausi – saldumynai.
„Tokių suvenyrinių saldainių pardavimai padidėja du kartus“, – teigia „IKI“ atstovė Vaida Budrienė.
„Šakočiai labai perkami. Įvairūs skruzdėlynai“, – kalba „Rimi Lietuva“ atstovė Gabrielė Šerėnienė.
„Kiaušinio forma yra ta populiariausia. Ne veltui Velykos. Taip pat yra įvairios dekoracijos. Stalui namams. Tarkim, gamintojai žiema sukuria burbulus su sniegu, dabar su kiaušiniais ir zuikiais“, – kalba „Maximos“ atstovė Rima Aukštuolytė.
Pirkti prabangių dovanų, skirtingai nei Kalėdoms, Velykoms dažnas nenori. Tačiau anot prekybininkų, kai kurių nevalgomų daiktų pardavimai nors ir nedaug, bet taip pat šoktelėjo. Populiariausios dovanos – vaikams – žaislai, o suaugusiems – telefonai arba kvepalai.
„Labai kyla lauko žaislų pardavimai. Paspirtukai populiarėja. Iš tokių kur dažniausiai žmonės renkasi dovanoms. „LEGO“ populiarūs visą laiką išlieka. Mes kalbam apie dešimtis procentų, ir tik porą savaičių“, – komentuoja „Pigu.lt“ atstovas Nerijus Mikalajūnas.
Tačiau ne visi perka dovanas – kiti gimines ar artimuosius Velykų proga sveikina laišku ar atvirute.
„Atvirukų ar korespondencijos, kaip mes sakom laiškų skaičius išauga apie keturiasdešimt procentų. Jau keletą metų iš eilės. Nei didėja nei mažėja, maždaug tiek žmonių nori pasveikinti artimuosius su šventėmis“, – teigia „Lietuvos pašto“ atstovė Deimantė Žebrauskaitė.
Tiesa, prieš Kalėdas atvirukų žmonės siunčia trečdaliu daugiau. Tačiau dovanos visai šeimai Velykų proga buvo ne visada. Etnologai sako, esą senovėje margutį iš krikštamotės dovanų gaudavo tik vaikai. Suaugę dovanomis nesidalijo. Dvasininkai pastebi, kad Velykos, kaip ir Kalėdos, po truputį tampa komercine švente. Tačiau pritaria – dovanoti dovanas – nieko blogo.
„Iš šitos šventės suvokiant tai yra iš Velykų šventės, tai didžiausios Dievo dovanos per Jėzų Kristų mums atnešamo pašventinimo ir išganymo, dovana tad atliepti tai dovanai dalijantis su kitais, kažkuo geru, yra labai teisingas žvilgsnis“, – kalba kunigas Andrius Končius.
Svarbiausia, pasak dvasininko, nepamiršti, kad ne dovanos svarbiausia per Velykas, o buvimas su pačiais artimiausiais.