Neužmirškite, kad per Kalėdas taip pat svarbu suvalgyti pakankamai vaisių ir daržovių bei laikytis tinkamų mitybos įpročių. Gydytoja-dietologė, kampanijos „Sultys ir glotnučiai – SMART formos vitaminai“ ekspertė Laura Romeraitė-Kuklierienė atskleidžia, kaip „išgyventi“ šventes, kad Naujųjų rytą netektų griebtis drastiškų dietų.
Paruoškite organizmą
Kalėdos yra gausos ir pertekliaus metas, kuomet esame įpratę prie įvairovės virtuvėje. Nors pasirinkti patiekalai nebūna vien tik gurmaniški, tačiau per Kalėdas svarbu išlaikyti ir tradicijas. Naminė kopūstienė ar kepta žuvis su bulvių salotomis niekada nebūna taip skanu kaip per žiemos šventes.
Kadangi žinome, kokia našta laukia mūsų skrandžių, turime iš anksto tam pasiruošti. Sustiprinkime organizmą ir suplanuokime pasninkavimo laikotarpį prieš šventes.
„Paruoškite vakarienę iš lengvesnių produktų, kurie turtingi maistinėmis medžiagomis ir vitaminais, venkite kaloringo maisto.
Daugiau valgykite vaisių ir daržovių, kurie pagreitina virškinimą bei aprūpina organizmą vitaminais, vandeniu ir maistinėmis medžiagomis. Prie viso to, per šventes nepamirškite pajudėti. Tai neturėtų būti intensyvi treniruotė – su šeima galite išbandyti slidinėjimą ar malonius pasivaikščiojimus sniege“, – sako gydytoja-dietologė L. Romeraitė-Kuklierienė.
Įvairovė žiemą
Vaisiai ir daržovės turėtų sudaryti mitybos pagrindą, nepaisant to, kad žiemą pasirinkimas sumažėja. „Rinkitės šakniavaisius, kuriuos galite valgyti tiek neapdorotus, tiek paruoštus.
Jie puikiai tinka kaip garnyras, o daržovių sriubos yra esminė mitybos dalis. Neatsisakykite ir tokių tradicinių ingredientų, kaip bulvės, kopūstai, burokėliai ir ankštiniai augalai. Jie gali būti dedami į sriubas, taip pat patiekiami kaip pagrindiniai patiekalai. Iš vaisių rinkitės, pavyzdžiui, obuolius ir kriaušes ar citrusinius, kuriuose gausu vitaminų. Taip pat galite gerti kompotus“, – rekomenduoja gydytoja-dietologė.
Vaisiai ir daržovės – skirtingomis formomis
Jei nenorite valgyti vien tik šviežių vaisių ir daržovių, yra ir kitų būdų juos apdoroti bei vartoti. Išbandykite 100 proc. sultis ir glotnučius, pagamintus iš vaisių bei daržovių.
ES įstatymai draudžia į juos dėti konservantus, dažiklius ar pridėtinių cukrų.
Jei einate į darbą ar mokyklą, o galbūt planuojate kelionę su savo šeima, pasiimkite su savimi 100 proc. sulčių ar glotnutį. Jie gali pakeisti vieną iš penkių rekomenduojamų dienos vaisių ar daržovių porcijų. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, kasdien turėtume suvartoti penkias porcijas – viena iš jų gali būti sulčių stiklinė ar pakelis glotnučio.