Prieš šventes – gydytojos įspėjimas: šiemet plinta neeiliniai sukėlėjai | tv3.lt
  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaraisiais metais gerokai paankstėjus šventinio žiemos laikotarpio pradžiai pasiruošimo Kalėdoms karštinė apima vis daugiau žmonių. Šventiniai įmonių vakarėliai, pasibuvimai su draugais, įvairūs renginiai – išsivadavus iš pandemijos gniaužtų gyventojai jau kelis metus aktyviai įsitraukia į įvairias socialines veiklas. Vis tik gydytojai ragina išlikti atidiems.

Pastaraisiais metais gerokai paankstėjus šventinio žiemos laikotarpio pradžiai pasiruošimo Kalėdoms karštinė apima vis daugiau žmonių. Šventiniai įmonių vakarėliai, pasibuvimai su draugais, įvairūs renginiai – išsivadavus iš pandemijos gniaužtų gyventojai jau kelis metus aktyviai įsitraukia į įvairias socialines veiklas. Vis tik gydytojai ragina išlikti atidiems.

REKLAMA

Ne paslaptis, kad po gero kalėdinio vakarėlio, būna, dėl išplatinto kokio nors viruso „iškrenta“ pusė kolektyvo. Ką daryti žmonėms, kurie žino, kad jų kvėpavimo sistema silpnesnė, jie linkę į bronchitus, gal net serga bronchine astma – ar jiems galima ramiai lankytis gausiuose renginiuose ir vakarėliuose?

„Sprendimas turbūt bus labai individualus, priklausomai nuo to, kokia yra to žmogaus būklė, ką tie virusai gali sukelti. Yra ypač pagyvenusių žmonių, kurie suserga bronchitu nuo paprastos virusinės infekcijos, kosti mėnesį laiko, ir gydymas jiems kartais nelabai efektyvus.

REKLAMA
REKLAMA

Reikia pagalvoti apie kitus žmones, kurie gali labai nukentėti, nes ta liga gal tau labai lengva, o kitam – ne.

Kartais jie nelabai moka įkvėpti priešastminius vaistus, gal jie neturi astmos diagnozės ir nevartoja jų pastoviai. Tuo metu juos tiesiog ima dusinti, tad virusinės infekcijos pagyvenusiems žmonėms tikrai gali būti problema. Ką tada daryti? Sakyti, kad neateitų anūkai ar šeima prie Kūčių ar Kalėdų stalo, neišeina. Jau buvo COVID-19, ir tai kyla daug diskusijų, kaip išties reikėjo daryti, o kai jau dabar situacija aprimusi ir nesukelia tiek daug komplikacijų, gal jau nereikėtų taip elgtis“, – „Žinių radijo“ laidoje „Sveikatos laikas“ svarstė gydytoja, vaikų pulmonologė ir alergologė prof. Laimutė Vaidelienė.

REKLAMA

Vienos infekcijos gali atnešti ypač daug bėdos

Jis tik ji ragino jau turint pasireiškusius simptomams susilaikyti nuo vizitų į viešas vietas, nesilankyti svečiuose.

„Jei žmonės eina į svečius pas senolius ir žino, kad turi virusinę infekciją, kartais vaikai karščiuoja ar kosti, reikėtų apie tai pagalvoti, gal jiems nereikėtų ten eiti arba bent pasidaryti gripo ir koronaviruso testą, pasitikrinti, ar neatneš bent šių rimtų infekcijų. 

REKLAMA
REKLAMA

Nes paprasti virusai įprastai vis tik praeina lengviau, o koronavirusas, kurį, atrodo, jau visi pamiršome, išties sukelia komplikacijas. Taigi užkrėtus seną žmogų, ypač jei jis nepasiskiepijęs, galime turėti bėdos“, – kalbėjo gydytoja. 

Profesorė ragino visiems elgtis atsakingai ne tik lankant gimines, senyvus žmones, bet ir einant į vakarėlius: „Jei blogai jaučiamės, esame viruso nešiotojai. Pirmi simptomai gali atrodyti nežymūs – truputį skauda galvą, lyg peršti gerklę, nosį, bet tai infekcijos pradžia.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siūlė prisiminti kaukes

Jei jau būtinai reikia kažkur apsilankyti, L. Vaidelienė siūlė priminti ir apsaugos priemones. „Galų gale, jei yra didžiulis poreikis kažkur išeiti į viešumą, o simptomai jaučiami, galima užsidėti kaukę. Šiais laikais jau visi prie to priprato, žinome, kad galima tai daryti. 

Ir į kalėdinį vakarėlį būtų geriau ateiti su kauke nei varvančia nosimi ir užkrėsti visus, esančius šalia. (...) Reikia pagalvoti apie kitus žmones, kurie gali labai nukentėti, nes ta liga gal tau labai lengva, o kitam – ne“, – pastebėjo ji. 

REKLAMA

Profesorė sutiko, kad kartais žmonėms pritrūksta atsakomybės, o kartais gal yra socialinis aspektas – pavyzdžiui, nėra kur palikti vaikus. 

„Kartais radimas, kur juos palikti, reikalauja labai daug pastangų, ir kadangi vaikas labai daug nekarščiuoja, tik pakosti, atrodo, kad „nieko tokio“, – pridūrė L. Vaidelienė.  

Šiemet – neeiliniai plaučių uždegimo simptomai 

Nors dažniausiai žmogus suserga pasigavęs virusą, gydytoja atkreipė dėmesį, kad šiemet yra labai daug atipinių bakterijų infekcijų, kurios sukelia plaučių uždegimus.

REKLAMA

„Pavyzdžiui, mikoplazma pneumonija ir chlamidija pneumonija – jų nebuvo gal keletą metų ir daugiau. Šiemet gi yra lyg kokia epidemija, dar vasarą nemažai atvejų buvo, rudenį ir žiemą jų irgi daug. Šios bakterijos sukelia užsitęsusius kosulius, bronchitus, plaučių uždegimus, tai yra rimtos infekcijos, plintančios oro-lašeliniu būdu ir vaikų kolektyvuose plinta pirmu numeriu“, – pastebėjo gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užkrėtus seną žmogų, ypač jei jis nepasiskiepijęs, galime turėti bėdos.

Paklausta, kuo išskirtinės šios pneumonijos, medikė paaiškino, kad jas sukeliančios bakterijos yra ne ekstraląstelinės, kaip dauguma kitų streptokokų, kurie gyvena kvėpavimo takuose tarp ląstelių.

„Šios bakterijos įlenda į ląstelės vidų ir tada mūsų imuninė sistema jų neranda, nes ląstelė yra sava, o jos pradeda savo piktą darbą. Ligos simptomai jau vėliau gali būti labai panašūs į įprastą pneumoniją, bet pradžioje gali nebūti labai aukštos temperatūros, būna švelnesni simptomai. Atrodo, lyg nieko ypatingo, nes imuninė sistema nekovoja ir jų neranda, o per tą laiką gali tyliai išsivystyti ir plaučių uždegimas, visokios komplikacijos“, – įspėjo L. Vaidelienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
-->
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų