Kiek patys kontroliuojate duomenis apie save internete ir kiek tai „padeda“ daryti kiti? Ar esate atsidūrę tokiose situacijose, kuomet buvo pažeistas jūsų privatumas virtualioje erdvėje? Vasario 9 d. Strasbūre vykusio seminaro metu Europos jaunimas ir ekspertai diskutavo, kaip sumažinti nepilnamečių privatumo pažeidimo riziką besiplečiančioje socialinėje žiniasklaidoje.
Šiandien 75 proc. Europos jaunimo naudoja socialinius tinklus. 50 proc. paauglių skleidžia asmeninę informaciją internete. Europoje socialinių tinklų naudojimas pernai padidėjo iki 35 proc. ir tikimasi, kad 2012 m. vartotojų skaičius sieks 107,4 milijono.
Socialinių tinklų naudojimo rizikos
Su kokiais pavojais gali susidurti jauni socialinių tinklų vartotojai? Antverpeno universiteto profesorius Michel Walrave išskiria dvi pagrindines rizikos grupes, susijusias su socialine žiniasklaida. Tai socialinė rizika, pasireiškianti kaip šantažas, persekiojimas, viliojimas, elektroninis priekabiavimas. Pavyzdžiui, buvo ištirta, kad daugiau nei pusė paauglių Lenkijoje buvo susidūrę su elektroniniu priekabiavimu. Antra, žmonėms, pasak profesoriaus, trūksta sąmoningumo apie duomenų prieinamumą. Socialinių tinklų vartotojai dažnai net nesusimąsto, kiek žmonių gali matyti jų internetinį profilį. Taip pat susiduriama ir su antrinio duomenų panaudojimo problema.
Interneto pasaulis jau nebėra virtualus pasaulis
Asmeninės informacijos ar nuotraukų publikavimas gali sukelti nepatogių ar net trauminių situacijų. Kaip efektyviai padėti jauniems žmonėms išlaikyti savo asmens tapatumo internete kontrolę? Pavyzdžiui, šeštadienio vakarą linksminotės su draugais, o vėliau pamatėte savo nuotraukas internete, tarp kurių viena, kurios nenorėtumėte niekam rodyti. Koks galėtų būti sprendimas?
„Airijos Sąmoningumo centro“ atstovė Grainne Walsh Europos Parlamente vykusioje diskusijoje pristatė „Stebėk savo erdvę“ (Watch your space) kampaniją, kuri skatina atsakingą socialinės žiniasklaidos naudojimą bei skleidžia kritinio mąstymo įgūdžių poreikį. „Dauguma paauglių yra susipažinę su saugumo internete taisyklėmis, bet nebūtinai jas taiko“, sako Deborah Elalouf iš „Prancūzijos sąmoningumo centro“.
Socialinių tinklų veikimo principai Europos Sąjungoje
2009 m. vasario 9 d. Europos Komisija nustatė „Saugesnių socialinių tinklų veikimo principus ES“, kuriuos pasirašė 20 socialinių tinklų įmonių, tokių kaip Facebook, MySpace, Piczo ir t.t. Taip siekiama apsaugoti nepilnamečius. Be to, Komisija pradėjo prieš elektroninį priekabiavimą nukreiptas kampanijas. „Mums reikia sukurti teigiamo socialinių tinklų elgesio kultūrą. Turi būti būdas įdiegti teigiamą skaitmeninį pilietiškumą“, sako Piczo socialinio tinklo plėtros direktorius Dieter Carstensen.
2008 m. EP pateikė Tarybai pasiūlymą stiprinti saugumą internete – asmens duomenų apsaugą bei pagarbą privatumui.