„Mes pasikeitėme nuomonėmis, kol kas nėra pozicijos, frakcija šiandien nesirinko, posėdis tik rytoj, ir tada gal bus aiškesnė pozicija“, – po kelių socialdemokratų susitikimo pas Seimo vicepirmininką Gediminą Kirkilą žurnalistams sakė Irena Šiaulienė.
Anot jos, šiuo metu sprendžiamas klausimas, ar patiems išeiti iš partijos, ar laukti tarybos sprendimo.
Bet kokiu atveju Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos maištininkai atiduoti neketina – anot I. Šiaulienės, nesutinkantys bendradarbiauti su „valstiečiais“ jų kolegos patys turi priimti sprendimus dėl likimo šioje frakcijoje.
„Variantai įvairūs galimi, bet neapsispręsta – ar išeiti, ar laukti, kol išmes“, – apie svarstomus variantus sakė I. Šiaulienė.
„Mes frakciją turime, pasirašyta deklaracija su kita frakcija, ji galioja, ir dėl to nediskutuojame. Pavadinimas (lieka) lygiai taip pat, nesvarbu, kad mus pašalino, mes laikome save socialdemokratais savo esme ir šiai partijai esame atidavę po tris dešimtmečius“, – į klausimą, kaip bus su LSDP frakcija Seime, atsakė I. Šiaulienė.
Juozas Bernatonis teigė nematantis didelio skirtumo, ar jie trauktųsi patys, ar būtų pašalinti, tačiau ragino neskubinti įvykių, prognozavo pasikeitimus pačioje partijoje.
„Pagal statutą, jei pats pasitrauki, grįžti po dvejų metų, jei pašalina – po trijų. Bet skirtumo nėra, tiesiog po dvejų metų, aš manau, daug kas bus pasikeitę partijoje. Per dvejus metus daug kas keičiasi, manau, ir mūsų partijoj bus pasikeitimų“, – po kelių socialdemokratų susitikimo žurnalistams sakė J. Bernatonis.
Klausiamas, kokius pasikeitimus turi mintyse, J. Bernatonis kalbėjo apie partijos ideologiją: „Aš matau tam tikrus ideologinius pasikeitimus, nes yra paskelbtas labai radikalus kairiųjų manifestas, tai nieko bendra su socialdemokratija neturi“, – sakė parlamentaras.
Jis taip pat spėjo, kad partijos tarybos sprendimas gali būti jiems ir palankus. „Pirmiausia, nežinau, ar visi taip vieningai palaikys partijos pirmininko nurodymą ir mus nušalins. Daug yra neaiškumų – neaišku, ar taryba mus pašalins iš partijos, be to, tarybos sprendimą gali skųsti suvažiavimui, suvažiavimas vėl gali atstatyti į partiją ir suvažiavimas vyks anksčiau negu po dvejų metų“, – apie ateitį kalbėjo socialdemokratas.
J.Bernatonis patvirtino, jog frakcija, koks bebūtų LSDP tarybos sprendimas, išlaikys socialdemokratų pavadinimą. „Mes esam socialdemokratai, ponas (Gintautas) Paluckas gali iš manęs atimti bilietą, bet negali pakeisti mano pažiūrų. Galbūt tradiciškai jis (frakcijos pavadinimas) liks, man sunku pasakyti, spręsime tuos dalykus“, – sakė J. Bernatonis.
Tuo tarpu partijos linijos besilaikantis Seimo socialdemokratas Algirdas Sysas sako, kad partijos frakcija Seime gali būti tik viena, ir tai „bus partijos narių frakcija, o ne apskritai socialdemokratų frakcija“.
„Pirmiausia jie turi išeiti, nes jie nebus partijos nariais, jei šeštadienį taryba primtų tokį sprendimą. Jei jie nelieka partijos nariai, jie negali priklausyti Socialdemokratų partijos frakcijai“, – žurnalistams Seime sakė A. Sysas.
Kartu jis teigė, kad kolegoms pasilikus dabartinį Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pavadinimą iki teismų turbūt nebūtų prieita: „Mes tikrai dėl to nesibylinėsim, paliksim jų sąžinei“.
A. Sysas pakartojo, jog tikrai neliktų frakcijoje, kurios pagrindą sudarytų pašalintieji, tačiau pažymėjo, jog sprendimai dar nepriimti – LSDP tarybos posėdis vyks šeštadienį.
LSDP Etikos ir procedūrų komisija šeštadienį pasiūlė šalinti iš partijos dešimt Seimo narių, nepaklususių tarybos sprendimui trauktis iš valdančiosios koalicijos su „valstiečiais“.
„Komisija, apsvarsčiusi frakcijos narių, kurie yra ir partijos nariai, elgesį, konstatavo, kad LSDP statutas buvo pažeistas, ir priėmė sprendimą siūlyti LSDP tarybai šalinti šiuos narius iš partijos. Sprendimas priimtas dėl visų dešimties LSDP narių, kurie išreiškė palaikymą iniciatyvai sudaryti frakcijų koaliciją“, – žurnalistams sakė LSDP Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Vainius Šarmavičius.
Prieš partijos tarybos valią rugsėjo pabaigoje devyni Seimo socialdemokratai balsavo už tai, kad būtų tęsiamas bendradarbiavimas su „valstiečiais“, tai J. Bernatonis, Antanas Vinkus, Artūras Skardžius, I. Šiaulienė, Rimantė Šalaševičiūtė, Algirdas Butkevičius, Rimantas Sinkevičius, Andrius Palionis, G. Kirkilas. Keturi – Rasa Budbergytė, Raminta Popovienė, Algirdas Sysas ir Juozas Olekas – buvo prieš. Julius Sabatauskas susilaikė, o dar trys Seimo socialdemokratai posėdyje nedalyvavo. Iš partijos siūloma šalinti ir Mindaugą Bastį, jis pasirašė susitarimą dėl frakcijų koalicijos, bet nedalyvavo balsavime dėl tokio sprendimo.
Parlamentarai, kurių elgesį šeštadienį svarstė Etikos komisija, buvo kviesti į posėdį, tačiau nė vienas iš jų neatvyko. Savo raštu pateiktuose paaiškinimuose Etikos komisijai socialdemokratai ginčija LSDP tarybos sprendimo pasitraukti į opoziciją teisėtumą.