Gruodžio 21 d. įvyks vienintelis šiais metais pilnas Mėnulio užtemimas, kurį galės stebėti beveik pusė pasaulio gyventojų. Trumpai jis bus matomas ir Lietuvoje.
Mėnulio užtemimai vyksta tada, kai jis atsiduria tokiame orbitos taške, kai Žemė yra tiesiai prieš jį ir Saulę. Mėnuliui patekus į Žemės šešėlį, prasideda jo užtemimas. Pilnas Mėnulio užtemimas būna tuomet, kai jį visą uždengia Žemės šešėlis. Kadangi dalį Saulės spindulių atspindi Žemės atmosfera, jos šviesa vis tiek pasiekia Mėnulio paviršių, todėl net ir pilno užtemimo metu jis išlieka matomas, rašo „Space.com“. Stebėtojams susidaro įspūdis, kad užtemimo metu Mėnulis tarsi pats šviečia. Senovėje patamsėjusio, „krauju nusidažiusio“ Mėnulio vaizdas per pilną užtemimą žmonėms keldavo baimę.
Šiaurės pusrutulyje vienintelis 2010 metais pilnas Mėnulio užtemimas prasidės gruodžio 21 d. 08.29 val. GMT laiku, kai Mėnulis ims slinkti į Žemės šešėlį. Tačiau net ir tuo atveju, jei dangus bus giedras, stebėtojai jokių pokyčių nepamatys bent 45 minutes, kol viršutinėje kairiojoje Mėnulio pilnaties dalyje nepasirodys atslenkančio šešėlio kraštas, sakoma pranešime.
Maždaug 10.41 val. GMT laiku bus pasiekta maksimali užtemimo fazė, o iš Žemės šešėlio Mėnulis visiškai pasitrauks 13.01 GMT laiku. Pasak astronomų, visą 72 minučių trukmės Mėnulio užtemimą bus galima matyti visoje Šiaurės ir pietų Amerikoje (kito pilno Mėnulio užtemimo čia teks palaukti iki 2014 m.), Šiaurės ir Vakarų Europoje ir nedidelėje Šiaurės rytų Azijos dalyje, įskaitant Korėjos pusiasalį ir didžiąją Japonijos teritorijos dalį.
Mėnulio užtemimo fazės. NASA iliustr.
Kitose pasaulio dalyse bus matoma tik pati užtemimo pradžia, arba užtemimas vyks dienos metu, ir Mėnulis nebus pakilęs virš vietinio horizonto. Vidurio Europoje ir vakarų Afrikoje bus galima pamatyti tik pradinę užtemimo fazę, nes Mėnulis gruodžio 21 d. rytą pasislėps už horizonto.
Pasak astronomų, Lietuvoje bus galima pamatyti tik pačią užtemimo pradžią.
Gruodžio 21 d. pilno Mėnulio užtemimo stebėjimo žemėlapis. NASA iliustr.
Pilną Mėnulio užtemimą bet kurioje pasaulio dalyje galima pamatyti maždaug 4 – 5 kartus per 10 metų. 2011 m. įvyks du pilni Mėnulio užtemimai – birželio 15 dieną (bus matomas visame Rytų pusrutulyje) ir gruodžio 10 d., kai jį bus galima pamatyti Šiaurės Amerikos vakaruose.
Pasak mokslininkų, su artėjančiu gruodžio 21 dienos pilnu Mėnulio užtemimu susijęs išskirtinis reiškinys: manoma, kad po šiemet įvykusių Islandijos ir Indonezijos ugnikalnių išsiveržimų aukštai į dangų išmesti dulkių ir pelenų dalelių debesys vis dar sūkuriuoja Žemės atmosferoje. Todėl spėjama, kad šio Mėnulio užtemimo metu jo paviršius gali atrodyti dar tamsesnis ir niūresnis, nei paprastai.
Štai kaip atrodo pilnas Mėnulio užtemimas per teleskopą.