Seimo opozicinės frakcijos ketvirtadienį nutarė balsuoti už interpeliaciją energetikos ministrui Arvydui Sekmokui. Tačiau opozicija dar neapsisprendusi, ar teiks interpeliaciją Premjerui Andriui Kubiliui, ar visai Vyriausybei.
„Vieningai sutarėme, kad balsuosime už interpeliaciją energetikos ministrui. Manome, kad A. Sekmokui kaip ministrui trūksta kompetencijos. Atleisti iš darbo visi tie žmonės, kurie sugebėjo tvarkyti energetikos sektorių, priimti į darbą tie, kuriems trūksta kompetencijos, dėl to iš šalies buvo samdomi ekspertai, konsultantai, įvairiausi teisininkai, tam buvo išleisti dideli mokesčių mokėtojų pinigai. Taip pat matome, kad šilumos ūkis apleistas, šilumos kainos didėja“, – tokius argumentus po trečiadienį vykusio opozicinių frakcijų pasitarimo žurnalistams sakė Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius.
Pasak jo, opozicija dar neapsisprendusi, ar teiks interpeliaciją Premjerui, ar visai Vyriausybei.
„Tarsimės dar kartą. Aišku sutarėme, jog stengsimės, kad Vyriausybė būtų atstatydinta. Po interpeliacijos A. Sekmokui prasidės vėl pokalbis tarp opozicinių frakcijų vadovų dėl nepasitikėjimo reiškimo Vyriausybei ar Ministrui Pirmininkui“, – sakė A. Butkevičius.
Jis taip pat teigė turįs duomenų, kad interpeliaciją A. Sekmokui gali palaikyti 6–7 Seimo nariai iš valdančiosios daugumos.
Frakcijos Tvarka ir teisingumas lyderis Valentinas Mazuronis užtikrino, kad jo vadovaujama frakcija bus vieninga dėl interpeliacijos A. Sekmokui.
„Po to, kai bus rezultatai dėl ministro A. Sekmoko, tada bus galima kalbėti apie konkrečius žingsnius, ką reikėtų daryti ir kaip reikėtų pakeisti šitą Vyriausybę“, – sakė V. Mazuronis.
Krikščionių partijos frakcijos seniūno Vidmanto Žiemelio teigimu, ar bus teikiama interpeliacija Premjerui A. Kubiliui, ar visai Vyriausybei, esmės nekeičia.
„Premjerui mūsų frakcija yra parengusi interpeliaciją, yra surinkta keletas parašų. Belieka tik apsispręsti, ar teikti interpeliaciją Premjerui, ar visai Vyriausybei, o galbūt aplinkos ministrui“, – sakė V. Žiemelis.
Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys teigė, kad „darbiečių“ netenkina ministro A. Sekmoko veikla.
Pasak V. Gapšio, kitas žingsnis turėtų būti interpeliacija Vyriausybei.
„Turime susėsti visa opozicija, kad būtų vieningas tekstas, apsispręsta – Vyriausybė ar premjeras, nors rezultatas iš esmės faktiškai yra tas pats. Yra bendras pritarimas, kad šita Vyriausybė veikti negali, nes ji, mūsų manymu, yra praradusi gyventojų pasitikėjimą. Šita Vyriausybė veikia taip, kad valstybėje yra patiriami dideli nuostoliai, yra praskolinama, yra didžiulis nedarbas, bet kuriuo atveju ji toliau dirbti negali“, – sakė V. Gapšys.
Jo teigimu, tai yra valstybės interesas, kad šita Vyriausybė daugiau nedirbtų.
„Manau, kad Premjeras, gerbdamas Lietuvos valstybę, turėtų pats padėti pareiškimą ir tai būtų pats geriausias sprendimo būdas“, – sakė V. Gapšys.
Opozicijos susitikime dalyvavęs Mišrios Seimo narių grupės seniūnas Konstantas Ramelis sakė, kad jo netenkina Vyriausybė veikla.
„Visa grupė klausimų nesprendžiama. Manau, kad labai daug kas priklauso nuo Premjero pastangų ir sugebėjimo vadovauti Vyriausybei. Žinoma, ar būtų Premjeras atstatydintas, ar Vyriausybė, tai rezultatas tas pats“, – sakė K. Ramelis.
Į valdančios koalicijos pusę žada pereiti 3–4 parlamentarai
Valdančiosios koalicijos partneriai tvirtina, jog jau artimiausiu metu į jų pusę turėtų pereiti 3–4 Seimo nariai, tačiau konkrečių asmenų kol kas neatskleidžia.
Trečiadienį po tradicinio valdančiosios koalicijos partnerių susitikimo Vyriausybėje Jungtinės (Liberalų ir centro sąjungos ir Tautos prisikėlimo partijos) frakcijos seniūnas Algis Čaplikas užsiminė, jog koalicijai prasiplėsti Seime šiuo metu yra itin palankios aplinkybės, todėl tai turėtų būti padaryta jau artimiausiu metu.
„Yra signalų, kad mes galime dar paaugti. Plėtimasis yra nuolatinis, permanentinis procesas, ir, kaip pastebėjote, mes tai nuolat darome“, – žurnalistams teigė A. Čaplikas.
Pasak valdančiajai koalicijai priklausančios Tautos prisikėlimo partijos pirmininko Arūno Valinsko, ketvirtadienį Seime inicijuojama interpeliacija energetikos ministrui Arvydui Sekmokui yra pasmerkta žlugti iš anksto.
„Tai pagaliau turėtų atvėsinti opozicijos norus dirbti destruktyviai bei paskatinti pradėti priiminėti sprendimus, kurie reikalingi ne vienai ar kitai politinei jėgai, o visai valstybei“, – sakė A. Valinskas.
Jo teigimu, šiuo metu yra numatyti trys keturi realūs kandidatai, kurie gali pereiti į valdančiosios koalicijos pusę.
„Į kurią frakciją šie žmonės ateis, kol kas sunku pasakyti, tačiau trys keturi žmonės, manau, realu, ir kovo mėnesį mes turėtumėm sužinoti vieną ar dvi pavardes, kurios yra nebūtinai iš mišrios grupės. (...) Mes aptarėme, jog maksimalus koalicijos skaičius yra 141, nes daugiau Seimo narių nėra. Taigi ribą mes turime“, – kalbėdamas apie valdančiosios koalicijos išplėtimo galimybę patikino A. Valinskas.
M. Varaška perbėgo pas valdančiuosius
Parlamentaras Mantas Varaška iš opozicinės Krikščionių partijos frakcijos perbėgo į didžiausią valdančiosios koalicijos Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) frakciją.
Į partiją M. Varaška stoti neketina ir žada išlikti kritišku net ir dirbant valdantiesiems.
„Neslepiu, jog išlieku kritiškas įvairiems Seimo daugumos ir Vyriausybės sprendimams bei toliau kelsiu jų pagrįstumo klausimus frakcijos ir Seimo lygmenyse. Kaip bebūtų, mano pasirinkimą tęsti veiklą būtent šioje frakcijoje sąlygojo ženkli centro – dešinės pažiūrų žmonių parama 2008 m. Seimo rinkimų antrajame etape. Suvokiu, jog tam tikra dalimi esu būtent tų politinių pažiūrų patikėtinis Seime ir šios kadencijos tėkmėje tokio fakto savyje negaliu paneigti“, – išplatintame pranešime spaudai cituojamas M. Varaška.
M. Varaškai įsijungus į TS–LKD frakciją Seime, joje bus 46 nariai.