Balandžio 21 d. Elektrėnuose oficialiai atidaroma čečėnų nacionalinių duonos gaminių kepykla „Berkat“. 14.40 val. Elektrėnų savivaldybės (Elektrinės g. 8, Elektrėnai) Tarybos posėdžių salėje pristatoma kepykla ir integracijos projektas, pagal kurį ji atidaryta, 15.10 val. lankomasi pačioje duonos kepykloje (Taikos g. 6B, Elektrėnai).
Kepyklos „Berkat“ savininkai – Lietuvoje prieglobstį gavusi ir Elektrėnuose trečius metus gyvenanti čečėnų tautybės šeima Movludin ir Alpatu Zakrievai, turintys tris vaikus. Tai – vienas pirmųjų įvykių Lietuvoje, kuomet prieglobstį gavę užsieniečiai, remiami Lietuvos valstybės, įkuria savo verslą.
Oficialiame kepyklos „Berkat“, kuri išvertus iš čečėnų kalbos reiškia „gerumas“, „padėka“, atidaryme dalyvaus socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM), Socialinių paslaugų priežiūros departamento prie SADM, Elektrėnų savivaldybės atstovai, Elektrėnų savivaldybės slaugos ir socialinių paslaugų centro, Pabėgėlių priėmimo centro Rukloje darbuotojai, kepyklos savininkai.
Čečėnų tautybės šeimai parama verslui įsteigti suteikta įgyvendinant Valstybės paramos teikimo užsieniečių, gavusių prieglobstį Lietuvos Respublikos, integracijos priemones. Naujosios kepyklos savininkas M. Zakrievas, parengęs verslo planą, sulaukė paramos iš Elektrėnų savivaldybės, kuri skyrė 4 tūkst. litų kepyklos patalpų įrengimui. Daugiau nei 13 tūkst. litų kepyklos įrangos įsigijimui buvo paskirta iš kasmet prieglobstį gavusių užsieniečių integracijai skiriamų valstybės biudžeto lėšų.
„Prieglobsčio prašytojai į mūsų šalį atvykta dėl įvairiausių priežasčių, dažniausiai jie priversti palikti savo kraštą dėl iškilusios grėsmės jų gyvybei ir saugumui, dėl karo, ar žmogaus teisių pažeidimų, todėl labai svarbu užtikrinti jų integraciją naujoje aplinkoje ir suteikti reikiamą paramą“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė.
Pradėti gyvenimą iš naujo ir integruotis į visuomenę pabėgėliams Elektrėnuose padeda savivaldybės Slaugos ir socialinių paslaugų centro darbuotojai. Šio centro direktorės Dalios Kutyrevienės teigimu, Elektrėnuose įsikūrę pabėgėliai pakankamai lengvai pritampa ir integruojasi į visuomenę.
„Dauguma Elektrėnuose gyvenančių pabėgėlių šeimų vyrai dirba statybose, vaikai lanko mokyklą. Zakrievų šeimos pavyzdys rodo, kad svetimoje šalyje prieglobsčio prašytojai gali sėkmingai pradėti ir savo verslą“, – sako D. Kutyrevienė.
Praėjusiais metais Lietuvos Respublikoje sulaukta 480 prašymų suteikti prieglobstį, iš jų 402 prašymai patenkinti.
Prieglobstį gavę užsieniečiai turi teisę į valstybės paramą. Ši parama pabėgėlių integracijai yra panaudojama keliomis kryptimis: organizuojamas laikinas apgyvendinimas, lietuvių kalbos kursai tiek suaugusiesiems, tiek vaikams, užtikrinama socialinė ir sveikatos apsauga, padedama įsidarbinti ar persikvalifikuoti.