Maža to, rauna ir į pakeles mėto draudžiančius tai daryti ženklus, o keršydami su jais kovojantiems vietiniams, dar ten pat ir išsituština.
Netoli Klaipėdos, Radailiuose, gyvenanti Alvyra pasakoja išskirtinę istoriją. Į ten esantį tvenkinį iš po žemių bėga šaltinis. Jo vandens pasisemti atvyksta ne tik vietiniai, o ir klaipėdiečiai, palangiškiai ar žmonės iš tolimesnių vietovių.
Vis tik šaltinis yra privačioje žemėje ir prie jo galima tik prieiti, mat aplink driekiasi šios žemės savininkės bei kitų asmenų privatūs sklypai. Tačiau žmonės kažkodėl taip ištroškę šaltinio vandens, kad plūsta ten masiškai. Maža to, jo prisipilti atvyksta pilnomis plastikinės taros mašinų bagažinėmis. O automobiliais važiuoja tiesiai per privačius sklypus ir žolynus.
„Ten va ėjo mano dukra pasivaikščioti su šuniuku. Tai važiavo mašina ir vos neužvažiavo ant jos. Ji parašė pareiškimą, atvažiavo policija ir nieko. Sako, yra kažkokia gatvė, prisigalvojo. Ten jokių gatvių nėra“, – pasakoja Alvyra.
Sklypų savininkai nuolat stato ženklus, kad ten važiuoti draudžiama, aplink privačios valdos. Tačiau atvykėliai lenteles rauna ir mėto į pakeles. Dar aršesni ir nedviprasmiškai pagrasinti išdrįsta.
„Mes važiavom ir važiuosim, yra žmonėms prieinama. Taip, pėškom galima vaikščioti, bet tik ne su mašinom važiuoti. Mes niekam nedraudžiam pėškom vaikščioti. – Jums dar ir pagrasino? – Taip, pasakė – ar nesi deginta? Ko tu lendi, kišiesi?“ – kalba Alvyra.
Maža to, atvykėliai vykdo natūrinius mainus – prisipylę šaltinio vandens atsidėkodami ten palieka kalnus šiukšlių. O kai kurie net dar šlykštesnių dovanėlių.
„Palieka šiukšlių. Tuštinasi, šlapinasi prie mano akių. Aš matau, prie pat manęs viskas yra. Ir niekas neklauso, visi barasi – nesikišk, ne jūsų reikalas“, – sako Alvyra.
O kad vandenį semtis būtų patogiau, šaltinio gerbėjai iškirto medžius, išmynė taką, įrengė turėklus ir dar plastikinio butelio gabalą į šaltinį sugrūdo. Vietiniai net kelis kartus kvietė policiją.
„Ir prie policijos važiavo, sėmė ir niekas jų nebaudė. Mes klausiam, kodėl nebaudžiat. Pečiai patraukė ir viskas, prie policijos važiavo. Policija stovėjo, važiavo, sėmė“, – kalba Alvyra.
Tad kaip išspręsti šią problemą žmonės nebesivaizduoja. Nacionalinė žemės tarnyba laišku, kurio kopiją gavo ir TV3 žurnalistai, patvirtino, kad kelias nėra servitutinis, tad juo išimtine teise gali važinėti tik šios žemės savininkai. Anot Sendvario seniūnės, pagal Lietuvos įstatymus turi būti užtikrintas penkių metrų pločio priėjimas prie vandens telkinio ir žemės savininkė tai užtikrina, mat pėsčiomis tvenkinį pasiekti gali kiekvienas. Vis tik, su šaltiniu ir infrastruktūra aplink jį moteris gali daryti, ką nori, mat jis yra jos žemėje.
„Kaip pastatė kažkas nelegaliai, tai ir susigriauti gali lygiai taip pat. Todėl, kad situacija yra tokia, kad tai nelegalus statinys jos privačioje žemėje“, – aiškina Sendvario seniūnijos seniūnė Karina Novikova.
O šaltinio vandens ištroškusiems žmonėms tai nė motais. Vienas net ant lentelės, kuri įspėja, kad vanduo gali būti užterštas, užrašė „Padarykit išsamius tyrimus, o tada kabinkit tokias lenteles“. Tačiau kol kas seniūnija neturi tikslios informacijos, kas tai per šaltinis ir iš kur jo vanduo atiteka. Pagal senus brėžinius, sovietmečiu netoliese driekėsi melioracijos griovys. Dabar jis užartas, tad atsidūrė po žeme.
Bendrovės „Klaipėdos vanduo“ laboratorijos darbuotojai ištyrė vandenį ir jame jokių žmogui pavojingų bakterijų nerado. Tačiau, anot įmonės atstovų, tai dar nereiškia, kad nežinia iš kur atitekantį vandenį gerti saugu.
„Nes esame turėję tokių rezultatų, kad iš to paties šaltinio vandens buvo tirtas du kartus, dvejomis skirtingomis dienomis ir vandens rezultatai buvo skirtingi. Vieną dieną buvo rasta tarša, kitą dieną nebuvo taršos“, – teigia „Klaipėdos vanduo“ atstovė Gintarė Butkienė.
Maža to, laboratorijos darbuotojai ištyrė tik, ar vandenyje nėra bakterijų. Nitratų ar kitokių trąšų liekanų kiekis šaltinyje neaiškus. Juolab, kad šalia driekiasi ūkininko laukai, kurių prie šaltinio atvažiuojantys žmonės, ko gero, nepastebėjo, nes ne vienos mašinos vėžės eina tiesiai per juos.