„Prezidentas susitikime su kandidatu į finansų ministrus Rimantu Šadžiumi išsakė ne vieną lūkestį, bet norėčiau įvardinti tris pagrindinius. Pirmasis – padidinti gynybos finansavimą ir tikrai privalome laikytis tikslo nacionalinę kariuomenės diviziją suformuoti 2030 m. Finansų ministrui aktyviai dalyvaujant turi būti parengtas toks gynybos finansavimo modelis, kuris jau kitų metų biudžete leistų pasiekti 3,5 proc. BVP finansavimo lygį, panaudojant įvairius instrumentus, ir skolinimąsi“, – po šalies vadovo ir R. Šadžiaus susitikimo Prezidentūroje žurnalistams kalbėjo I. Segalovičienė.
„Modelis turi būt tvarus, orientuotas į fiskalinį tvarumą ir lygiagrečiai generuotų ir fiskalines priemones mažinančiais biudžeto deficitą“, – tvirtino ji.
I. Segalovičienė pažymėjo, kad Prezidentūrai yra svarbus pajamų nelygybės mažinimas, o neapmokestinamų pajamų dydžio (NPD) didinimas yra vienas efektyviausių instrumentų tai įgyvendinant. Ji atkreipė dėmesį ir į šalies vadovo siūlymą taikyti papildomą neapmokestinamų pajamų dydį (PNPD) vaikus auginančioms šeimoms.
„Antrasis lūkestis – vienas iš prezidento prioritetų yra nelygybės mažinimas. (...) Šalies vadovas kėlė lūkestį padidinti mažas ir vidutines uždirbančių žmonių pajamas. 2025 m. biudžete neturime numatytų priemonių neapamokestinamų pajamų didinimui, jis tarsi įšaldomas, mes tikrai žinome, kad NPD yra vienas iš efektyvių instrumentų kovoti su pajamų nelygybe“, – sakė prezidento patarėja.
„Strateginis tikslas yra, kad NPD artėtų prie minimalios mėnesinės algos. (...) Prezidentui svarbu, kad būtų taikomos ir taiklios priemonės, šalies vadovas įregistravęs siūlymą taikyti papildomą neapmokestinamų pajamų dydį už vaiką“, – tikino ji.
Prezidentūros atstovė taip pat akcentavo, kad reikia atsižvelgti į buvusios Vyriausybės patirtis įgyvendinant mokestinius pakeitimus bei siekį atblokuoti ir gauti likusias RRF lėšas.
„Labai svarbu kalbant apie mokesčius pakeitimus atsižvelgti į buvusios Vyriausybės patirtis. Mokesčių pakeitimams galimybių langai yra kadencijos pradžioje ir patirtis reikia išmokti“, – teigė I. Segalovičienė.
„Trečias dalykas, tęsiant ekonomikos auginimo lūkestį, prezidentas išsakė siekį susitvarkyti tinkamai su RRF lėšomis. Mes žinome, kad buvusi Vyriausybė su savo įsipareigojimais yra sukūrusi situacijas, kurias reikia spręsti, turime siekti, kad būtų lėšos atblokuotos, nes kiekvienas euras Lietuvai yra gyvybiškai svarbus“, – kalbėjo ji.
Tęsiantis šalies vadovo susitikimams su kandidatais į ministrus, antradienį Prezidentūroje lankėsi Finansų ministerijai vadovauti siūlomas Rimantas Šadžius bei kiek vėliau lankysis pretendentė tapti švietimo, mokslo ir sporto ministre Raminta Popovienė.
Iki 2022 m. Europos Audito Rūmuose dirbęs R. Šadžius ėjo finansų ministro pareigas ir anksčiau – Gedimino Kirkilo Vyriausybėje 2007-2008 m. bei Algirdo Butkevičiaus Ministrų kabinete 2012-2016 m.
Prezidentas G. Nausėda jau buvo susitikęs su dalimi kandidatų į naująją socialdemokrato Gintauto Palucko Vyriausybę.
Penktadienį šalies vadovas kalbėjosi su parlamentare Dovile Šakaliene – ji siūloma vadovauti Krašto apsaugos ministerijai. Taip pat vyko prezidento pokalbis su jo vyriausiuoju patarėju Kęstučiu Budriu – pastojo kandidatūra teikiama į užsienio reikalų ministrus. Pirmadienį prezidentas susitiko ir su Kęstučiu Biručiu, teikiamu į kultūros ministrus.
Tuo metu G. Paluckas į socialinės apsaugos ir darbo ministres siūlo Seimo narę Ingą Ruginienė, į susisiekimo ministrus – socialdemokratą Eugenijų Sabutį, į švietimo, mokslo ir sporto ministres – parlamentarę Ramintą Popovienę, į finansų ministrus – jau anksčiau šias pareigas ėjusį Rimantą Šadžių.
Iš 9 ministerijų, į kurias vadovus deleguoja Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), neaiški liko tik sveikatos apsaugos ir vidaus reikalų ministrų kandidatūros. Portalas lrt.lt skelbė, jog vadovauti Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) siūloma Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto direktorė Marija Jakubauskienė.
Dėl Vidaus reikalų ministerijos (VRM) vadovo G. Paluckui tenka ieškoti naujo kandidato – į šias pareigas siūlytas Alytaus meras Nerijus Cesiulis atsisakė posto.
„Vardan Lietuvos“ į Ekonomikos ir inovacijų ministeriją pasiūlė parlamentaro Luko Savicko kandidatūrą, į energetikos ministrus – Žygimantą Vaičiūną. Su pastaruoju prezidentas jau buvo susitikęs pirmadienį.
G. Paluckas „Nemuno aušros“ kandidatūrų į Aplinkos, Teisingumo ir Žemės ūkio ministerijas dar neatskleidė.
ELTA primena, kad Seimas pritarė naujosios centro kairės koalicijos lyderio, socialdemokrato G. Palucko kandidatūrai į premjerus. Prezidentas paskyrė G. Palucką premjeru ir, kaip numato įstatymas, pavedė ne vėliau kaip per 15 dienų nuo paskyrimo pristatyti parlamentui sudarytą ir prezidento patvirtiną Ministrų kabinetą bei teikti svarstyti Vyriausybės programą.
Naujasis Ministrų kabinetas įgis įgaliojimus tik tada, kai parlamentas pritars Vyriausybės programai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!