Prezidentas Rolandas Paksas per savo patarėją sukritikavo teisėsaugos institucijų vadovus už sudėtingą kriminogeninę padėtį Lietuvoje, tuo tarpu generalinis prokuroras Antanas Klimavičius tvirtina, kad situacija neblogėja.
Antradienį susitikime Prezidentūroje vidaus reikalų ministras Virgilijus Bulovas, Policijos departamento, Valstybės saugumo departamento, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos ir Muitinės departamento vadovai prezidentui pristatė šių metų trijų ketvirčių ataskaitą apie kriminogeninę padėtį šalyje.
Prezidento patarėjas teisėtvarkos klausimais Visvaldas Račkauskas po susitikimo žurnalistams tvirtino, kad žmonės Lietuvoje saugūs nesijaučia, kad nusikaltimų skaičius turi tendenciją augti, be to, patarėjo teigimu, lieka ir neatskleistų nusikaltimų.
"Prezidentas akcentavo, kad, deja, šiandien dar Lietuvos žmonės saugūs nesijaučia. Antra, mes, Lietuva, būdama nesaugi, turbūt, nebūsim reikalingi ir Europos Sąjungai", - sakė patarėjas.
Prezidentui, V.Račkausko teigimu, susidarė įspūdis, kad nusikalstamų veikų skaičius šalyje nemažėja ir turi tendenciją didėti - smulkūs nusikaltimai transformuojasi į sunkius, tampa labiau organizuoti, tobulėja patys nusikaltėliai, surasdami vis naujus nusikaltimų padarymo būdus ir formas, jaučiamas nusikalstamumo skverbimasis į ekonomiką.
"Jei padaromi nusikaltimai ir jie neatskleidžiami, galima dėti brūkšnį, kad nusikaltimai nepažabojami", - teigė V.Račkauskas.
Tuo tarpu A.Klimavičius sakė susitikime prezidento priekaištų neišgirdęs ir pažymėjo, kad, išskyrus kelias sritis, pastebimas realus nusikaltimų mažėjimas, be to, padaugėjo išspręstų bylų teismuose.
A.Klimavičius paprašė žurnalistų negąsdinti visuomenės "katastrofiškais skaičiais", skelbiamais teisėsaugos institucijų interneto tinklalapiuose.
"Pažiūrėjus į VRM tinklalapį, tyčinių nusikaltimų išaiškinamumas yra apie 30 proc., tačiau tai neatspindi realios tikrovės. Iš tikrųjų išaiškinamumas pagerėjo - apie 90 proc. mano skaičiavimu", - sakė A.Klimavičius.
Tokie statistikos neatitikimai, generalinio prokuroro teigimu, yra dėl gegužės 1-ąją įsigaliojusių naujųjų Baudžiamojo ir Baudžiamojojo proceso kodeksų, įtvirtinančių naują tyrimo proceso tvarką.
Pavyzdžiui, iki naujųjų kodeksų įsigaliojimo prokuratūrai gavus nukentėjusiojo pareiškimą tyrimas būdavo pradedamas tik atlikus pirminį patikrinimą, tuo tarpu dabar ikiteisminis tyrimas arba pradedamas iš karto be jokio patikrinimo, arba atsisakoma pradėti tyrimą.
"Taip ir susidaro didžiuliai skaičiai apie atliekamus ikiteisminius tyrimus", - sakė A.Klimavičius.
Be to, iki naujųjų kodeksų įsigaliojimo, nusikaltimas buvo laikomas išaiškintu tada, kai asmeniui būdavo pareiškiamas kaltinimas, o dabar - baigus ikiteisminį tyrimą ir bylą perdavus teismui.
Generalinis prokuroras pripažino, kad tyčinių nusikaltimų lyginant su praėjusiais metais padaugėjo, tačiau, kita vertus, A.Klimavičiaus teigimu, visiškai nėra tyčinių nužudymų sprogdinant, šaudant, padarytų organizuotų gaujų - beveik visi nužudymai yra buitiniai.
Tačiau A.Klimavičius pažymėjo, kad daugėja automobilių vagysčių ir prekybos narkotikais faktų, tačiau generalinis prokuroras tikisi, kad po Lietuvos prisijungimo prie ES kitų metų gegužę šių nusikaltimų turėtų sumažėti.
Prezidento patarėjas V.Račkauskas taip pat teigė, kad visų sukviestų institucijų vadovai sulaukė kritikos už prastą tarpusavio veiksmų koordinavimą ir paragino išanalizuoti esamą kriminogeninę situaciją, imtis priemonių veiksmų sukoordinavimui, suaktyvinti nusikalstamų veikų tyrimą.
Be to, šių žinybų vadovai buvo paprašyti reacionaliai paskirstyti kitais metais jiems skiriamus biudžetinius asignavimus toms tarnyboms, kurios tiesiogiai užsiima nusikaltimų prevencija, atskleidimu ir tyrimu, taip pat prezidentas jų paprašė parengti reikalingas įstatymų pataisas, kurios sudarytų palankesnes sąlygas visapusiškam nusikaltimų ištyrimui, parengti siūlymus, ko reikia iš valstybinių institucijų ir politinių partijų, kad būtų galima sukoordinuoti veiksmus nusikaltimų mažinimui.
"Taip pat prezidentas atkreipė dėmesį, kad reikia taip suorganizuoti darbinę veiklą, kad būtų sudaryta visuotinė nepakantumo nusikaltimams ir nusikaltėliams atmosfera visuomenėje", - pridūrė V.Račkauskas.
Susitikimus su specialiųjų tarnybų vadovais prezidentas žada rengti kas tris mėnesius.
BNS