Opozicinė Seimo Liberalų ir centro frakcija Prezidentūros sprendimą atimti LNK televizijos žinių korespondento akreditaciją įvertino kaip "baltarusiškus metodus kovoti su spauda".
Į spaudos konferenciją atvykęs LNK žurnalistas Petras Lingė antradienį pateikė savo leidimą Prezidentūrą saugantiems Vadovybės apsaugos departamento pareigūnams, kurie dokumento negrąžino. Žurnalistui buvo paaiškinta, jog dėl esą pažeistų darbo Prezidentūroje taisyklių panaikinta jo akreditacija, ir tai nurodžiusi padaryti prezidento atstovė spaudai Jūratė Overlingienė.
P.Lingė praėjusią savaitę parengė reportažą apie keistą susitikimą Prezidentūroje, kai įstaigos kavinėje prie pusryčių stalo susėdo prezidento patarėjai - saugumo klausimais Evaldas Vaitkus ir gynybos klausimais Algirdas Norkus bei skandalingasis parlamentaras Vytautas Šustauskas.
V.Šustauskas žurnalistams paaiškino į Prezidentūros kavinę atvykęs papusryčiauti ir torto suvalgyti.
V.Šustauskas ne kartą buvo pastebėtas prezidento susitikimuose su visuomene. Raginamas politikų R.Paksas atsiribojo nuo radikalių visuomenės veikėjų paramos.
Prezidento atstovė spaudai J.Overlingienė pareiškė pretenzijų ir minėtąjį susitikimą nušvietusiai BNS korespondentei.
Liberalcentristų frakcija J.Overlingienės sprendimą atimti akreditaciją iš LNK žurnalisto palygino su Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos metodais, kuriais kovojama prieš laisvą spaudą.
"Mokesčių mokėtojų išlaikoma Prezidentūra yra vieša valstybės institucija, tačiau iš paskutiniųjų veiksmų galima suprasti, kad prezidento patarėjai rūmus S.Daukanto aikštėje suvokia kaip asmeninį ofisą, kur jie gali daryti ką nori", - antradienį išplatintame pareiškime cituojamas liberalcentristų frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis.
Nors prezidento atstovė spaudai tvirtina, kad LNK žurnalistai pažeidė darbo Prezidentūroje taisykles, E.Masiulio įsitikinimu, šis reglamentas prieštarauja Visuomenės informavimo įstatymui, kuriame aiškiai nurodoma žurnalistų teisė gauti informaciją iš valstybės institucijų, draudžiama riboti žurnalistų veiklą, persekioti juos.
Frakcijos seniūno įsitikinimu, sprendimą atimti akreditaciją iš LNK žurnalisto galima suprasti kaip bandymą persekioti žurnalistus už kritiką prezidentui ir mėginimus paskelbti visuomenei apie prieštaringai vertinamus įvykius Prezidentūroje.
"Po tokių veiksmų kyla natūralus klausimas, kodėl Prezidentūra taip bijo, kad visuomenė vis daugiau žino apie įvykius joje ir kai ką nuo žmonių bandoma nuslėpti", - sakė E.Masiulis.
Akreditacijos atėmimą iš žurnalisto P.Lingės kaip "neabejotiną Visuomenės informavimo ir kitų įstatymų, draudžiančių persekioti žurnalistus už kritiką, pažeidimą" įvertino ir LNK Žinių tarnybos vadovas Edmundas Jakilaitis.
"LNK žurnalistas P.Lingė atliko savo pareigą visuomenei, nufilmavęs ir parengęs reportažą, kaip skandalo įkarštyje du prezidento patarėjai Prezidentūros kavinėje susitinka su parlamentaru Vytautu Šustausku, neslepiančiu ryšių su Kauno nusikaltėliais", - BNS sakė E.Jakilaitis.
"Visuomenės interesas žinoti, kas vyksta Prezidentūroje - daug svarbiau, nei prezidento atstovės spaudai Jūratės Overlingienės naujosios instrukcijos, kurių žurnalistai ne tik nepasirašė, bet net ir nematė", - pabrėžė LNK Žinių tarnybos vadovas.
E.Jakilaitis neatmetė galimybės kreiptis į teismą dėl tokių veiksmų prieš žurnalistą.
Prezidentūra jau ne pirmą kartą mėgina riboti žurnalistų teisę gauti informaciją. Praėjusių metų pabaigoje Prezidentūros tarnautojai paliko už durų nacionalinę žiniasklaidą, įleidę į Rolando Pakso spaudos konferenciją tik regioninių leidinių atstovus. Vienoje pastarųjų prezidento spaudos konferencijų nebuvo suteikta teisė užduoti klausimus daugelio kritiškai R.Pakso veiklą vertinančių žiniasklaidos priemonių atstovams.
BNS