Prezidentas Valdas Adamkus iškart po to, kai ketvirtadienį Seime prisiekė naujoji 15 - oji Vyriausybė, ketvirtadienio vakarą sušaukė neįprasto formato susitikimą, kurį patys susitikimo dalyviai komentavo itin aptakiai. Viena pagrindinių temų - galinčios kilti grėsmės ir jų prevencija, be kita ko, prognozuojant, kad ekonominė ir finansinė padėtis gali dar labiau blogėti.
Susitikime dalyvavo aukščiausi šalies vadovai - prezidentas Valdas Adamkus, Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas, premjeras Andrius Kubilius, taip pat - Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius Povilas Malakauskas bei Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Arvydas Anušauskas, prezidento patarėjas saugumo klausimais Mindaugas Ladiga.
Po beveik dvi valandas užtrukusio susitikimo prezidento atstovė spaudai Rita Grumadaitė teigė, jog šalies vadovas įgaliojimus gavusios naujosios valdžios atstovus pasikvietė nacionalinio saugumo klausimams aptarti.
Seimo pirmininkas A. Valinskas ir premjeras A. Kubilius atsakydami į žurnalistų klausimus savo ruožtu teigė, jog kalbėta ir apie grėsmes, galinčias kilti aštrėjant ekonominei krizei, galimą tokių grėsmių prevenciją ir glaudesnį visų valdžių, taip pat ir VSD, bendradarbiavimą.
„VSD yra viena iš tų institucijų, kurios užtikrina stabilumą valstybėje, kadangi mes esame ne pačioje palankiausioje politinėje situacijoje dėl kaimynystės ir visų kitų dalykų. Ir tos problemos, kaip buvo pateikta, ir tam pritarė ir prezidentas, ir premjeras, kad tos problemos gali tik aštrėti, jei sunkės ekonominė sitaucija. Todėl šioje srityje reikės koordinuoti veiksmus ir apie tai buvo kalbama,“ - sakė A. Valinskas.
Paklaustas, kodėl rengtas būtent tokio formato, o ne Valstybės gynimo tarybos (VGT) formato susitikimas, A. Valinskas teigė, jog tai buvęs „labai normalus“ susitikimas.
Naujasis premjeras A. Kubilius taip pat tikino, jog daugiausia kalbėta apie finansinius ekonominius iššūkius.
„Kalbėjome apie tuos dalykus, kurie gali klostytis. Lietuva nėra išimtis. Matome kaimyninę Latviją, kaimyninę Estiją, galime netoli pasižiūrėti į Vengriją ar dar kurią nors šalį. Tai mes esame ne akli ir suvokiame, kad ekonomikos problemos virs konkrečiom žmonių problemomis. Tikrai galime prognozuoti ir stambių kompanijų bankrotus ir bedarbystės augimą. Ir mūsų atsakomybė suvaldyti tokią situaciją ir rasti geriausius sprendimus. O geriausia, kai iš anksto prognozuoji, kaip situacija gali klostytis ir kokius reikia priimti sprendimus“, - kalbėjo A. Kubilius.
Paklaustas, koks VSD vaidmuo sprendžiant minėtus ekonominis iššūkius, A. Kubilius aiškino, jog „saugumo vaidmuo svarbus prognozuojant, padedant intelektiniais resursais ir dirbame darbą kartu“.
Paklaustas apie aptartas politines grėsmes, A. Kubilius kalbėjo mįslingomis užuominomis: „Gyvenam pasaulyje, kuris vystosi keistai ir netikėtai, kai naftos kaina nukrenta itin žemai, kaimyninėje šalyje visko gali nutikti“.