• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atsižvelgdamas į pastaraisiais metais Seimo ir savivaldybių tarybų rinkimuose išryškėjusias problemas, pasigesdamas rinkimų finansavimo skaidrumo ir efektyvios kontrolės prezidentas Valdas Adamkus ketvirtadienį pateikė Seimui Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymo pataisas.

REKLAMA
REKLAMA



Vienintelis šaltinis

„Kol partijas bei politines kampanijas finansuos fiziniai ir juridiniai asmenys, egzistuos ir galimybė rastis neskaidrumo, kurį dabar visi kritikuoja, daigams. Dėl šios priežasties prezidentas norėtų, kad įstatymas būtų maksimaliai skaidrus“, - vakar LŽ sakė prezidento patarėjas, vidaus politikos ir analizės grupės vadovas Lauras Bielinis. Pasak jo, vienas esminių šalies vadovo pateiktų siūlymų - partijų veiklą finansuoti tik iš valstybės biudžeto, rašo „Lietuvos žinios“.

REKLAMA

„Tai nėra įprastas finansavimo būdas. Dažniausiai sudaromos sąlygos, kad partijas paremtų tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys“, - pripažino patarėjas. Tačiau, anot L.Bielinio, dažniausiai tokia praktika egzistuoja aukštos politinės kultūros valstybėse, kuriose gerai išvystyta teisinė sistema ir rimtai veikia kontrolės mechanizmas. „Pas mus kontrolės lygmuo ne visada toks, koks turėtų būti. Akivaizdu, kad daugelis pinigų, kuriuos gauna partijos, vienaip ar kitaip kelia įtarimų visuomenei“, - sakė L.Bielinis.

REKLAMA
REKLAMA

Patarėjas prognozuoja, kad prezidento pateikti siūlymai Seime sukels nemažai diskusijų.

Siūlomos naujovės įsigaliotų nuo kitų metų, šiems Seimo rinkimams jos nebūtų taikomos.

Reikia lankstumo

Politologas Algis Krupavičius sakė manąs, kad teikti tokias įstatymo pataisas prezidentą turėjo skatinti visos tos kontroversijos, kurios pastaruoju metu kilo dėl jo paties rinkimų kampanijos finansavimo. „Šiuo atveju prezidentas nesiaiškino viešai dėl savo rinkimų kampanijos, bet padarė konkretų sprendimą, kuris yra tikrai pagrįstas ir seniai lauktas“, - LŽ sakė politologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A.Krupavičius prisipažino tokio V.Adamkaus veiksmo tikėjęsis 2003-iųjų pradžioje, kai baigėsi pirmoji jo kadenciją, ir tapo aišku, kad partijų ir politinių kampanijų finansavimas turi daug problemų.

Kartu politologas mano, kad klausimą dėl fizinių asmenų aukų dar vertėtų pasvarstyti. „Griežtas atsisakymas gal ir nebūtų pati geriausia išeitis, nes fizinių asmenų parama partijoms rodo tam tikrą ryšį ir sąveiką“, - svarstė A.Krupavičius.

REKLAMA

Pasigedo daugiau drąsos

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Rytis Juozapavičius prezidento siūlymus vertina kaip drąsius, tačiau mano, kad jie galėjo būti dar ryžtingesni. Pirmiausia politinės reklamos srityje. „Jei būtume drąsesni, sektume daugelio Vakarų Europos šalių pavyzdžiu ir įpareigotume licencijuotus transliuotojus nemokamai suteikti eterio laiko politinei agitacijai, t. y. - duoti laiko visuomenės reikmėms“, - sakė R.Juozapavičius. Dabar tai siūloma daryti iš biudžeto lėšų, vadinasi, valstybė savo pinigais pirks eterio laiką.

REKLAMA

Šiuo metu Seime svarstomi du partijų ir politinių kampanijų finansavimo įstatymo projektai - vienas parengtas Vyriausybės, kitas - Seimo sudarytos darbo grupės. Iš jų tikimasi sukurti vieną projektą.

Skelbs tik programas

Prezidentas pateiktose pataisose siūlo atskirti partijų veiklos ir politinių kampanijų finansavimą. Projekte nustatyta, kad politinės kampanijos būtų remiamos tik iš valstybės biudžeto, o lėšos joms būtų kaupiamos ir išlaidos apmokamos tik per specialiai atidarytą sąskaitą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įstatymo projekte siūloma atsisakyti privačių tiesioginių finansavimo šaltinių - fizinių ir juridinių asmenų aukų, tačiau nuolatiniai Lietuvos gyventojai norimą partiją galėtų paremti skirdami dalį pajamų mokesčio. Valstybės biudžeto dotacija partijos veiklai priklausytų ne tik nuo rinkimuose gautų rinkėjų balsų skaičiaus, bet ir nuo partijos narių skaičiaus.

Teikiamas įstatymo projektas iš esmės keičia ir politinės reklamos finansavimą žiniasklaidoje. Rinkimų agitacijai skirtas laidas televizijoje siūloma apmokėti tik iš biudžeto dotacijos politinei kampanijai, o garso ir vaizdo kūriniai per radiją ir televiziją turėtų būti draudžiami. Žiniasklaidos priemonės galėtų skelbti tik rinkimų programas.



Raimonda Ramelienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų