Interviu Žinių radijui antradienį jis pabrėžė, kad vienas iš nuteistųjų Lietuvoje, Nikolajus Filipčenka, buvo etatinis Federalinės saugumo tarnybos FSB darbuotojas ir turi labai aukštą karinį laipsnį – pulkininkas leitenantas.
„Rusija iš pradžių nesutiko su tomis sąlygomis keisti du į tris, bet paskui pakeitė savo nuomonę, kadangi buvo suinteresuoti atgauti savo aukštus žvalgybos pareigūnus“, – sakė Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas saugumo klausimais.
„Manau, kad Rusija irgi buvo labai suinteresuota, kad šitos derybos įvyktų sėkmingai ir kad mes tą pasikeitimą įvykdytumėme“, – tvirtino J. V. Žukas.
Vadinamieji šnipų mainai įvykdyti praėjusią savaitę: Lietuva Rusijai perdavė du dėl šnipinėjimo nuteistus Rusijos piliečius Nikolajų Filipčenką ir Sergejų Moisejenką, Rusija savo ruožtu perdavė Lietuvai šalies pilietį Arstidą Tamošaitį, dvigubą Lietuvos – Rusijos pilietybę turintį Jevgenijų Mataitį bei Norvegijos pilietį Frodę Bergą.
J. V. Žukas pabrėžė, kad du Lietuvos piliečiai sulaikyti ir už šnipinėjimą buvo nuteisti vėliau, nei Rusijos piliečiai Lietuvoje.
„Jei iš mūsų pusės nebūtų įvykęs tas areštas jų pareigūnų, gal jie būtų juos ilgiau stebėję. Bet jie turėjo turėti mainams žmones, todėl jų reakcija buvo tokia, pakankamai griežta, kad jie davė šitokius ilgus laikus kalėjime, 14 ir 12 metų. Tai yra labai ilgi, nemanau, kad jie buvo adekvatūs“, – pabrėžė J. Žukas, sakydamas, kad ne visuomet teismai priima sprendimus „nepriklausomai nuo politinės valios“.
„Manau, kad tai buvo Rusijos reakcija į tai, kas įvyko Lietuvoje, kad tokio aukšto rango pareigūnai buvo areštuoti“, – pridūrė jis.
Prezidento patarėjas sako, kad šiuo metu informacija dar tikslinama ir neabejojo, kad visuomenei „anksčiau ar vėliau“ bus pateikta daugiau detalių apie mainus.