Teismų veikloje pastebimas teigiamas pokytis –užuot slapsčius negeroves, imta kovoti su jomis, teigė Prezidentės vyriausioji patarėja teisės klausimais Solveiga Cirtautienė.
Pastaruoju metu į viešumą išlindo ne viena su teisėjų darbu susijusi skandalinga istorija, buvo atleisti du teisėjai, dar nemažos dalies Temidės tarnų veiklą ketinama tikrinti.
„Galima būtų sutikti su Aukščiausiojo Teismo pirmininko išsakyta nuomone, jog tai, kas vyksta šiandien, yra daugelį metų veikusios neefektyvios administracinės veiklos kontrolės ir netinkamos teismų vadybos padariniai. Mūsų vertinimu, šiuo metu pažeidimų ne padaugėjo, jų buvo visuomet, ir tie, kurie susiduria su teismais, juos puikiai žino, tačiau anksčiau viešai apie tai kalbėti buvo negalima, ir tai tapo norma, todėl problemos tik gilėjo", –teigė S. Cirtautienė.
Prezidentės vyriausiosios patarėjos įsitikinimu, atsakomybė už tai tenka visai teismų sistemai, tai yra vadovams, savivaldos institucijoms ir eiliniams teisėjams –visiems, kurie toleravo tokį kolegų elgesį ir ilgą laiką taikstėsi su šiomis negerovėmis.
„Šiandien tenka konstatuoti, jog situacija akivaizdžiai keičiasi, ir ne kas kitas, o būtent teismai ir jų vadovai nutarė laikytis visiškai kitos taktikos –ne slėpti pažeidimus, o patys principingai kovoti su negerovėmis teismuose", –sakė S. Cirtautienė.
Valstybės vadovės vyriausiosios patarėjos vertinimu, dėl to trumpuoju laikotarpiu gali kristi visuomenės pasitikėjimas teismais, tačiau ilgainiui išsivaliusi teismų sistema tikrai turi visas galimybes paversti teisėjo profesiją viena garbingiausių
„Tačiau norėtųsi pažymėti, kad tam, visų pirma, reikia ir tolesnio principingo požiūrio į pačios teismų sistemos, jos savivaldos institucijų pasikeitusio požiūrio. Būtent tokį aukščiausių teismų pirmininkų ir Teisėjų tarybos požiūrį, siekiant kovoti su teismų sistemos blogybėmis, rodo tai, kad šiandien iškilus aplaidaus teisėjo darbo ar teisėjo vardą žeminančių poelgių faktams į šias problemas pradėta žiūrėti giliau, ne paviršutiniškai, ir jos jau analizuojamos sistemiškai", –sakė S. Cirtautienė.
ELTA primena, kad Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį savo pasirašytais dekretais iš pareigų atleido teisėjo vardą pažeminusius Kauno ir Vilniaus teisėjus Arvydą Stankų ir Zenoną Birštoną.
Kauno apygardos teismo teisėjas A. Stankus neteko darbo, įtarus jį klastojus kolegų teisėjų parašus po nutartimis dėl lygtinio nuteistųjų paleidimo, o Vilniaus apygardos teismo teisėjas Z. Birštonas –kai praėjusį trečiadienį darbe pasirodė neblaivus.
„Prezidentės požiūris į pastarųjų savaičių įvykius yra vienareikšmis, tai yra tokie teisėjai negali dirbti teismų sistemoje. Jeigu norime pasiekti bent menko postūmio visuomenės pasitikėjimo gerinimo linkme, tokie atvejai neturi būti toleruojami ir Prezidentės, kaip ir buvo iki šiol, taip ir toliau bus vertinami itin atidžiai ir griežtai", –sakė S. Cirtautienė.
Prezidentės vyriausioji patarėja atkreipė dėmesį, kad praėjusią savaitę vykusiame Teisėjų tarybos posėdyje nuspręsta inicijuoti Kauno miesto apylinkės teismo pirmininko pavaduotojo Edmundo Inokaičio administracinės veiklos tyrimą ir išsiaiškinti, ar pavaduotojas tinkamai atliko savo pareigas teisme ir ėmėsi visų priemonių, kad susidariusi situacija dėl teisėjos Valentinos Ščerbakovos, dėl kurios Prezidentė jau kreipėsi į Tarybą, nusižengimų būtų išaiškinta.
V. Ščerbakova yra keliskart bausta už aplaidų pareigų atlikimą, ji kaltinama vilkinus bylas.
„Taip pat Taryba inicijavo ir kitų teisėjų, tai yra Jurkštienės ir Šimaitienės, darbo patikrinimus. Be to, po paaiškėjusių girtavimo faktų (Z. Birštono pasirodymo darbe neblaiviam –ELTA) Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas inicijavo Vilniaus apygardos teismo pirmininko Artūro Šumsko vykdomo vidinio administravimo veiklos neeilinį tikslinį tikrinimą. Tai parodo, kad patys teismų vadovai nebesitaiksto su problemomis, o pradeda suvokti, kad už visa tai, kas vyksta jų vadovaujamame teisme, atsakingi jie patys, iš tikrųjų yra neabejotinai pozityvu", –sakė S. Cirta