Prezidentės Dalios Grybauskaitės penktadienį pasirašytos Seimo priimtos Šilumos ūkio įstatymo pataisos, kaip teigiama, panaikino diskriminacines sąlygas nepriklausomiems šilumos tiekėjams konkuruojant su monopolininkais – buvo suvienodinti prisijungimo prie šilumos perdavimo tinklų reikalavimai, palengvintos šilumos pardavimo sutarčių sąlygos nepriklausomiems gamintojams ir taip užtikrinta konkurencija šilumos gamyboje, rašo „Kauno diena“.
„Šilumą gyventojams gali atpiginti tik reali šilumos gamintojų konkurencija. Panaikinus dirbtines kliūtis, padaugės šilumos gamintojų, ir jos kainų monopolininkai nebediktuos“, - sakė prezidentė.
Iki šiol nepriklausomi šilumos gamintojai negalėjo parduoti pigesnės šilumos gyventojams, nes jos tiekimo monopolijos sudarydavo dirbtinių kliūčių - iškeldavo atgrasančias prisijungimo prie tinklų sąlygas, reikalaudavo nepagrįstai didelių užsakymo mokesčių ir į šilumos supirkimo sutartis įtraukdavo griežtas sankcijas.
Naujosiomis įstatymo pataisomis taip pat užtikrinta, kad naudojimosi šilumos perdavimo tinklais reikalavimus ir šilumos pirkimo-pardavimo sąlygas tvirtins ne patys šilumininkai, o Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK).
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) pirmininko Vytauto Stasiūno tvirtinimu, asociacija „palaiko visas iniciatyvas, kurios skatina konkurenciją arba padeda šilumos ūkio gamybą pervesti nuo brangaus iškastinio kuro - dujų, mazuto - prie vietos biokuro“.
Vis dėlto, jo pripažinimu, tai, kad vadinamiesiems nepriklausomiems šilumos tiekėjams taikomos privilegijos, asociacijai nepriimtina.
Beje, pasak Lietuvos rinkoje veikiančių šilumos tiekimo įmonių atstovų, įstatymo pataisos galutinės kainos gali nė kiek nesumažinti, nes vadinami nepriklausomi tiekėjai galės piktnaudžiauti savo padėtimi tiekdami šilumą, pavyzdžiui, vos centu pigiau nei didieji tiekėjai, todėl vartotojai didelio skirtumo esą nepajus.