• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidentės malonės loterijoje – du laimėtojai

Dalia Grybauskaitė pasigailėjo dviejų labai sunkius nusikaltimus padariusių nuteistųjų. Iš viso Lietuvos prezidentai malonę jau yra suteikę 2425 nuteistiesiems.



Pagailėjo sunkių nusikaltimų vykdytojų

Dalia Grybauskaitė pasigailėjo dviejų labai sunkius nusikaltimus padariusių nuteistųjų. Iš viso Lietuvos prezidentai malonę jau yra suteikę 2425 nuteistiesiems.



Pagailėjo sunkių nusikaltimų vykdytojų

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į prezidentę Dalią Grybauskaitę, tikėdamiesi jos malonės, šį kartą buvo kreipęsi 50 nuteistųjų. Kaip sakė ilgametis Malonės komisijos narys, Lietuvos kalinių draugijos pirmininkas daktaras Jonas Stašinskas, prezidentė D. Grybauskaitė, skirtingai negu V. Adamkus, tik išklausė visų Malonės komisijos narių nuomonių, o galutinį sprendimą priėmė pati ir jo neatskleidė iki dekreto paskelbimo viešai.

REKLAMA

“V. Adamkus su Malonės komisija sprendimus dėl malonės suteikimo svarstydavo kartu – tardavosi, diskutuodavo ir tada priimdavo sprendimą. Šį kartą prezidentė tik išklausė kiekvieno komisijos nario, atsižvelgė į jų nuomonę, tačiau sprendimą priėmė viena pati. Tokia tvarka nepažeidžia jokių teisinių normų ar aktų ir, manyčiau, yra geresnė už prieš tai buvusiąją”, – sakė J. Stašinskas.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentės sprendimu vieneriais metais trumpiau kalės 2005 metais gruodį už sugyventinio Vacio Jašmonto nužudymą 8 metams nelaisvės nuteista Aldona Laužadienė (53 m.). Moteris, neapsikentusi nuolatinių sugyventinio priekabių ir būdama apsvaigusi nuo alkoholio, dūrė jam peiliu į krūtinę. A. Laužadienė turi 4 vaikus, vienas iš jų nepilnametis. Ji ne tik gailėjosi dėl savo nusikaltimo, bet ir atlygino visą žalą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panevėžio pataisos namų administracija tarpininkavo prašant malonės ir atskleidė, jog vidurinį išsilavinimą turinti nuteistoji buvo skatinta 4 kartus, yra nepriekaištingo elgesio. A. Laužadienė už grotų jau praleido 4 metus.

Šūviu išmušė akį

Dar vienas laimingasis, sulaukęs prezidentės malonės – Renaldas Gruška (29 m.), kuris dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo už grotų buvo pasiųstas 3 metams. R. Gruška taip pat nevengdavo alkoholio, o išgėręs įsiveldavo į konfliktus. Pirmą kartą į policijos akiratį pateko, kai susimušė su sugėrovais ir nesunkiai dviem iš jų sutrikdė sveikatą. Tąkart bausmės išvengė, nes susitaikė su nukentėjusiaisias.

REKLAMA

Tačiau nepraėjus nė metams, vėl būdamas girtas, muštynių metu iš dujinio revolverio šovė į kitą muštynių dalyvį ir pataikė į akį. Nukentėjusysis dėl sveikatos sutrikdymo prarado 30 procentų darbingumo. Šį kartą Vilniaus apygardos teismas R. Gruškai skyrė 3 metus laisvės atėmimo. Vidurinį išsilavinimą turinčiam jaunam vyrui už grotų liko praleisti 2 metus ir 6 mėnesius.

REKLAMA

Skiriant malonę buvo atsižvelgta, jog nukentėjusysis R. Gruškai atleido ir netgi prašė teismo nesiųsti šio už grotų. Vyras turi šeimą, augina dvi nepilnametes dukteris, buvusioje darbovietėje charakterizuotas teigiamai. R. Gruškai bausmę prezidentė taip pat sutrumpino vieneriais metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D. Grybauskaitės patarėjas Ernestas Rimšelis pabrėžė, jog malonės sulaukę nuteistieji pasižymėjo pavyzdingu elgesiu ir įrodė savo norą keistis, atlygino nukentėjusiesiems žalą ir rodė pavyzdį kitiems nuteistiesiems.

Į komisiją kreipiasi kas pusmetį

Malonės komisijoje dalyvauja Lietuvos Aukščiausiojo ir Apeliacinio teismų pirmininkai, teisingumo ministras, generalinis prokuroras, prezidento patarėjai teisiniais klausimais, Teisininkų draugijos, Kalinių globos draugijos atstovai ir Nusikaltimų aukų rėmimo asociacijos atstovai.

REKLAMA

Nesulaukusieji prezidentės malonės vėl galės kreiptis po pusmečio. Komisijos nariams, tiesa, vis tiek kas mėnesį tenka svarstyti, kurio iš besikreipiančiųjų “atsivertimu” patikėti. Jeigu atsitinka taip, jog malonės prašo per mažai nuteistųjų, kad būtų šaukiamas mėnesinis komisijos posėdis, laukiama, kol susikaups 50 prašymų. Tiesa, taip atsitinka labai retai. Dažniausiai tie patys nuteistieji, nesulaukę prezidento malonės, po pusmečio vėl kreipiasi tikėdamiesi, kad pagaliau jų bus pasigailėta. Kai kurie Malonės komisjos nariai sako, jog malonės institucija turi spragų, kuriomis naudodamiesi nuteistieji piktnaudžiauja savo teisėmis. “Kaliniams kreipimasis į komisiją yra kaip loterija – išloš arba ne, o bandyti visada verta, nes vis tiek nieko nekainuoja”, – sakė J. Stašinskas.

REKLAMA

Šį kartą suteikdama malonę prezidentė D. Grybauskaitė pabrėžė, jog šis sudėtingas su teisingumu ir humaniškumu susijęs sprendimas turi būti pagrįstas neabejotinomis nuteistojo pastangomis keistis. Malonė suteikiama tik tais atvejais, kai nuteistasis supranta savo padarytą klaidą, nuoširdžiai dėl to gailisi, elgiasi nepriekaištingai, o jo bausmės sutrumpinimas tikrai nesukels grėsmės aplinkiniams. Nusistovėjo nerašyta taisyklė, jog prezidentas nesuteikia malonės nuteistiesiems dėl disponavimo narkotinėmis medžiagomis. Taip pat nesuteikiama malonė ir ypač žiaurius nusikaltimus padariusiems bei recidyvisto vardą įgijusiems asmenims.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bendrai per prezidento A. Brazausko kadenciją svarstyti 4608 nuteistųjų malonės prašymai, o malonė suteikta 1086 nuteistiesiems. Prezidento pareigas einant Rolandui Paksui (2003–2004 m.), svarstyti 205 nuteistųjų malonės prašymai, o 26 iš jų patenkinti. Per V. Adamkaus kadenciją malonė buvo suteikta 1313 kartų.

Giedrė POTELIŪNAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų