• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyva parengtos ir Seime registruojamos Baudžiamojo kodekso pataisos, sudarysiančios realias galimybes konfiskuoti visą nusikalstamais būdais įgytą turtą. Nedažnai savo radikalius lozungus teisiniu ir politiniu turiniu užpildančios šalies vadovės iniciatyvai pritaria Seimo nariai ir visuomenininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Duos ginklą, reikalaus rezultato

„Išplėstinis konfiskavimas - visiškai nauja ir efektyvi priemonė kovai su korupciniais ir ekonominiais nusikaltimais. Jis sukurs patikimą teisinę prielaidą konfiskuoti visą nusikalstamais būdais sukauptą turtą, kad ir kaip išradingai jis būtų paslėptas. Suteikę teisėsaugai veiksmingą ginklą, reikalausime ir realaus rezultato,“ - sakė Prezidentė.

REKLAMA

Pataisomis taip pat siūloma imtis bausti visus su korupciniais ir kitais savanaudiškais nusikaltimais susijusius asmenis - tiek juos padariusius, tiek ir padedančius dangstyti nusikaltimą. Baudžiamojon atsakomybėn siūloma traukti didelės vertės turtu disponuojančius asmenis, kurie negali įgyto turto pagrįsti teisėtomis pajamomis, net jei nėra kitų jų padarytų nusikalstamų veikų įrodymų.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentės pasiūlytos pataisos, kaip pabrėžiama prezidentūros išplatintame pareiškime, sukurtų patikimas prielaidas išgyvendinti vieną gėdingiausių problemų - teisėsaugos bejėgiškumą prieš asmenis, kurių kaltės įrodymai formaliai nėra pakankami, nors įspūdingas turimo turto ir teisėtų pajamų santykis liudija, kad asmuo savo materialinę gerovę kuria nusikalstamais būdais, o jo užimamos pareigos, ryšiai ar gyvenimo būdas leidžia nesunkiai suvokti, kokie tai būdai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konfiskavimą, anot prezidentūros pranešimo, ypač apsunkina plačiai paplitęs ir beveik nekontroliuojamas reiškinys, kai neteisėtai praturtėję asmenys, dažniausiai - turtą ir pajamas privalantys deklaruoti pareigūnai - visą savo turtą registruoja kitų asmenų vardu. Todėl siūloma įtvirtinti plačias turto, perleisto tretiesiems asmenims, konfiskavimo galimybes.

REKLAMA

Ankstesnis projektas – per švelnus?

Pasak Prezidentės ir jos iniciatyvos šalininkų, dabar galiojanti praktika ir Teisingumo ministerijos kiek anksčiau paviešintas projektas yra švelnesni, paliekantys spragų išsisukti nuo atsakomybės neteisėtai turtą sukaupusiems asmenims.

„Apmaudu, kai esmines permainas žadantys įstatymų projektai „tikslinami" tol, kol praranda veiksmingumą. Korupcijos mastai, nusikaltėlių įžūlumas ir išradingumas bandant išvengti atsakomybės, verčia imtis pačių radikaliausių priemonių,- kalbėjo šalies vadovė".

REKLAMA

Prezidentė taip pat pabrėžia, jog būtinybė greta įprastinio turto konfiskavimo numatyti ir išplėstinį yra pripažinta Europos Sąjungos lygmeniu, todėl visos šalys narės turės įgyvendinti šią idėją. Šiuo metu jau daugelyje Europos valstybių ši kovos su nusikalstamu priemonė plačiai taikoma. Ypač - Jungtinėje Karalystėje ir Skandinavijos šalyse. Įvairūs išplėstinio turto konfiskavimo modeliai, kaip akcentuoja prezidentūra, taikomi Čekijoje, Graikijoje, Vengrijoje, Nyderlanduose, panašaus pobūdžio įstatymus tobulina Prancūzija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimas nevilkins

Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas, opozicijos lyderis ir Teisės bei teisėtvarkos komiteto narys Vytautas Gapšys sako visiškai pritariąs iniciatyvai. „Svarbu tik suderinti viską su Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencija bei kitais dokumentais, kad kur nors neperlenktume lazdos. Svarstysime tą klausimą greitai – iš mūsų pusės delsimo tikrai nebus“, - sakė jis.

REKLAMA

V. Gapšys sakė, kad ši prezidentės iniciatyva atrodo kur kas rimtesnė  ir galinti duoti geresnių rezultatų, nei anksčiau Seimo palaimintas D. Grybauskaitės siūlymas prailginti senaties terminus įvairiems nusikaltimams. „Tada pritarti pritarėme, nes niekam tas nepakenks, nors netikiu, kad duos ir didelės naudos. Buvome užklausę, kiek gi nutraukiama bylų pasibaigus senaties terminams ir sužinojome, kad skaičiai labai menki. Manau, anoje srityje problemą spręsti pradėta ne iš to galo“, - sakė Seimo opozicijos lyderis.

REKLAMA

Dažniau taikyti turto konfiskavimą, ypač kontrabandininkams, prieš porą savaičių paragino ir nepartinio demokratinio judėjimo lyderis Kęstutis Čilinskas. „Tas, kas pasiūlė galimybę netaikyti konfiskavimo ir kas už ją balsavo, turėjo suvokti, kad priima korupcinę nuostatą, kuri kartu yra „skylė“, pro kurią sausi iš vandens išlenda kontrabandininkai. Jiems nieko nereiškia pusės tūkstančio ar dvidešimties tūkstančių litų bauda, kurios jie nesiruošia mokėti. Kontrabandos vykdytojais parenkami asmenys, kurių vardu turto nėra. Svarbiausia, kad nebūtų konfiskuoti daug dešimčių kartų vertesni kontrabandos daiktai ir transporto priemonės, kurie priklauso kontrabandos organizatoriams“, – tuomet piktinosi jis.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų