Teisėsaugos institucijos turi atsakyti į visus visuomenės klausimus dėl Kauno žudynių ir pedofilijos bylų, kad būtų užkirstas kelias galimoms spekuliacijoms ir spėlionėms, teigia Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Pirmadienį šalies vadovė priėmė laikinąjį generalinį prokurorą Raimondą Petrauską ir policijos generalinį komisarą Vizgirdą Telyčėną.
Teisėsaugos institucijų vadovai sako, kad į nemažą dalį klausimų bus galima atsakyti, kai bus baigtas šiuo metu vykstantis vidinis tyrimas. Tiesa, V. Telyčėnas pripažįsta, kad tai, jog taip ilgai nebuvo rastas dviejų žmonių nužudymu įtariamas Drąsius Kedys, yra Kauno policijos darbo nesėkmė, o vidaus tyrimas turės atskleisti tos nesėkmės priežastis.
Tiek Generalinės prokuratūros, tiek policijos vadovai žada, kad vidaus tyrimas bus baigtas per dvi savaites.
"Prezidentė pasakė, kad visuomenė akylai stebi situaciją. Kai visuomenė negauna atsakymų iš teisėsaugos institucijų, atsiranda savų interpretacijų, savų atsakymų, kas galėjo ar negalėjo būti.
Prezidentė paragino kuo viešiau, atviriau ir profesionaliau tirti šias bylas ir pateikti visuomenei kuo išsamesnius atsakymus. Pavyzdžiui, visuomenė turi teisę žinoti, kaip buvo vykdoma D. Kedžio paieška, kaip buco tiriama D. Kedžio mirties priežastis ir panašiai", - po susitikimo sakė Prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys.
Pasak jo, D. Grybauskaitės manymu, sėkmingas Kauno įvykių tyrimas galėtų atkurti visuomenės pasitikėjimą teisėsauga.
R. Petrauskas sakė, kad prokuratūrai baigus tyrimą, jeigu kam nors dar kils kokių nors įtarimų, bus galima paskirti naują ekspertizę.
"Viena pusė teigia, kad buvo nužudytas, kankintas, iš kitos pusės - to lyg ir nebuvo. Kai bus surašyta konkreti išvada, kilus abejonėms galėsime paskirti ekspertizę", - kalbėjo laikinasis Generalinės prokuratūros vadovas.
Pasak jo, įvertinęs abiejų pusių prašymus, skirti ar neskirti papildomą ekspertizę, spręs teismas.
V. Telyčėnas po susitikimo su Prezidente teigė, kad, nepaisant to, kokios bus policijoje atliekamo vidaus tyrimo išvados, galima sakyti, kad taip ilgai nerastas D. Kedys yra Kauno policijos darbo nesėkmė.
Tačiau, pasak V. Telyčėno, tai nereiškia, kad bus vienaip ar kitaip baudžiami Kauno policijos vadovai, nes šią nesėkmę galėjo lemti ir objektyvios priežastys.
"Kadangi D. Kedžio rasti gyvo nepavyko, aš manau, kad tai yra Kauno policijos darbo nesėkmė. Tos nesėkmės priežastis, subjektyvias ar objektyvias, nustatys vidinis tyrimas", - sakė šalies policijos vadovas.
Jis žadėjo, kad visos vidaus tyrimo išvados, kurios nebus susijusios su operatyvine informacija, bus viešos ir prieinamos visuomenei.