Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 84 straipsnio 8 punktu, Prezidentas Valdas Adamkus pasirašė dekretą, kuriuo teikia Lietuvos Respublikos Seimui svarstyti Andriaus Kubiliaus kandidatūrą į Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko pareigas.
Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas patvirtino jau žinąs šią naujieną ir sakė, kad kandidatūra bus svarstoma ateinantį antradienį, kai dekretas pasieks Seimą. Pats kandidatas A. Kubilius sakė vertinąs tokį sprendimą kaip racionalų ir teisingą.
„Kartu turiu pasakyti, kad dar didesnė atsakomybė užgula pečius“, - sakė konservatorių lyderis. Jis sakė tikįs, jog ministrų sąrašo derinimas vyks sklandžiai, tačiau neatskleidė, dėl kurių kandidatų gali būti daugiausia ginčų.
Jis teigė tikįs, kad kitą antradienį Seime prezidento dekretas gali būti svarstomas ypatingos skubos tvarka ir tokiu atveju jau kitos savaitės antroje pusėje šalies vadovui būtų pateikta visos būsimos Vyriausybės sudėtis bei Vyriausybės programa.
Būta neaiškumų
Konservatorių lyderis ir kandidatas į ministrus pirmininkus Andrius Kubilius anksčiau ketvirtadienį nesiėmė spėlioti – kodėl prezidentūra vilkina laiką ir vengia pasirašyti dekretą dėl jo skyrimo premjeru. „Čia reikia klausti prezidento“, - trumpai atsakė A. Kubilius, kuris tikėjosi dekreto sulaukti jau antradienį.
Jis taip pat nesiėmė spręsti, ar teisingos spėlionės, jog prezidento aplinkai yra tiesiog nepriimtini kai kurie konservatorių kandidatai į ministrus. Kartu kandidatas pažymėjo, jog mato daug nepadarytų darbų, kurių reiktų imtis nedelsiant, ir bet koks delsimas nėra geras dalykas.
A. Kubilius teigė jokių oficialių signalų apie tai, kad nepriimtina viena ar kita kandidatūra, negavęs. „Anksčiau būdavo tokia praktika, kad, esant aiškiai daugumos koalicijai Seime, prezidentas nedelsiant patvirtindavo jos kandidatą į premjerus. Tuomet pastarasis, jau oficialiai, pagal pareigas, priima tam tikrus sprendimus ir už juos atsako“, - sakė A. Kubilius.
Kartu konservatorių pirmininkas sakė, jog nemato priežasčių, dėl kurių prezidentūra galėtų priešintis Didžiojoje Britanijoje dirbančio Vygaudo Ušacko kandidatūrai. Portalo „Balsas.lt“ žiniomis, priešinasi jai pirmiausia prezidento patarėjai Valteris Baliukonis ir Simonas Šatūnas. Šie klerkai į prezidento komandą yra deleguoti Užsienio reikalų ministerijos (URM).
V. Ušackui tapus ministru, pasak šaltinių, gali būti komplikuotas minėtų patarėjų grįžimas į jų norimas aukštas pareigas URM.
Kai kurie prezidentūros pareigūnai jau yra pareiškę, kad, skelbiant apie vienus ar kitus institucijai nepriimtinus kandidatus, jos vardu tiesiog prisidengia suinteresuoti asmenys bei grupuotės.
Algis Čaplikas: iškiltų problemų dėl biudžeto
Liberalcentristas Algis Čaplikas sakė, jog ilgai nesulaukiant dekreto dėl premjero paskyrimo galėjo kilti rimtų problemų. „Formaliai laikinasis premjeras privalės netrukus pateikti biudžetą, kuris jau buvo pristatytas Seimui ir grąžintas tobulinti. Tą jis turi padaryti per dvi savaites, ir laikas eina. Ką mes darysim, jei jis pateiks biudžetą pagal savo optimistines prognozes? Turėsim atmetinėt“, - pabrėžia A. Čaplikas.
Pasak jo, tai gali sustabdyti visus reformų darbus, nes nespėjus patvirtinti viso biudžeto, pagal įstatymus pasitvirtinti 1/12 jo dalį.
Anot A. Čapliko, tai sugriautų visą darbą ir dar labiau „suveltų“ situaciją. „Net ir ypatingos skubos tvarka nesutvarkytume visų numatytų dalykų. Juk čia dėl tų reformų vyks mūšiai, pertraukos ir boikotai“, - sakė liberalcentristas.
.............
Pagal Vyriausybės įstatymą naujasis premjeras ne vėliau kaip per 15 dienų nuo jo paskyrimo pristato Seimui savo sudarytą ir prezidento patvirtintą Vyriausybę bei pateikia svarstyti jos programą.
Vyriausybė gauna įgaliojimus veikti, kai Seimas posėdyje dalyvaujančių narių balsų dauguma pritaria jos programai.
Valdančiąją koaliciją formuoja TS-LKD, Tautos prisikėlimo partija (TPP), Liberalų sąjūdis (LS) bei Liberalų ir Centro sąjunga (LiCS). TS-LKD skirs finansų, ūkio, užsienio reikalų, krašto apsaugos, socialinės apsaugos ir darbo bei žemės ūkio ministrus. Taip pat ir naujai steigiamos Energetikos ministerijos vadovą.
Tautos prisikėlimo partijai atiteko ir 2 ministrų postai: aplinkos ir kultūros. Liberalų sąjūdis skirs 3 ministerijų vadovus: susisiekimo, teisingumo ir švietimo. Liberalcentristai turės 2 ministerijas – sveikatos ir vidaus reikalų.
TS-LKD turės 45 vietas Seime, prikėlėjai – 16, Liberalų sąjūdis – 11, o liberalcentristai – 8. Iš viso partneriai turi 80 iš 141 mandato. Be to, prie valdančiųjų frakcijų prisijungė keletas save iškėlusių parlamentarų.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.