Seimo pirmininkas ir premjeras tikina, kad kiekvienas valstybės tarnautojas, "susiveikęs" po kelias dešimtis sklypų gražiausiose Lietuvos vietose, "gaus pagal nuopelnus", o prezidentas ragina atskleisti visų savanaudiškai informacija pasinaudojusių valdininkų pavardes.
Tai po tradicinio susitikimo pirmadienį (06.23) sakė Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas, premjeras Algirdas Brazauskas ir prezidento Rolando Pakso atstovas spaudai Rosvaldas Gorbačiovas.
R. Gorbačiovo teigimu, prezidentas pareikalavo, kad savanaudiškais tikslais pasinaudojusių informacija valdininkų sąrašas būtų viešai paskelbtas.
Atstovo spaudai teigimu, prezidentas norėtų, kad valdininkams, kol vyksta tyrimas, laikinai būtų atimta galimybė disponuoti žeme ir sudarytos komisijos kuo greičiau užbaigtų tyrimą, kad valdininkai "atsakytų pagal nuopelnus".
"Kai kurie valdininkai ėmė nelaukti pabaigos, kuo baigsis visi tie tyrimai, ir jie dabar formina žemės sklypus savo giminaičių ar kitais vardais, todėl prezidentas atkreipė Seimo pirmininko dėmesį, kad reikia surasti teisinių priemonių užkirsti kelią tokiems dalykams, kad ta žemė nebūtų perpardavinėjama ir daroma žala valstybei", - sakė R. Gorbačiovas.
Seimo pirmininkas pažymėjo, kad apriboti disponavimą turtu gali tik tyrimą atliekančios teisėsaugos institucijos, nustačiusios pažeidimus, nes kitaip būtų pažeista Konstitucija.
"Jei yra įtarimas dėl kažkokio konkretaus sklypo, kad jis gautas neteisėtai, pažeidžiant įstatymus, reikia kelti dėl jo bylą, pradėti tyrimą, ir galima apriboti disponavimą turtu, bet tai turi daryti tyrimo institucijos, o ne Vyriausybė ar Seimas. [...] Stabdydami visiems teisę parduoti arba dovanoti nuosavybę, mes pažeistumėm Konstituciją", - sakė A. Paulauskas.
A. Paulauskas priminė 1997 metais Konstitucinio Teismo priimtą išaiškinimą, nustačiusį, kad sustabdyti įstatymo galiojimo negalima, galima jį keisti ar naikinti.
A. Brazausko teigimu, vidaus reikalų viceministro Algirdo Astrausko vadovaujamos komisijos sudarytas sąrašas toliau bus nagrinėjamas ir bus tiriamos "šaknys", kodėl valdininkai įsigijo tiek daug sklypų, kokie buvo teisės normų pažeidimai ar "nepažeidimai".
Premjeras pažymėjo, kad "savivaliavimas" prasidėjo nuo 1999 metų, kai tuo metu, anot A. Brazausko, valdžioje buvę konservatoriai liberalizavo įstatymus.
A. Paulauskas nemano, kad skandalas subliūkš be padarinių savanaudiškiems valdininkams.
"Etikos pažeidimai tikrai bus - mes matom, kad yra eiliškumas, naudojasi informacija, žino, kur geriausios vietos. Mes juk ne iš mėnulio nukritę, žinom, kaip tas darosi", - sakė A. Paulauskas.
"Aš negaliu daugiau, nei įstatymai leidžia. Nors entuziazmo padaryti daugiau yra. Aš manau, kad kiekvienas gaus pagal savo nuopelnus. Šitą aš galiu pasakyti", - Seimo pirmininkui pritarė premjeras.
"Viešpatie, mes juk gyvenam teisinėje valstybėje. Mes gi negalim gyventi Baltarusijoje ir gyventi pagal kitos valstybės įstatymus. Ten galbūt lengviau susidoroti", - pridūrė A. Brazauskas.
Galimybes nedelsiant pradėti ikiteisminius tyrimus, siekiant išsiaiškinti, ar nebūta teisės ir tarnybinės etikos pažeidimų kai kuriems valstybės tarnautojams įsigyjant dešimtimis žemės sklypus saugomose teritorijose ar kitose prestižinėse vietose, praėjusią savaitę Generalinėje prokuratūroje aiškinosi visų apygardų prokuratūrų vadovai
Tai pat prokurorai aiškinosi, kokios yra galimybės sustabdyti valdininkų neteisėtai įsigytų sklypų pardavimą.
Teisingumo ministras Vytautas Markevičius baiminasi, kad bandymai iš valdininkų, neteisėtai įsigijusių daug sklypų, juos atimti, gali patirti savotišką fiasko.
"Matau problemą, kad gali atsitikti tokių situaciją, kad tie sklypai jau bus perparduoti daugybę kartų ir iš tikrųjų restitucijos nebus įmanoma įvykdyti. Nors patraukti baudžiamojon atsakomybėn pareigūnus, kurie padarė nusikaltimus, bus galima, tačiau galutinai atstatyti teisybę nebebus įmanoma", - praėjusią savaitę teigė V. Markevičius.
Nustatyta, kad daugiausiai žemės sklypų yra įsigiję Klaipėdos žemėtvarkininkai.
BNS