Prezidentas Valdas Adamkus ragina Seimo narius nevilkinti švietimo reformos.
"Reikia pagaliau ryžtis seniai pribrendusiai pertvarkai. Šiemet kartu su naujaisiais mokslo metais turi startuoti ir studijų reforma, paremta reikalingais teisės aktais", - prezidento poziciją dėl švietimo reformos ketvirtadienį BNS perdavė jo atstovė spaudai Rita Grumadaitė.
Valstybės vadovas sako įdėmiai sekantis Seime vykstančias diskusijas svarstant naujos redakcijos Mokslo ir studijų įstatymo projektą, ir jį stebina "kai kurių opozicijos atstovų noras iki neapibrėžto termino tęsti diskusijas nepateikiant jokių alternatyvų ir vilkinti, delsti reformos pradžią".
Prezidentas pabrėžė, kad, apsvarsčius Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitete, "įstatymo projektas buvo patobulintas ir rasta kompromisų su jo kritikais".
V.Adamkus priminė, kad visuomenė "laukia iš mūsų gerų permainų ir darbų pradedant kurti kokybiškesnę ir konkurencingą aukštojo mokslo sistemą".
Seime šiuo metu svarstomas naujos redakcijos Mokslo ir studijų įstatymo projektas, kuriuo numatyta įvesti vadinamojo studijų krepšelio ir valstybės remiamų paskolų sistemą.
Anot projekto, krepšeliai būtų skiriami geriausiais rezultatais mokyklas baigusiems abiturientams - jiems už studijas mokėti nereikėtų. Nepatekusieji į valstybės finansuojamas vietas galės rinktis mokamas studijas. Planuojama, kad paskolų sistema bus sukurta vėliausiai iki liepos 1 dienos.
Projekte numatoma, kad abiturientas krepšelį gaus dvejiems metams. Po dvejų metų studentas krepšelį praras, jei jo vidurkis bus 2 balais žemesnis už bendrą.
Žadama, kad iki 10 proc. geriausius rezultatus pasiekusių studentų, mokėjusių už mokslą, baigę universitetą galės sumokėtus pinigus atgauti arba bus atleisti nuo paskolos grąžinimo.
Švietimo ir mokslo ministerija vasario pabaigoje paskelbė normines studijų kainas bei studijų krepšelių skaičių, tenkantį skirtingoms studijų sritims. Daugiausia studijų krepšelių tektų socialinių ir technologinių mokslų pirmakursiams, norminė studijų kainą svyruoja nuo 3361 iki 18 854 litų.
Projektu įteisinta aukštojo mokslo reforma yra susilaukusi Lietuvos studentų sąjungos, Vilniaus universiteto, Kauno medicinos universiteto, Lietuvos mokinių sąjungos, Lietuvos kolegijų direktorių konferencijos atstovų ir kitų pritarimo.
Prieš reformą yra pasisakęs Rektorių konferencijos prezidentas, Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo bei Lietuvos kūno kultūros akademijos atstovai ir kiti.