Prezidentas pasiūlė daugiausia mandatų Seimo rinkimuose iškovojusios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderiui Andriui Kubiliui imtis iniciatyvos naujajai Vyriausybei formuoti.
Tai paaiškėjo po antradienį įvykusio prezidento Valdo Adamkaus susitikimo su A. Kubiliumi.
Prezidento atstovė spaudai Rita Grumadaitė po susitikimo žurnalistams sakė, kad V. Adamkus paprašė A. Kubilių imtis iniciatyvos sudarant naują Vyriausybę.
„Prezidentas išvardino šiuos prioritetus, kurie, jo nuomone, itin svarbūs Lietuvai. Tai energetinių projektų, elektros jungčių tiesimo spartinimas, esminė sveikatos apsaugos sistemos pertvarka, mokslo ir studijų reforma bei teismų sistemos pertvarka“, – sakė R. Grumadaitė.
V. Adamkus sako tikįs, kad užsienio reikalų bei krašto apsaugos srityse naujoji Vyriausybė įstengs išlaikyti politikos stabilumą ir tęstinumą, kad ir toliau bus vykdomi prisiimti įsipareigojimai ir pradėti darbai.
Konservatorių lyderio A. Kubiliaus teigimu, su šalies vadovu jis kol kas neaptarė būsimosios Vyriausybės kontūrų, tačiau išreiškė viltį, kad netrukus „tie kontūrai bus aiškūs“. A. Kubilius sako įžvelgiąs panašias problemas ir valdžios laukiančius iššūkius kaip ir šalies vadovas. Anot A. Kubiliaus, vieni pirmųjų darbų, kurių imsis naujoji Vyriausybė, bus su kitų metų biudžetu susietas krizės prevencijos planas.
Pasak R. Grumadaitės, šalies vadovas išvardijo ir svarbiausius būsimos Vyriausybės veiklos prioritetus. „Tai energetinių projektų, elektros jungčių tiesimo spartinimas, tai esminė sveikatos apsaugos pertvarka, mokslo ir studijų reforma bei teismų sistemos pertvarka. Šiems darbams prezidentas nuolat ragino ir drąsino kadenciją baigiantį Seimą ir Vyriausybę“, - sakė R. Grumadaitė.
Vienas svarbiausių pirmųjų darbų, anot jos, kuris patikrins naujos koalicijos gebėjimą dirbti ekonominio ir finansinio sunkmečio sąlygomis - tai kitų metų biudžeto peržiūra.
„Prezidentas tikisi, kad į ministrų pareigas bus skiriami kompetentingi, problemas išmanantys ryžtingi žmonės, nebijantys imtis nepopuliarių, tačiau labai svarbių sprendimų“, - teigė prezidento atstovė.
Į Vyriausybės vadovo postą pretenduojantis TS-LKD pirmininkas A. Kubilius savo ruožtu teigė, jog su šalies vadovu daugelį problemų ir galimus jų sprendimo būdus matąs labai panašiai.
„Labai svarbu, kad ta bendrystė ir partnerystė nuo pat pirmųjų dienų yra jaučiama labai giliai. O atskirus klausimus, kuriuos aptarėme, ar energetikos, ar ekonomikos ir finansų reikalai, kurie artimiausiu metu bus patys svarbiausi, tai labai panašiai matome tų problemų sprendimo būdus“, - kalbėjo A. Kubilius.
Anot jo, vienas pirmųjų veiksmų bus krizės prevencijos planas, susietas su kitų metų biudžeto projektu, kuris taip pat „bus susietas ir su šių metų biudžeto vykdymo rezultatais“.
„Tam, kad tokį planą galėtume turėti tikrai efektyvų ir parengtą tokiame lygyje, kad žinotume, kad tikrai padės įveikti krizės reiškinius, mes telksimės visą Lietuvoje esantį protą ir išmintį“, - sakė A. Kubilius.
TS-LKD pirmininkas patvirtino, jog su prezidentu, be kita ko, buvo aptarta galimybė išskaidyti Ūkio ministeriją į dvi atskiras, t. y. vieną kuruosiančią ekonomikos reikalus, kitą - energetikos.
Pasak A. Kubiliaus, tokį pasiūlymą yra pateikę ir derybų dėl būsimos koalicijos partneriai liberalcentristai, ši galimybė bus svarstoma tarp visų koalicijos partnerių.
Pirmadienį Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Tautos prisikėlimo partijos, Liberalų ir centro sąjungos bei Liberalų sąjūdžio vadovai pasirašė susitarimą dėl naujos koalicijos formavimo.
Tada buvo teigiama, kad naujai susiformavusi koalicija sieks įgyvendinti kelis esminius uždavinius: atlikti dabartinės situacijos auditą, inicijuoti antikrizinių veiksmų planą, imtis priemonių kovai su korupcija. A. Kubilius tvirtino tikįs, kad tokiam veiksmų planui pritars ir socialdemokratai.
Naujasis Seimas į pirmąjį posėdį susirinks lapkričio viduryje. Pagal Konstituciją, naująjį Seimą susirinkti į pirmąjį posėdį, kuris turi įvykti ne vėliau kaip per 15 dienų po Seimo išrinkimo, kviečia prezidentas. Šalies vadovas pirmojo Seimo posėdžio datos kol kas nepaskelbė.
Seimas laikomas išrinktu tuomet, kai paskelbiami oficialūs rinkimų rezultatai. Tai turėtų būti paskelbta ne vėliau nei šį sekmadienį.
Pirmojo Seimo posėdžio dieną Vyriausybė grąžina prezidentui savo įgaliojimus ir pradedama formuoti naujoji Vyriausybė.
Vyriausybei grąžinus įgaliojimus, šalies vadovas ne vėliau kaip per 15 dienų teikia Seimui svarstyti ministro pirmininko kandidatūrą.
Pagal Konstituciją, ministrą pirmininką Seimo pritarimu skiria ir atleidžia prezidentas.
Ministrus skiria ir atleidžia ministro pirmininko teikimu šalies vadovas.
Ministras pirmininkas ne vėliau kaip per 15 dienų nuo jo paskyrimo pristato Seimui savo sudarytą ir prezidento patvirtintą Vyriausybę ir pateikia svarstyti jos programą.
Nauja Vyriausybė gauna įgaliojimus veikti, kai Seimas posėdyje dalyvaujančių Seimo narių balsų dauguma pritaria jos programai.
Vyriausiosios rinkimų komisijos preliminariais duomenimis, TS-LKD gali turėti 44 vietas Seime, TPP - 16 vietų, Lietuvos liberalų sąjūdis - 11, Liberalų ir centro sąjunga - 8 vietas Seime. Pirminiais duomenimis, keturių partijų koalicija Seime turės mažiausiai 79 parlamentarų balsus iš 141.
Lietuvos socialdemokratų partija rinkimuose iškovojo 26, partija „Tvarka ir teisingumas“ - 15, koalicija „Darbo partija + jaunimas“ - 10 mandatų. Keturis mandatus gavo nepriklausomi kandidatai, po tris - Lenkų rinkimų akcija ir Valstiečių liaudininkų partija, vieną - Naujoji sąjunga.