Jei per pirmąjį naujos Kauno miesto tarybos posėdį, kuris numatytas balandžio 14-ąją, bus laikomasi po savivaldos rinkimų pasiektų susitarimų, Kauno miesto meru pirmą kartą per 20 metų taps partijai nepriklausantis žmogus – verslininkas, judėjimo „Vieningas Kaunas“ įkūrėjas Visvaldas Matijošaitis. Ši koalicija Kaune laimėjo 5 tarybos nario mandatus.
Pretendentas užimti svarbiausią postą Kauno miesto valdžioje V. Matijošaitis patikino, kad, jei taptų meru, labiausiai paisytų savo naujojo darbdavio – kauniečių – interesų.
ELTA: Užsiminėte apie interesus. Ar netaps jie kliuviniu, ar nebūsite dėl jų suderinimo pažeidžiamas, juk esate stambios verslo įmonės – „Vičiūnų grupė“ – valdybos pirmininkas?
V. Matijošaitis: Jei mano verslas būtų koncentruotas Kaune, gal iš viso nebūčiau ėjęs į savivaldos rinkimus, kad kilti interesų konfliktui neatsirastų jokių sąlygų. Dabar taip nėra, todėl galėčiau būsimų kaltintojų paklausti, kaip pakils „Vičiūnų“ produkcijos pardavimas Ispanijoje, Prancūzijoje ar Lenkijoje, kur mes turime nemažą rinkos dalį, jeigu valdybos pirmininkas taps Kauno meru? Verslas – ne partija. Vieną sraigtelį išėmus, mechanizmas puikiai gali važiuoti toliau. Taip, esu „Vičiūnų valdybos“ pirmininkas, bet nepakeičiamų juk nėra. Kita vertus, aš gal net netradicinis pirmininkas, nes, prireikus, nematau problemos, jei tenka rimčiau pasigilinti į šilumos ar kitus ūkio reikalus. Kad tik būtų efektyviau, pigiau ir geriau. Manau, ir miestui bus į naudą vadovas, kuris išmano reikalus, sugeba domėtis, analizuoti ir siekti geresnio rezultato.
ELTA: Oponentai ironizuoja, kad nieko gero nebus, nes Kauno valdžios vairą ketina perimti oligarchai, matyt, turėdami mintyse ne tik Jus, bet ir „milijonierių frakcijos“ narius – tris dabar taryboje dirbančius bei naujai kadencijai perrinktus Liberalų ir centro sąjungos atstovus. Tačiau yra ir teigiančių, kad sėkmę susikūrę milijonieriai, tapę valdžia, ir miestui duos naudos?
V. Matijošaitis: Tie, kurie ironizuoja, turėtų žinoti, kad oligarchai patys nestoja spręsti ūkinių ar politinių reikalų. Jie tai daro per kitus žmones. Kauno atveju kalboms apie oligarchų valdžią nėra pagrindo. Norisi, kad tai, ką protingas verslininkas pasiekia versle, būtų kompleksiškai daroma ir mieste, siekiant visiems kauniečiams naudingo rezultato. Kad žmonėms būtų saugiau ir pigiau mūsų mieste gyventi. Kad būtų ekonomiškai tvarkomas ūkis, protingai suderinant kokybės ir kainos santykį.
Jau šešta mano giminės karta gyvena Kaune. Esu kaunietis nuo kaulų iki smegenų. Ir noriu, kad visos permainos mano mieste būtų tik geros ir kad jos vyktų greičiau: būtų sutvarkytos gatvės, vaikai galėtų lankyti suremontuotus darželius ir mokyklas. Kad daugiau būtų skiriama dėmesio ir lėšų sveikatos apsaugai, socialiniams reikalams. Ir žinoma – kultūrai.
ELTA: Ar su koalicijos partneriais – liberalcentristais, Darbo, Tvarkos ir teisingumo bei Socialdemokratų partijų atstovais jau aptarėte, kas užims svarbiausius postus savivaldybėje?
V. Matijošaitis: Kalbėjome ne vien apie postus, bet ir apie žmonių, kurie galėtų ateiti į tuos postus, kvalifikaciją, kompetenciją. Partijos siūlys savo žmones, nes jos geriausiai juos pažįsta. Nemanau, kad partijos nebūtų tarp savo narių radusios kandidato tapti meru. Todėl vertinu man išreikštą pasitikėjimą – pirmą kartą mero postą patikėti nepartiniam. Jei aš ateisiu dirbti meru, permainų tikrai bus.
ELTA: Jei atvirai, savivaldybės administracijos tarnautojai nerodo susižavėjimo būsimomis permainomis, nes jos kai kam gali reikšti ir darbo praradimą, ypač tiems, kurie įsitaisė į tarnybą valdančiosios partijos globojami.
V. Matijošaitis: Jei tapsiu meru, keisis mano paties situacija. Įsigysiu darbdavį – Kauno miesto gyventojus. Tas pats darbdavys yra ir visos savivaldybės. Suprantu, savivaldybės tarnautojai iš tikrųjų dabar išgyvena laukimo laikotarpį. Diskusijų labai daug: kaip bus, kai jis ateis. Tai galiu pasakyti: aš kišu nosį visur. Ir tikrai pasidomėsiu, ar nuoširdžiai ir kvalifikuotai kauniečiams dirba, jiems tarnauja savivaldybės darbuotojai.
ELTA: Gal turėjote progų susidaryti nuomonę, kaip dirbama savivaldybėje, ar dažnai joje reikalus iki šiol tvarkydavote?
V. Matijošaitis: Man dabar 54 metai. Visą laiką gyvenu Kaune, todėl būta nemažai reikalų tvarkymo ir miesto valdžioje. Galiu pasakyti, kad pirmą namą pasistačiau būdamas 23–ejų, prieš tai pardavėme turėtą seną namą. Gal net pats jauniausias nuosavo namo statytojas mieste tuomet buvau, tai biurokratiniai slenksčiai nuo jaunumės mano buvo mindomi. Visko patirta: ir patenkintas buvau, ir nusivylęs, tad turėjau progų visokių nuomonių susidaryti.
ELTA: Dauguma kauniečių, šiandien paklausti apie didžiausią savo rūpestį, garantuotai pasakytų – pašėlusiai aukštos šilumos kainos. Kaip, Jūsų nuomone, toliau galėtų klostytis savivaldybės santykiai su šilumos gamybos monopolį Kaune turinčiu „Gazpromu“. Ar mėginsite keisti miestui nenaudingą, beveik prieš 10 metų sudarytą sutartį parduodant Rusijos koncernui Kauno termofikacinę elektrinę?
V. Matijošaitis: Ten, kur eini, visų pirma, reikia nueiti, tik paskui žiūrėti, ką keisti. Jei mūsų koalicija valdys Kauną, imsim sutartis, nagrinėsim. Ypač tas, kurios kelia įtarimų dėl nepagrįstų kainų. Ir tą, pasirašytą su „Gazpromu“, nagrinėsime. Manau, reikės auditą padaryti.
ELTA: Jūsų sėkmės atveju sėkmė nusigręžia nuo „Sėkmės koalicijos“, kuri žadėjo garantuoti darbų tęstinumą. Pagrindinė tų darbų iniciatorė – Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai, kuriuos esate pasirengę nustumti į opoziciją. O kas tuomet gresia tęstinumui?
V. Matijošaitis: Stabdyti gerų darbų negalima. Dar prieš rinkimus atkreipėm dėmesį, kaip į valdžią atėję stengiasi „užbraukti“ gerus ankstesniųjų darbus: vienas meras parūpina finansavimą ir baigia Prisikėlimo bažnyčios atstatymą, kitas nuo to nusigręžia ir nepasistengia, kad atsirastų pinigų aplinkai sutvarkyti. Ką miestas iš to turi? Baltą, švytinčią bažnyčią bei greta jos – apleistus užkaborius. Mes tikrai taip nedarysime. Todėl tęstinumas bus, tai galiu garantuoti. Būsimi darbai aptarti, yra oficialus susitarimas tarp koalicijos partnerių. Ir manau, kad kiekvieno garbės reikalas –laikytis duoto žodžio. O dėl buvusiųjų sėkmės ar nesėkmės galiu tik tiek pasakyti: reikia mokėti laimėti, bet reikia mokėti ir pralaimėti.