„Tai (SGD terminalo dedamosios mažinimas – BNS) yra numatyta Vyriausybės programoje ir mes tikrai turime padaryti, kad terminalo išlaikymo našta būtų sumažinta“, – po Vyriausybės posėdžio žurnalistams trečiadienį sakė S. Skvernelis.
„Yra, be vienos iš labai svarbių Lietuvai strateginių įmonių („Achemos grupės“ – BNS), dar ir kitos, kurios tą naštą turi, tai trys ketvirtadaliai kitų įmonių ir svarbu, kad visoms įmonėms ta našta sumažėtų“, – sakė premjeras.
Jis teigė tikintis, kad nuo gruodžio 1 dienos pavyks sumažinti terminalo išlaikymo naštą: „Aš tikiu, kad taip ir bus“.
„Klaipėdos naftos“ pertvarkai prieštaraujanti smulkioji akcininkė „Achemos grupė“ antradienį kreipėsi į prezidentą, premjerą ir Europos Komisiją (EK), prašydama jų užtarimo.
„Achemos grupės“ vertinimu, „Klaipėdos naftos“ pertvarka yra neteisėta.
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas antradienį BNS teigė, kad Vyriausybės planas ketvirtąjį šių metų ketvirtį 40 proc. sumažinti SGD terminalo mokestį vartotojams bus įgyvendintas, nepaisant ginčo su „Achemos grupe“.
Anot jo, rugpjūčio pabaigoje ar rugsėjo pradžioje „Klaipėdos naftos“akcininkai turėtų priimti sprendimus, sumažinsiančius SGD terminalo saugumo dedamąją šių metų pabaigoje, tikėtina, nuo gruodžio 1-osios.
Pasak Ž. Vaičiūno, jis nematantis kito alternatyvaus būdo, kaip sumažinti SGD dedamąją šių metų pabaigoje, nei veiklos perkėlimas iš „Klaipėdos naftos“ į specialios paskirties įmonę „SGD terminalas“.
Energetikos ministerija, siūlydama kaip išspręsti konfliktą ir sumažinti SGD terminalo išlaikymą nuo gruodžio 1 dienos, „Achemos grupei“ liepos pradžioje pasiūlė atsiimti birželio pabaigoje pateiktą pretenziją bei garantuoti, kad teismams nebus skundžiami nauji akcininkų sprendimai.
Tačiau „Achemos grupė“ to neketina daryti. Koncerno valdybos pirmininko pavaduotojas Gintaras Balčiūnas BNS teigė, kad tokie siūlymai gali būti traktuojami kaip šantažas.
„Achemos grupė“ norėtų atskirtoje bendrovėje, kurios pajamos sudarys apie 70 proc. visų „Klaipėdos naftos“ pajamų, valdyti 10,41 proc. akcijų – tiek, kiek ji dabar valdo „Klaipėdos naftoje“.
Pasak energetikos ministro, „Achemos grupė“ jau prarado 2,5 mln. eurų – tiek per pusmetį ji būtų sutaupiusi SGD terminalo mokesčio, jei saugumo dedamoji būtų sumažinta, kaip planuota, nuo liepos 1-osios.
Valstybei dabar priklauso 72,32 proc. „Klaipėdos naftos“ akcijų, dar 10,41 proc. valdo koncernas „Achemos grupė“.