Premjeras Algirdas Butkevičius patvirtino, kad gruodžio pabaigoje Vilniuje įvyko naujojo energetikos ministro Jaroslavo Neverovičiaus iš anksto neskelbtas susitikimas su Rusijos kompanijos "Gazprom-Export" generaliniu direktoriumi Aleksandru Medvedevu, tačiau atmeta teiginius, esą susitikimas buvęs slaptas.
"Tikrai nebuvo slaptas susitikimas, buvo pranešta, ir ta informacija paskelbta. Ponas A. Medvedevas tuo metu atvyko į "Lietuvos dujų" valdybos posėdį, nes faktiškai turėjo būti tvirtinama nauja sutartis dujų tiekimų Lietuvai, nes jau sutarties terminas yra pasibaigęs praeitų metų gruodžio 31 d. Jų valdybos posėdis buvo suplanuotas daug anksčiau, ir jie ("Gazprom" atstovai, - ELTA) netgi buvo pasiprašę susitikimo su manimi, bet, kadangi darbotvarkėje nebuvo numatyti klausimai, apie ką bus kalbama, tai buvo susitikimas tik su energetikos ministru, nes Energetikos ministerijos atstovas yra deleguotas į valdybą", - ketvirtadienio rytą interviu "Žinių radijui" sakė Premjeras, atmesdamas teiginius, kodėl su "Gazprom" vadovu nesusitiko jis pats.
A. Butkevičiaus vertinimu, šis susitikimas buvo naudingas tuo, kad "Gazprom" vienašališkai nepritaikytų formulės, pagal kurią Lietuvai skaičiuotų dujų kainą.
"Mūsų tikslas yra kalbėtis ir stengtis derantis, kad dujų kaina Lietuvai būtų sumažinta. Bet slaptų susitikimų, galiu garantuoti, nebuvo ir nebus", - teigė Ministras Pirmininkas.
ELTA primena, kad Lietuva yra inicijavusi ieškinį prieš Rusijos milžinę "Gazprom" Stokholmo arbitraže dėl 5 mlrd. litų permokos už "Gazprom" dujas, tiektas į Lietuvą pagal atitinkamas sutartis.
Pagal viešas privatizavimo sąlygas ir 2004 metų AB "Lietuvos dujos" privatizavimo sutartį, "Gazprom" įsipareigojo tiekti gamtines dujas į Lietuvą teisingomis kainomis ir pagal dujų kainų formulę, nurodytą tuo metu galiojusioje dujų tiekimo sutartyje, sudarytoje tarp bendrovės "Lietuvos dujos" ir "Gazprom".
2004-2012 m. "Gazprom" tiekiamų dujų kaina gerokai padidėjo dėl dujų kainos formulės pakeitimų, kurie buvo padaryti pažeidžiant privatizavimo sutarties sąlygas. Šiuos dujų kainų formulių pakeitimus taip pat tvirtino "Lietuvos dujų" valdybos nariai, kuriuos paskyrė "Gazprom" ir kurie, balsuodami dėl dujų tiekimo sutarties pakeitimų, galimai veikė ne "Lietuvos dujų", o "Gazprom" naudai.
Šis Lietuvos reikalavimas yra naujas, tačiau anksčiau "Gazprom" du kartus buvo kreipęsis į Stokholmo arbitražą dėl bendrovės "Lietuvos dujos" veiklos tyrimo ir susijusių laikinųjų apsaugos priemonių.
Liepą arbitražo tribunolas atmetė visus "Gazprom" reikalavimus dėl žalos atlyginimo.
Kartu tribunolas konstatavo, kad dujų kainos taikymo aspektai negali būti nagrinėjami nacionaliniame teisme, todėl šie reikalavimai šiuo metu yra reiškiami tame pačiame Stokholmo arbitraže.
Tuo tarpu gruodžio pabaigoje Rusijos ekonomikos plėtros ministerijos Prekybos derybų departamento direktorius Maksimas Medvedkovas paskelbė, jog Rusijos vyriausybė gali paduoti Lietuvą į teismą dėl koncerno "Gazprom" nuostolių, kurių šis patyrė Vilniui griežtai realizuojant ES trečiojo energetikos paketo normas.
Pasak jo, 2013 metų sausio viduryje Rusija pradės preliminarias ikiteismines konsultacijas su Lietuva, kuri aktyviausiai diegia naujus Europos antimonopolinius įstatymus energetikos srityje.