Premjeras Algirdas Brazauskas deklaruoja norą produktyviai bendradarbiauti su išrinktuoju prezidentu Rolandu Paksu ir išlaikyti dabartinį Ministrų kabinetą. "Aš nelinkęs keisti Vyriausybės, bet jei bus kategoriški reikalavimai, tai tarsimės su mūsų koalicijos partneriais (socialliberalais - BNS)", - sakė A. Brazauskas pirmadienį (01.05) surengtoje spaudos konferencijoje.
Tačiau, A. Brazausko teigimu, kol jis nesusitiko ir neaptarė Vyriausybės perspektyvų su R. Paksu, sunku kalbėti apie kabineto ateitį.
R. Paksą su pergale rinkimuose A. Brazauskas pasveikino pirmadienio naktį telefonu, o susitikti planuoja artimiausiu metu, galbūt antradienį.
Kalbėdamas apie Ministrų kabineto ateitį, premjeras pabrėžė, kad po prezidento rinkimų Seimo dauguma gauna didelį svorį sprendžiant dėl Vyriausybės sudėties. Dabar Seime daugumą turi valdančioji socialliberalų ir socialdemokratų dauguma. Pastariesiems ir vadovauja A. Brazauskas.
R. Paksas yra centro dešinės orientacijos Liberalų demokratų partijos lyderis, tačiau dabar turės atsisakyti šio posto.
Pagal 1998 metų Konstitucinio Teismo (KT) išaiškinimą, po prezidento rinkimų Vyriausybė neatsistatydina, tik grąžina įgaliojimus naujam valstybės vadovui.
Naujasis prezidentas turi teikti Seimui įgaliojimus grąžinusios Vyriausybės vadovo kandidatūrą. Jeigu Seimas pritaria jai, laikoma, kad Vyriausybė gavo naujus įgaliojimus dirbti toliau. Jeigu pritarimo nėra - Vyriausybė atsistatydina ir pradedama naujo Ministrų kabineto formavimo procedūra.
Šią procedūrą KT pavadino "mandagumo atsistatydinimu", kuris "leidžia patikrinti, ar po prezidento rinkimų Seimas vis dar pasitiki savo suformuota Vyriausybe".
Iš naujo gavęs įgaliojimus veikti, Ministrų kabinetas toliau dirbs pagal ligšiolinę Vyriausybės programą. Parengti naują programą ir gauti jai Seimo pritarimą reiktų tik tuo atveju, jei pasikeistų daugiau kaip pusė Vyriausybės narių.
A. Brazauskas mano, kad jo vadovaujamame Ministrų kabinete tikrai liks dirbti daugiau kaip pusė ministrų. Jis leido suprasti, kad nenorėtų pakeisti nė vieno ministro.
"Kiekvienas asmuo ir ministrai taip pat turi savo pliusus ir minusus, bet įvertinant, kad iki kadencijos liko ne tiek daug, nepilni pora metų, ir įvertinant, kad tie ministrai, kurie dabar yra, jau yra pasiekę profesionalų veiklos lygį, būčiau linkęs ministrams padėti, pagelbėti", - kalbėjo premjeras.
Paprašytas įvertinti rinkimų rezultatus, A. Brazauskas sakė, jog kaip premjeras jis "susilaiko nuo ypatingo vertinimo ar savo nuomonės reiškimo".
"Prezidentas yra valstybės vadovas ir Vyriausybė, ir aš esame pasiruošę produktyviai bendradarbiauti, vykdyti savo pareigas, kas priklauso pagal Konstituciją", - kalbėjo A. Brazauskas.
Jo nuomone, rinkimai parodė tautos valią ir reikia "su ja skaitytis ir gyventi toliau".
"Prezidento galios yra labai konkrečiai aprašytos Konstitucijoje. Geriausiai, kai valstybėje kiekviena valdžios institucija - parlamentas, prezidentas, vyriausybė - vykdytų tas pareigas ir naudotųsi tomis galiomis, kurios yra suteikiamos Konstitucija ir įstatymais", - sakė A. Brazauskas.
Jis pridūrė, kad "be jokios abejonės, prezidentas turi teisę ir niekas šios teisės iš prezidento neatims, tačiau sprendimai yra priimami arba Vyriausybės lygyje, arba Seimo lygyje".
A. Brazauskas, kuris 1993-1998 metais buvo prezidentu, ne kartą sakė, kad Konstitucija nesuteikia prezidentui didelių galių dalyvauti sprendimų priėmime vidaus politikos klausimais.
BNS