Maisto kainų pasiutpolkė pagaliau sudomino ir politikus. Tik šie tvirtina nieko negalintys padaryti – tikina, kad brangsta žaliavos arba baksnoja į priežiūros institucijas. Šios tyli. O kainos toliau kyla pačios, be kaltininkų.
Premjeras karpo ausimis
(Papildyta) Neregėtas maisto kainas kelias dienas linksniavo kone visa Lietuva – apie tai kalbėta ir naujienų agentūroje Elta Žalgirio nacionalinio pasipriešinimo judėjimo surengtoje diskusijoje.
Tiesa, premjeras Andrius Kubilius diskusijose nedalyvavo. Jis dar ketvirtadienį desperatiškai pritarė viskam, ką siūlė kiti politikai: ir kainų antkainių viešinimui, ir pačių maisto kainų skelbimui internete. Seime vakar jau įregistruotos pataisos, kurios įpareigotų prekybos vietose skelbti maisto kainos sudedamąsias dalis. Vis dėlto A.Kubilius jau nemažai pažengė į priekį, nes dar prieš dieną paklaustas, kaip suvaldyti kainų chaosą, skelbė: „Aš nelabai žinau, kaip tą reguliavimą būtų galima padaryti, bet jeigu kas nors žino tokių metodų, mes juos apsvarstysime."
Vakar premjeras jau teoriškai svarstė, kad maistas galbūt brangsta dėl žaliavų, grūdų brangimo.
Nėra kam auginti
Tačiau „Vakaro žinių" kalbinti Lietuvos ūkininkai stebėjosi, iš kur premjeras ištraukė tokias pasakas – jomis esą pasinaudoja ir tarpininkai.
„Taip, grūdų supirkimo kainos didesnės nei pernai. Brango ir daržovės, nes derlius buvo gerokai prastesnis. Bet perdirbėjai negyvena šia diena – jie turi žaliavos į priekį. Todėl, pavyzdžiui, grūdų kainos turėjo pradėti kilti tik dabar", – tvirtino Kauno ūkininkų sąjungos pirmininkas Romas Majauskas.
Anot jo, nors pernai grūdai buvo pigesni per pusę, duonos gaminiai vis dėlto neatpigo. R.Majauskas taip pat sakė, jog nereikia stebėtis, kad, pavyzdžiui, grikiai pabrango 3–4 kartus. Mat anksčiau perdirbėjai juos supirkinėjo „žemiau savikainos", tad ūkininkai juos nustojo auginti, o dabar produkcijos trūksta – todėl ir kainos taip pakilo.
„Už litrą pieno gauname bazinę kainą – 87 centus, atėmus savikainą, uždirbame vos du centus", – tvirtino Lietuvos ūkininkų sąjungos Prienų skyriaus pirmininkas Martynas Butkevičius.
Pasak jo, perdirbėjai kelia kainas, nes jie dirba vos puse pajėgumų. „Trūksta produkcijos, nes ūkininkams absoliučiai neapsimoka užsiimti pieno ūkiu. Todėl perdirbimo įmonės pačios nukirto šaką, ant kurios sėdi", – sakė ūkininkas.
Antkainiai – pats tas
Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Marius Busilas tvirtino nesuprantantis, iš kur Žemės ūkio ministerija bei kiti juos kritikuojantys atstovai surinko duomenis apie neva išpūstus antkainius – prekybininkams to taip pat niekas nepaaiškina.
„Mūsų gaunama dalis yra mažesnė arba panaši į Pridėtinės vertės mokestį. Bendras antkainis, imant visas prekių grupes, taip pat ir pramonines, trejus metus buvo pastovus arba kito labai nežymiai. Dėl miltų, antkainiai yra apie 20 procentų, dėl duonos – taip pat. Sudėjus visas pramonines ir maisto prekes, antkainis net mažesnis nei PVM, o pagrindinėms prekių grupėms antkainis dar mažesnis", – aiškino M.Busilas.